Amikor nem jön a gólya: minden negyedik pár meddőségi kezelésre szorul (VIDEÓ)

meddőség

Orvosi műszerek a meddőségi klinikán. Sok kismama tért haza innen boldogan

Fotó: Orbán Orsolya

A meddőségi klinikák orvosi rendelőiben gyermekáldásra váró párok ezrei reménykednek abban országszerte, hogy ha természetesen úton nem sikerült, akkor az orvostudomány segítségével elősegítik a várva várt baba érkezését. Frissen induló videós egészségügyi sorozatunk nyitányaként – amelyben a népbetegségeket, illetve a megelőzési lehetőségeket járjuk körül – a kolozsvári Gynia nőgyógyászati magánklinika meddőséget kezelő részlegére, dr. Lészai Lehel szülész-nőgyógyász szakorvoshoz látogattunk. A választás nem véletlen, hiszen napjainkban minden negyedik párkapcsolat meddőséggel küzd.

Makkay József

2025. március 05., 13:582025. március 05., 13:58

Romániában merőben más az állami és a magán meddőségi klinikák világa. Nem azért, mintha az állami egészségügyben jóval kevesebb pénz lenne – ma már ez az állítás nem igaz –, hanem más a hozzáállás, a menedzsment, a vezetési stratégia: másként bánnak a beteggel, emberarcúbb az egészségügyi ellátás. Megtapasztaltuk ezt dr. Lészai Lehel szakorvosra várva, ahogyan a kincses városi klinikához forduló pácienseket a személyzet felvilágosította, előjegyezte telefonon vagy személyesen, román, vagy magyar nyelven, ki hogyan igényli.

Kolozsváron egy-két magánklinikát, néhány háziorvosi és fogorvosi kabinetet leszámítva az egészségügyben ismeretlen a kétnyelvűség, a magyar nyelvű kommunikáció.

A páciens sokat kell keresgéljen, amíg egy állami egészségügyi intézményben magyar szakorvoshoz sikerül előjegyeztetnie magát.

Ezzel szemben a Gynia klinika betegellátása eleve kétnyelvű, így nem véletlen, ha sok magyar páciens is felkeresi a kolozsvári egészségügyi intézményt egész Erdélyből. Amióta részben európai uniós finanszírozással megépült meddőségi részleg is megnyitotta kapuit a koronavírus-járványt követő időszakban, a kolozsvári egészségügyi intézmény sikertörténetévé vált, ahova jól képzett orvoscsapatot toboroztak magyarországi és marosvásárhelyi szaktekintélyekkel megerősítve.

meddőség Galéria

Dr. Lészai Lehel rendelője a hosszú orvosi folyamat első állomása

Fotó: Orbán Orsolya

Nem szabad sokat várni a meddőségi tünetekkel

A meddőségi kezeléseket, és a mesterséges megtermékenyítés szakmai feladatait összehangoló orvoscsapat alapembere Lészai Lehel, aki a marosvásárhelyi orvosképzést követően tért haza szülővárosába, Kolozsvárra. Vele találkoznak először azok a párok, akik azért keresik föl a kolozsvári klinikát, mert gyereket szeretnének, de a várt terhesség elmarad.

A fiatal szakorvossal földszinti rendelőjében találkozunk, ahol nőgyógyászati szék és számos orvosi műszer áll rendelkezésre a vizsgálatokhoz. Közben a váróterem is elcsendesedik, az utolsó páciens is megkapja az útbaigazítást, aki szakorvosi vizsgálatra volt előjegyezve.

Amikor elöljáróban a meddőség gyakoriságáról kérdezem, Lészai Lehel a fejét ingatja, mert

Romániában is súlyos a helyzet: míg 15 évvel ezelőtt a gyereket váró párok 15 százaléka küzdött meddőségi tünetekkel, ez az arány napjainkban már 25 százalék,

azaz minden negyedik pár hiába reménykedik természetes úton gyerekvállalásban.

meddőség Galéria

A mesterséges megtermékenyítési részleg kiemelt védelem alatt áll

Fotó: Orbán Orsolya

Ma már népbetegségről beszélünk – hangsúlyozza a nőgyógyász szakorvos, aki tisztába teszi a fogalmakat, hogy mit is értünk meddőség alatt. ,,Azok a személyek, akik gyereket szeretnének, és 35 év alatt védekezés nélküli szexuális kapcsolatban fél éven keresztül, vagy 35 év fölött egy éven át hiába próbálkoznak – a hölgy nem esik teherbe –, ott meddőségről beszélünk” – ismerteti a szakorvos, hozzátéve: ilyenkor minél hamarabb meg kell tenni az első lépéseket.

Az esetek többségében nőgyógyász küldi meddőségi klinikára a teherbeesés elmaradása miatt aggódó párokat. A szakorvosok elvégzik a specifikus teszteket, és elkezdik a szükséges kezelést. A páciensek elöljáróban részletes beszélgetésen esnek át egy szakorvossal, aki megpróbálja kideríteni, milyen okok állhatnak a meddőségi tünetek hátterében. Ultrahanggal megvizsgálja a reproduktív szerveket, majd egy részletes vizsgálati lista következik mind a nő, mind a férfi számára, így a leletek alapján körvonalazódik a bajok oka.

Az esetek többségében gyógyszeres kezelésre és inszeminációra (mesterséges spermafelhelyezésre), vagy súlyosabb esetben – amikor a méhkürtök el vannak záródva, illetve más probléma is lehet – a petesejtnek a női testen kívüli, lombikban történő megtermékenyítését választják.

A megtermékenyített petesejtet öt nap múlva helyezik vissza a méhüregbe, és ezt követően mindenki a pozitív terhességi tesztre vár.

Dióhéjban így lehetne összefoglalni a komplex, sok lépcsőből álló meddőségi kezelést, és annak végkifejletét.

meddőség Galéria

A nagy felbontású mikroszkópok is a klinika kellékei

Fotó: Orbán Orsolya

Sokat segít az állami támogatás

A nőgyógyász szerint gyakori gond a kései szülés, a gyerekvállalás időszakának kitolódása. ,,A petefészek olyan raktár, amivel minden nő megszületik. Az idő előrehaladtával ebből a raktárból fogynak a petesejtek, és 35 év fölött a minőségük is romlik, 40 év fölött pedig kritikussá válik a helyzet, minimálisra csökken a teherbeesés esélye” – mutat rá a későre halasztott gyerekvállalás kockázataira a szakorvos.

Jó hír, hogy az utóbbi két esztendőben a román egészségügyi minisztérium mintegy háromezer euróval támogatta a párok meddőségi kezelését és a mesterséges megtermékenyítést.

Az inszeminációs beavatkozás esetében az állami támogatás fedezi a költségeket, a lombikprogramban való részvétel teljes költsége azonban mintegy ötezer euró. Ebben az esetben az állami finanszírozás résztámogatást jelent, a különbözetet a pácienseknek kell kifizetni. Tavaly a kolozsvári klinikán kezelt ügyfelek is megkapták az állami támogatást, sokan azonban az idei program folytatását várják. Egyre nagyobb az érdeklődés az egészségügyi szolgáltatás iránt, amit korábban minden páciensnek a saját zsebéből kellett kifizetnie a romániai egészségügyi intézményekben.

Amióta a Gynia magánklinikán üzemel a meddőségi kezelések osztálya, sok nő tért haza boldog kismamaként.

  • Erdélyben kevés a meddőségi klinika, az államilag támogatott egészségügyi intézmények többsége Bukarestben található.
  • A kolozsvári, és a szintén magyar érdekeltségű marosszentgyörgyi magánklinikára egész Erdélyből érkeznek páciensek.
  • Az orvosi kutatások előrehaladtával a meddőségi kezelések sikeraránya emelkedik.

A kolozsvári klinikán mintegy 30-40 százalékra tehető a lombikprogram keretében megtermékenyített petesejtből származó sikeres terhesség – ez ma magas értéknek számít –, akik viszont többször próbálkoznak, nagyobb eséllyel tarthatják majd ölükben a várva várt kisbabát.

Mint sok más betegség esetében, adódik a kérdés: mivel előzhető meg a meddőség? Lészai Lehel szerint nehéz erre egyértelmű választ adni, de vannak erre hajlamosító tényezők.

A gyermekvállalásban gondolkodó férfiaknak kerülni kell a személygépkocsik székfűtését, a sok szaunázást, a forró fürdőket, azaz mindazt, ami magas hőmérsékletet okoz a heréknek.

Károsító tényező a dohányzás és a drogok használata, mint ahogy az elektromos cigarettáknak is katasztrofális hatásuk lehet a spermiumokra.

meddőség Galéria

Kórterem a magánklinikán. A hazai páciensek sokáig csak Nyugat-Európában láttak ilyet

Fotó: Orbán Orsolya

,,Női oldalon fontos, hogy időben történjenek meg a kivizsgálások, és hasznos időben kerüljön sor a terhességre, a hölgyek ne fussanak ki az időből” – fogalmaz a szülész-nőgyógyász, aki kiemeli, hogy a nők eleve tudatosabban foglalkoznak egészségükkel, míg a férfiak ritkábban járnak orvoshoz. A szakorvos azonban a legnagyobb problémának azt tartja, hogy egyre több pár 35 év körül, vagy ezt követően szeretne gyereket, ami óhatatlanul a meddőségi klinikák felé tolja az embereket, mert az idő előrehaladtával folyamatosan csökken a természetes teherbeesés esélye.

meddőség Galéria

Az embrióklinika főbejárata

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Segítenek a pároknak, ha nem jön a gólya – Erdélyben is magyar állami támogatással küzdenek a meddőség ellen
Segítenek a pároknak, ha nem jön a gólya – Erdélyben is magyar állami támogatással küzdenek a meddőség ellen

Romániában minden ötödik házaspár meddőségi tünetekkel küszködik, a román állami támogatás a legtöbb érintett számára mégis elérhetetlen. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 23., szerda

Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)

A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.

Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)
2025. április 22., kedd

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn

Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn
2025. április 22., kedd

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében

Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében
2025. április 22., kedd

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke

Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke
2025. április 22., kedd

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból

Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból
2025. április 22., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek
2025. április 22., kedd

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. április 21., hétfő

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba

Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba
2025. április 21., hétfő

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról

Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról
2025. április 21., hétfő

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele

„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele