Amikor nem jön a gólya: minden negyedik pár meddőségi kezelésre szorul (VIDEÓ)

meddőség

Orvosi műszerek a meddőségi klinikán. Sok kismama tért haza innen boldogan

Fotó: Orbán Orsolya

A meddőségi klinikák orvosi rendelőiben gyermekáldásra váró párok ezrei reménykednek abban országszerte, hogy ha természetesen úton nem sikerült, akkor az orvostudomány segítségével elősegítik a várva várt baba érkezését. Frissen induló videós egészségügyi sorozatunk nyitányaként – amelyben a népbetegségeket, illetve a megelőzési lehetőségeket járjuk körül – a kolozsvári Gynia nőgyógyászati magánklinika meddőséget kezelő részlegére, dr. Lészai Lehel szülész-nőgyógyász szakorvoshoz látogattunk. A választás nem véletlen, hiszen napjainkban minden negyedik párkapcsolat meddőséggel küzd.

Makkay József

2025. március 05., 13:582025. március 05., 13:58

Romániában merőben más az állami és a magán meddőségi klinikák világa. Nem azért, mintha az állami egészségügyben jóval kevesebb pénz lenne – ma már ez az állítás nem igaz –, hanem más a hozzáállás, a menedzsment, a vezetési stratégia: másként bánnak a beteggel, emberarcúbb az egészségügyi ellátás. Megtapasztaltuk ezt dr. Lészai Lehel szakorvosra várva, ahogyan a kincses városi klinikához forduló pácienseket a személyzet felvilágosította, előjegyezte telefonon vagy személyesen, román, vagy magyar nyelven, ki hogyan igényli.

Kolozsváron egy-két magánklinikát, néhány háziorvosi és fogorvosi kabinetet leszámítva az egészségügyben ismeretlen a kétnyelvűség, a magyar nyelvű kommunikáció.

A páciens sokat kell keresgéljen, amíg egy állami egészségügyi intézményben magyar szakorvoshoz sikerül előjegyeztetnie magát.

Ezzel szemben a Gynia klinika betegellátása eleve kétnyelvű, így nem véletlen, ha sok magyar páciens is felkeresi a kolozsvári egészségügyi intézményt egész Erdélyből. Amióta részben európai uniós finanszírozással megépült meddőségi részleg is megnyitotta kapuit a koronavírus-járványt követő időszakban, a kolozsvári egészségügyi intézmény sikertörténetévé vált, ahova jól képzett orvoscsapatot toboroztak magyarországi és marosvásárhelyi szaktekintélyekkel megerősítve.

meddőség Galéria

Dr. Lészai Lehel rendelője a hosszú orvosi folyamat első állomása

Fotó: Orbán Orsolya

Nem szabad sokat várni a meddőségi tünetekkel

A meddőségi kezeléseket, és a mesterséges megtermékenyítés szakmai feladatait összehangoló orvoscsapat alapembere Lészai Lehel, aki a marosvásárhelyi orvosképzést követően tért haza szülővárosába, Kolozsvárra. Vele találkoznak először azok a párok, akik azért keresik föl a kolozsvári klinikát, mert gyereket szeretnének, de a várt terhesség elmarad.

A fiatal szakorvossal földszinti rendelőjében találkozunk, ahol nőgyógyászati szék és számos orvosi műszer áll rendelkezésre a vizsgálatokhoz. Közben a váróterem is elcsendesedik, az utolsó páciens is megkapja az útbaigazítást, aki szakorvosi vizsgálatra volt előjegyezve.

Amikor elöljáróban a meddőség gyakoriságáról kérdezem, Lészai Lehel a fejét ingatja, mert

Romániában is súlyos a helyzet: míg 15 évvel ezelőtt a gyereket váró párok 15 százaléka küzdött meddőségi tünetekkel, ez az arány napjainkban már 25 százalék,

azaz minden negyedik pár hiába reménykedik természetes úton gyerekvállalásban.

meddőség Galéria

A mesterséges megtermékenyítési részleg kiemelt védelem alatt áll

Fotó: Orbán Orsolya

Ma már népbetegségről beszélünk – hangsúlyozza a nőgyógyász szakorvos, aki tisztába teszi a fogalmakat, hogy mit is értünk meddőség alatt. ,,Azok a személyek, akik gyereket szeretnének, és 35 év alatt védekezés nélküli szexuális kapcsolatban fél éven keresztül, vagy 35 év fölött egy éven át hiába próbálkoznak – a hölgy nem esik teherbe –, ott meddőségről beszélünk” – ismerteti a szakorvos, hozzátéve: ilyenkor minél hamarabb meg kell tenni az első lépéseket.

Az esetek többségében nőgyógyász küldi meddőségi klinikára a teherbeesés elmaradása miatt aggódó párokat. A szakorvosok elvégzik a specifikus teszteket, és elkezdik a szükséges kezelést. A páciensek elöljáróban részletes beszélgetésen esnek át egy szakorvossal, aki megpróbálja kideríteni, milyen okok állhatnak a meddőségi tünetek hátterében. Ultrahanggal megvizsgálja a reproduktív szerveket, majd egy részletes vizsgálati lista következik mind a nő, mind a férfi számára, így a leletek alapján körvonalazódik a bajok oka.

Az esetek többségében gyógyszeres kezelésre és inszeminációra (mesterséges spermafelhelyezésre), vagy súlyosabb esetben – amikor a méhkürtök el vannak záródva, illetve más probléma is lehet – a petesejtnek a női testen kívüli, lombikban történő megtermékenyítését választják.

A megtermékenyített petesejtet öt nap múlva helyezik vissza a méhüregbe, és ezt követően mindenki a pozitív terhességi tesztre vár.

Dióhéjban így lehetne összefoglalni a komplex, sok lépcsőből álló meddőségi kezelést, és annak végkifejletét.

meddőség Galéria

A nagy felbontású mikroszkópok is a klinika kellékei

Fotó: Orbán Orsolya

Sokat segít az állami támogatás

A nőgyógyász szerint gyakori gond a kései szülés, a gyerekvállalás időszakának kitolódása. ,,A petefészek olyan raktár, amivel minden nő megszületik. Az idő előrehaladtával ebből a raktárból fogynak a petesejtek, és 35 év fölött a minőségük is romlik, 40 év fölött pedig kritikussá válik a helyzet, minimálisra csökken a teherbeesés esélye” – mutat rá a későre halasztott gyerekvállalás kockázataira a szakorvos.

Jó hír, hogy az utóbbi két esztendőben a román egészségügyi minisztérium mintegy háromezer euróval támogatta a párok meddőségi kezelését és a mesterséges megtermékenyítést.

Az inszeminációs beavatkozás esetében az állami támogatás fedezi a költségeket, a lombikprogramban való részvétel teljes költsége azonban mintegy ötezer euró. Ebben az esetben az állami finanszírozás résztámogatást jelent, a különbözetet a pácienseknek kell kifizetni. Tavaly a kolozsvári klinikán kezelt ügyfelek is megkapták az állami támogatást, sokan azonban az idei program folytatását várják. Egyre nagyobb az érdeklődés az egészségügyi szolgáltatás iránt, amit korábban minden páciensnek a saját zsebéből kellett kifizetnie a romániai egészségügyi intézményekben.

Amióta a Gynia magánklinikán üzemel a meddőségi kezelések osztálya, sok nő tért haza boldog kismamaként.

  • Erdélyben kevés a meddőségi klinika, az államilag támogatott egészségügyi intézmények többsége Bukarestben található.
  • A kolozsvári, és a szintén magyar érdekeltségű marosszentgyörgyi magánklinikára egész Erdélyből érkeznek páciensek.
  • Az orvosi kutatások előrehaladtával a meddőségi kezelések sikeraránya emelkedik.

A kolozsvári klinikán mintegy 30-40 százalékra tehető a lombikprogram keretében megtermékenyített petesejtből származó sikeres terhesség – ez ma magas értéknek számít –, akik viszont többször próbálkoznak, nagyobb eséllyel tarthatják majd ölükben a várva várt kisbabát.

Mint sok más betegség esetében, adódik a kérdés: mivel előzhető meg a meddőség? Lészai Lehel szerint nehéz erre egyértelmű választ adni, de vannak erre hajlamosító tényezők.

A gyermekvállalásban gondolkodó férfiaknak kerülni kell a személygépkocsik székfűtését, a sok szaunázást, a forró fürdőket, azaz mindazt, ami magas hőmérsékletet okoz a heréknek.

Károsító tényező a dohányzás és a drogok használata, mint ahogy az elektromos cigarettáknak is katasztrofális hatásuk lehet a spermiumokra.

meddőség Galéria

Kórterem a magánklinikán. A hazai páciensek sokáig csak Nyugat-Európában láttak ilyet

Fotó: Orbán Orsolya

,,Női oldalon fontos, hogy időben történjenek meg a kivizsgálások, és hasznos időben kerüljön sor a terhességre, a hölgyek ne fussanak ki az időből” – fogalmaz a szülész-nőgyógyász, aki kiemeli, hogy a nők eleve tudatosabban foglalkoznak egészségükkel, míg a férfiak ritkábban járnak orvoshoz. A szakorvos azonban a legnagyobb problémának azt tartja, hogy egyre több pár 35 év körül, vagy ezt követően szeretne gyereket, ami óhatatlanul a meddőségi klinikák felé tolja az embereket, mert az idő előrehaladtával folyamatosan csökken a természetes teherbeesés esélye.

meddőség Galéria

Az embrióklinika főbejárata

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Segítenek a pároknak, ha nem jön a gólya – Erdélyben is magyar állami támogatással küzdenek a meddőség ellen
Segítenek a pároknak, ha nem jön a gólya – Erdélyben is magyar állami támogatással küzdenek a meddőség ellen

Romániában minden ötödik házaspár meddőségi tünetekkel küszködik, a román állami támogatás a legtöbb érintett számára mégis elérhetetlen. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak

Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak
2025. április 20., vasárnap

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele

Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 20., vasárnap

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben
2025. április 20., vasárnap

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport

Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport
2025. április 20., vasárnap

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak

Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak
2025. április 19., szombat

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet
2025. április 19., szombat

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr

Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr
2025. április 19., szombat

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte
2025. április 19., szombat

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen

Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst