Szorgos kezek készítették a mézeskalácsot
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A tanév utolsó napján – kihasználva, hogy sok iskolában már nem tartottak órákat –, pénteken kézműves foglalkozással hangolódtak a gyerekek a nyári vakációra a Tornyai Tájházban: az Arad megyei, magyar határ menti faluban működő népi gyűjtemény autentikus környezete biztosította a résztvevőknek azt, hogy úgy érezzék magukat, mintha a vidéki nagyszülőknél töltenének el egy idillikus napot.
2024. június 23., 11:362024. június 23., 11:36
A szívélyes házigazdák, Tóth Piroska és Suttyák András – maguk is nagyszülők lévén – tudják, hogy mi kell az elemi osztályos korosztályú gyerekek lefoglalásához: báránykák etetése cumisüvegből, kukoricamorzsolás, barackszedés, kendertilolás – ez mind adott a Szárazér partján fekvő portán, amelyet nyugdíjas korukra elő népraji múzeummá alakítottak át.
A Tornyai Tájházban rendszeresek a foglalkozások, és mindig egy-egy tematika köré szervezik a programokat; ezúttal azonban „szabad volt a gazda”, a mintegy kéttucatnyi résztvevő gyerek kedve szerint kipróbálhatott mindent az udvaron lévő népi használati eszközök közül.
Nagy siker volt a bárányetetés cumisüvegből
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Így a gyerekek megtanulják a kézügyességet, de főként azt, hogyan is éltek régen a parasztemberek – fogalmazta meg a rendezvény célját Tóth Piroska, a tájház háttérintézményeként létrehozott Pro-Pir-Kult Egyesület elnöke. – Régen mindent saját kezűleg csináltak meg, nem vették meg a kész eszközöket, legyen szó használati tárgyakról vagy ajándékokról. Ez, ugye, dupla öröm: egyszer azért, mert dolgoztak vele, másodszor azért, mert elkészült, és jó lett. A környezet, ez a muskátlival teli parasztudvar pedig szerintem nagyon is inspirálja a gyereket, akiknek a munkáiból a nap végén kiállítást rendezünk be.”
Ismerkedés a rokkával
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Merthogy különböző alkotások készültek a nap folyamán: az RMDSZ Arad megyei Nőszervezetének tagjai fonásra, gyöngyfűzésre, nemezelésre és mézeskalácssütésre is tanították a főleg Aradról érkezett résztvevőket. Bár a mézeskalácsnak nem júniusban van a szezonja, a gyerekek lelkesen vetették bele magukat a tészta nyújtásába, sütésébe és díszítésébe.
A béke szigete a Tornyai Tájház
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Nagyon ügyesek, és odafigyelnek a részletekre: a nyújtásra, vagy hogyan helyezik be a formákba a nyers tésztát, és a díszítésre is – ismerte el az odaadásukat Bara Júlia, a mézeskalácssütés vezetője. – Most mindenkinek a fantáziájára van bízva, hogyan díszíti a kalácsot cukormázzal, de van olyan is, amikor megtanítjuk a gyerekeknek a motívumokat, amelyek hagyományosan felkerülnek a mézeskalácsra.”
Kukoricamorzsolás
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A kis kezekre „szabott” nyújtófával foglalatoskodó Lénárt Emma (aki „mindjárt másodikos” lesz) bevallotta, hogy „most az tetszik, hogy gyúrjuk, de aztán az fog tetszeni, ahogy díszítjük”, míg a szintén a mézeskalácsos asztalnál ügyeskedő elsős Páva Kristóf büszkén mondta, hogy otthon is szokott segédkezni a konyhában, mégpedig „főleg a megevésben”.
Tóth Piroska, a vendéglátó
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Már ötödik éve szervezünk kézműves-foglalkozásokat, főleg ünnepnapok környékén, és mind több és több a jelentkező. Szükség van arra, hogy magyar néphagyományokkal, kézművességgel, magyar nyelven, az anyanyelvükön ismerkedjenek meg a gyerekek, a szülők igénylik ezt” – fogalmazta meg a tapasztalatokat a szervezők nevében Ürögdi Katalin, kiemelve, hogy a rendezvény lebonyolításához a Communitas Alapítvány nyújtott támogatást.
Népi gyűjtemény a Tornyai Tájházban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Kovács Jenő Aradról érkezett a párjával és két unokájukkal a rendezvényre. „Az itt látható mezőgazdasági eszközök zömét nemcsak láttam már, hanem nagyszüleimnél használtam is annak idején. Örvendek, hogy az unokáimnak is megmutathatom, mi, mire való. A gyerekek rácsodálkoznak, de érdekli őket, és én ennek örvendek, mert a múltunkat, a magyarságunkat adjuk ezáltal tovább” – fogalmazta meg, hozzátéve, hogy a tavalyi rendezvényen annyira jól érezték magukat, hogy úgy döntöttek: idén is elmennek a Tornyai Tájházba.
A hajdani alföldi magyar paraszti életre emlékeztető üde színfolt Arad megyében, de talán a Partium és a Bánság egész határán a Tornyai Tájház. Suttyák András és Tóth Piroska nyugdíjas éveik kezdetén találták meg új hivatásukat: a hagyományőrzést.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!