Szorgos kezek készítették a mézeskalácsot
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A tanév utolsó napján – kihasználva, hogy sok iskolában már nem tartottak órákat –, pénteken kézműves foglalkozással hangolódtak a gyerekek a nyári vakációra a Tornyai Tájházban: az Arad megyei, magyar határ menti faluban működő népi gyűjtemény autentikus környezete biztosította a résztvevőknek azt, hogy úgy érezzék magukat, mintha a vidéki nagyszülőknél töltenének el egy idillikus napot.
2024. június 23., 11:362024. június 23., 11:36
A szívélyes házigazdák, Tóth Piroska és Suttyák András – maguk is nagyszülők lévén – tudják, hogy mi kell az elemi osztályos korosztályú gyerekek lefoglalásához: báránykák etetése cumisüvegből, kukoricamorzsolás, barackszedés, kendertilolás – ez mind adott a Szárazér partján fekvő portán, amelyet nyugdíjas korukra elő népraji múzeummá alakítottak át.
A Tornyai Tájházban rendszeresek a foglalkozások, és mindig egy-egy tematika köré szervezik a programokat; ezúttal azonban „szabad volt a gazda”, a mintegy kéttucatnyi résztvevő gyerek kedve szerint kipróbálhatott mindent az udvaron lévő népi használati eszközök közül.
Nagy siker volt a bárányetetés cumisüvegből
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Így a gyerekek megtanulják a kézügyességet, de főként azt, hogyan is éltek régen a parasztemberek – fogalmazta meg a rendezvény célját Tóth Piroska, a tájház háttérintézményeként létrehozott Pro-Pir-Kult Egyesület elnöke. – Régen mindent saját kezűleg csináltak meg, nem vették meg a kész eszközöket, legyen szó használati tárgyakról vagy ajándékokról. Ez, ugye, dupla öröm: egyszer azért, mert dolgoztak vele, másodszor azért, mert elkészült, és jó lett. A környezet, ez a muskátlival teli parasztudvar pedig szerintem nagyon is inspirálja a gyereket, akiknek a munkáiból a nap végén kiállítást rendezünk be.”
Ismerkedés a rokkával
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Merthogy különböző alkotások készültek a nap folyamán: az RMDSZ Arad megyei Nőszervezetének tagjai fonásra, gyöngyfűzésre, nemezelésre és mézeskalácssütésre is tanították a főleg Aradról érkezett résztvevőket. Bár a mézeskalácsnak nem júniusban van a szezonja, a gyerekek lelkesen vetették bele magukat a tészta nyújtásába, sütésébe és díszítésébe.
A béke szigete a Tornyai Tájház
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Nagyon ügyesek, és odafigyelnek a részletekre: a nyújtásra, vagy hogyan helyezik be a formákba a nyers tésztát, és a díszítésre is – ismerte el az odaadásukat Bara Júlia, a mézeskalácssütés vezetője. – Most mindenkinek a fantáziájára van bízva, hogyan díszíti a kalácsot cukormázzal, de van olyan is, amikor megtanítjuk a gyerekeknek a motívumokat, amelyek hagyományosan felkerülnek a mézeskalácsra.”
Kukoricamorzsolás
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A kis kezekre „szabott” nyújtófával foglalatoskodó Lénárt Emma (aki „mindjárt másodikos” lesz) bevallotta, hogy „most az tetszik, hogy gyúrjuk, de aztán az fog tetszeni, ahogy díszítjük”, míg a szintén a mézeskalácsos asztalnál ügyeskedő elsős Páva Kristóf büszkén mondta, hogy otthon is szokott segédkezni a konyhában, mégpedig „főleg a megevésben”.
Tóth Piroska, a vendéglátó
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Már ötödik éve szervezünk kézműves-foglalkozásokat, főleg ünnepnapok környékén, és mind több és több a jelentkező. Szükség van arra, hogy magyar néphagyományokkal, kézművességgel, magyar nyelven, az anyanyelvükön ismerkedjenek meg a gyerekek, a szülők igénylik ezt” – fogalmazta meg a tapasztalatokat a szervezők nevében Ürögdi Katalin, kiemelve, hogy a rendezvény lebonyolításához a Communitas Alapítvány nyújtott támogatást.
Népi gyűjtemény a Tornyai Tájházban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Kovács Jenő Aradról érkezett a párjával és két unokájukkal a rendezvényre. „Az itt látható mezőgazdasági eszközök zömét nemcsak láttam már, hanem nagyszüleimnél használtam is annak idején. Örvendek, hogy az unokáimnak is megmutathatom, mi, mire való. A gyerekek rácsodálkoznak, de érdekli őket, és én ennek örvendek, mert a múltunkat, a magyarságunkat adjuk ezáltal tovább” – fogalmazta meg, hozzátéve, hogy a tavalyi rendezvényen annyira jól érezték magukat, hogy úgy döntöttek: idén is elmennek a Tornyai Tájházba.
A hajdani alföldi magyar paraszti életre emlékeztető üde színfolt Arad megyében, de talán a Partium és a Bánság egész határán a Tornyai Tájház. Suttyák András és Tóth Piroska nyugdíjas éveik kezdetén találták meg új hivatásukat: a hagyományőrzést.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
szóljon hozzá!