Székelyudvarhely városzászlója a címerrel
Fotó: Beliczay László
Vizsgálatot indított a bukaresti legfőbb ügyészség Székelyudvarhelyi friss címere, mégpedig az azon megjelenő átszúrt medvefej ügyében – jelentette be csütörtökön Gálfi Árpád, a székely anyaváros polgármestere.
2022. január 27., 14:302022. január 27., 14:30
2022. január 27., 15:022022. január 27., 15:02
A Szabad Emberek Pártja (POL) színeiben megválasztott, az alakulatból 2020 végén kilépett elöljáró a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtöki ülésén számolt be arról a tanácsosoknak, hogy a főgyészség átiratban értesítette a polgármesteri hivatalt arról, miszerint eljárást kezdeményeztek a tavaly, törvényes úton elfogadott városcímerrel kapcsolatban. A székelyföldi város még 2016-ban indította el az illetékes minisztériumnál Székelyudvarhely történelmi címerének hivatalos elfogadási procedúráját.
Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter maga számolt be arról tavaly augusztusban, hogy az RMDSZ javaslatára hivatalosította Székelyudvarhely címerét a bukaresti kormány. A város címere kék mezőben kardot markoló ezüstpáncélos kart jelenít meg, a kardon aranykorona, szív és egy medvefej látható, ami vitézséget és bátorságot sugall. A címer sarkait arany csillag és ezüst tölgyfalevél díszíti, a város egykori címerének jelei.
Gálfi Árpád polgármester szerint a nyomozó hatóság átirata arról tájékoztat, hogy nyomozást rendeltek el egy esetleges bűncselekmény kivizsgálása miatt. A bűncselekményt a dokumentum a következőképpen határozza meg: „állatok ellen elkövetett kegyetlenség bűncselekményére bujt fel a behunyt szemű medvefejet átszúró ezüst színű penge”. Az elöljáró által értelmezhetetlennek nevezett átiratban az ügyészség elrendelte a címer elfogadását lehetővé tevő valamennyi dokumentum átadását 2022. február 25-éig.
„A címer elfogadását lehetővé tevő dossziét minden aktával együtt az ügyészségnek megküldjük, azonban fenntartjuk, hogy Székelyudvarhely történelmi címere nem lehet egy ilyen vizsgálat tárgya” – szögezte le Gálfi Árpád. Egyébként a közigazgatási minisztérium tavaly tavasszal, a város címeréről szóló határozattervezet megvizsgálása során kifogást emelt annak kapcsán, hogy a rajzolt bemutatáson kívül nem készült leírás a jelvényen szereplő különböző jelképekről. Noha a tárca akkor azt állította, hogy emiatt ismét újra kell kezdeni a címer elfogadásához szükséges bürokratikus folyamatot, Venczel Attila városi főjegyző márciusban arról tájékoztatta az udvarhelyi tanácsosokat, hogy elég az is, ha pótolják a hiányt, és ez akkor meg is történt.
Amúgy a székely anyaváros új jelképe nagy vonalakban a régi székely címer elemeit tartalmazza. Ez pajzsának vörös mezejében gomolygó ezüstfelhőből aláereszkedő, könyökben hajlított ezüstpáncélos kart ábrázol, kezében függőlegesen álló kardot tart, hegyével fölfelé; a kard nyitott aranykoronán halad át, szívet és medvefejet döf át. Az állatfejet arany holdsarló és hatágú aranycsillag övezi. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus leírása szerint a fegyvert tartó páncélos kar a gyepűk védelmét jelképezi, felhőből való eredeztetése arra utal, hogy ez mennyei küldetés. A kard elsőként a koronán hatol át, ezzel azt jelképezi, hogy a Magyar Királyságot, annak határait kellett a székelyeknek védelmezniük. „Az átszúrt szív az áldozatkészséget jelképezi, a medvefej a székelyek bátorságát hivatott mutatni. A csillag és a hold, mint az úgynevezett új székely címer elemei, a jelkép székely voltát erősítik” – olvasható az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökének, Szekeres Attila Istvánnak a leírásában, aki a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja.
Nem mellékes az sem, hogy a székely történelmi jelképekről román nyelven is napvilágot látott tudományos kiadvány néhány évvel ezelőtt a székelyudvarhelyi székhelyű Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadásában, tehát a főügyészségnek az állam nyelvén is lehetősége adódik dokumentálódni. A Simboluri istorice secuiești című, Szekeres Attila István által szerkesztett kiadvány kimondottan a román közönséget célozza meg, hogy a többségi lakosság megismerje a székelyek, erdélyi magyarok szimbólumait, s ezáltal a közösségeket is. A több mint másfél száz, zömmel színes szövegközi képpel illusztrált kötet ugyanakkor angol és magyar nyelvű kivonatot is tartalmaz.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!