Székelyudvarhely városzászlója a címerrel
Fotó: Beliczay László
Vizsgálatot indított a bukaresti legfőbb ügyészség Székelyudvarhelyi friss címere, mégpedig az azon megjelenő átszúrt medvefej ügyében – jelentette be csütörtökön Gálfi Árpád, a székely anyaváros polgármestere.
2022. január 27., 14:302022. január 27., 14:30
2022. január 27., 15:022022. január 27., 15:02
A Szabad Emberek Pártja (POL) színeiben megválasztott, az alakulatból 2020 végén kilépett elöljáró a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtöki ülésén számolt be arról a tanácsosoknak, hogy a főgyészség átiratban értesítette a polgármesteri hivatalt arról, miszerint eljárást kezdeményeztek a tavaly, törvényes úton elfogadott városcímerrel kapcsolatban. A székelyföldi város még 2016-ban indította el az illetékes minisztériumnál Székelyudvarhely történelmi címerének hivatalos elfogadási procedúráját.
Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter maga számolt be arról tavaly augusztusban, hogy az RMDSZ javaslatára hivatalosította Székelyudvarhely címerét a bukaresti kormány. A város címere kék mezőben kardot markoló ezüstpáncélos kart jelenít meg, a kardon aranykorona, szív és egy medvefej látható, ami vitézséget és bátorságot sugall. A címer sarkait arany csillag és ezüst tölgyfalevél díszíti, a város egykori címerének jelei.
Gálfi Árpád polgármester szerint a nyomozó hatóság átirata arról tájékoztat, hogy nyomozást rendeltek el egy esetleges bűncselekmény kivizsgálása miatt. A bűncselekményt a dokumentum a következőképpen határozza meg: „állatok ellen elkövetett kegyetlenség bűncselekményére bujt fel a behunyt szemű medvefejet átszúró ezüst színű penge”. Az elöljáró által értelmezhetetlennek nevezett átiratban az ügyészség elrendelte a címer elfogadását lehetővé tevő valamennyi dokumentum átadását 2022. február 25-éig.
„A címer elfogadását lehetővé tevő dossziét minden aktával együtt az ügyészségnek megküldjük, azonban fenntartjuk, hogy Székelyudvarhely történelmi címere nem lehet egy ilyen vizsgálat tárgya” – szögezte le Gálfi Árpád. Egyébként a közigazgatási minisztérium tavaly tavasszal, a város címeréről szóló határozattervezet megvizsgálása során kifogást emelt annak kapcsán, hogy a rajzolt bemutatáson kívül nem készült leírás a jelvényen szereplő különböző jelképekről. Noha a tárca akkor azt állította, hogy emiatt ismét újra kell kezdeni a címer elfogadásához szükséges bürokratikus folyamatot, Venczel Attila városi főjegyző márciusban arról tájékoztatta az udvarhelyi tanácsosokat, hogy elég az is, ha pótolják a hiányt, és ez akkor meg is történt.
Amúgy a székely anyaváros új jelképe nagy vonalakban a régi székely címer elemeit tartalmazza. Ez pajzsának vörös mezejében gomolygó ezüstfelhőből aláereszkedő, könyökben hajlított ezüstpáncélos kart ábrázol, kezében függőlegesen álló kardot tart, hegyével fölfelé; a kard nyitott aranykoronán halad át, szívet és medvefejet döf át. Az állatfejet arany holdsarló és hatágú aranycsillag övezi. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus leírása szerint a fegyvert tartó páncélos kar a gyepűk védelmét jelképezi, felhőből való eredeztetése arra utal, hogy ez mennyei küldetés. A kard elsőként a koronán hatol át, ezzel azt jelképezi, hogy a Magyar Királyságot, annak határait kellett a székelyeknek védelmezniük. „Az átszúrt szív az áldozatkészséget jelképezi, a medvefej a székelyek bátorságát hivatott mutatni. A csillag és a hold, mint az úgynevezett új székely címer elemei, a jelkép székely voltát erősítik” – olvasható az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökének, Szekeres Attila Istvánnak a leírásában, aki a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja.
Nem mellékes az sem, hogy a székely történelmi jelképekről román nyelven is napvilágot látott tudományos kiadvány néhány évvel ezelőtt a székelyudvarhelyi székhelyű Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadásában, tehát a főügyészségnek az állam nyelvén is lehetősége adódik dokumentálódni. A Simboluri istorice secuiești című, Szekeres Attila István által szerkesztett kiadvány kimondottan a román közönséget célozza meg, hogy a többségi lakosság megismerje a székelyek, erdélyi magyarok szimbólumait, s ezáltal a közösségeket is. A több mint másfél száz, zömmel színes szövegközi képpel illusztrált kötet ugyanakkor angol és magyar nyelvű kivonatot is tartalmaz.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
szóljon hozzá!