Elakadtak. Zilahon nagyon lassan halad a víz- és csatornahálózat korszerűsítése és bővítése, új versenytárgyalást hirdethetnek
Fotó: Facebook/Primăria Municipiul Zalău
Több szilágysági szakaszon is lassan halad a legnagyobb erdélyi vízgazdálkodási projekt megvalósulása, Zilahon például új kivitelezőt kénytelenek keresni a hatóságok. Szilágyi Róbertnek, a megyei önkormányzat alelnökének reményei szerint az itteni problémák nem befolyásolják az összességében 350 millió eurós uniós támogatású beruházás megvalósulását.
2022. július 20., 08:152022. július 20., 08:15
Szilágy megyében több szakaszon is akadozik a három éve aláírt vízgazdálkodási gigaprojekt megvalósulása, akad, ahol új közbeszerzési eljárást kellene kiírni a munkálatokra – tudta meg a Krónika Szilágyi Róberttől. A Szilágy megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke szerint a munkálatok elakadásának fő oka, hogy a csőd szélére került az egyik kivitelező, mely több szakaszon is megnyerte a tendert, így ezekre a munkálatokra újabb közbeszerzést kellene hirdetni. A megyei alelnök reményei szerint az újabb közbeszerzési eljárás nem veszélyezteti a teljes projektet, mint mondta, ennek 2024-ben kell elkészülnie, így elvileg beleférnek a határidőbe.
Szilágyi Róbert emlékeztetett, hogy a 2019-ben aláírt szerződés értelmében Szilágy megyei szinten 930 kilométer vízvezetéket kell lefektetni, ebből július elsejéig 592 kilométeren sikerült is, tehát 63,70 százalékban megvalósult a munkálat. A szennyvízelvezetési munkálatokkal rosszabbul állnak, az összesen 177 kilométeres csatornahálózatból csupán 71 kilométeren sikerült lefektetni a csöveket, azaz a kivitelezőknek 40,17 százalékban sikerült megvalósítani a szerződésben vállaltakat.
A megyei elöljáró beszámolója szerint a legnagyobb gond a megyeszékhelyen, Zilahon tapasztalható, ahol például a szennyvízelvezetési munkálatok mindössze öt százalékban valósultak meg. „Itt nagy baj van, fel kell bontani a szerződést” – jelentette ki, rámutatva, hogy a vízbevezetés is csupán 22 százalékban valósult meg, holott az kisebb infrastruktúrát feltételez, mint a csatornázás, ahol például derítőállomásokra is szükség van.
– magyarázta az illetékes. Az alelnök szerint a megyeszékhelyen nagyon lassan haladnak a munkálatokkal, aminek az az oka, hogy az itt dolgozó Ludwig Pfeiffer cég németországi anyavállalata csődhelyzetbe került, és ez a romániai munkálatokra is kihat. A Sălajulliber.ro helyi hírportál beszámolója szerint a zilahi polgármesteri hivatal felügyelői tavaly júniusig 18 alkalommal bírságolták meg a temesvári székhelyű céget a nem megfelelő munka miatt, ennek több mint 30 ezer lej büntetést kellett kifizetnie.
Fotó: Szilágyi Róbert István/Facebook
Szilágyi Róbert úgy véli, hogy a problémás szakaszokra új licitet kellene kiírni és új kivitelezőt keresni. „Döntést kell hozni a Szamos-Tisza regionális vízgazdálkodási egyesület szintjén, hogy felbontják a szerződést és új licitet írnak ki. Remélem, hogy a zilahi elakadás nem érinti összességében a projektet, hiszen 19 munkálati és 23 szolgáltatási szerződésről van szó, utóbbiak a tervezésre és a munkálatok műszaki és gazdasági felügyeletére vonatkoznak” – magyarázta Szilágyi Róbert.
Szilágyi Róbert arra is felhívta a figyelmet, hogy jó példák is akadnak, vannak olyan helyszínek, ahol július elsejéig száz százalékban megvalósult a projekt, ilyen például Szilágycseh vagy Szilágysomlyó. De közel állnak a befejezéshez az Almásbalázsháza–Létka–Nagylózna-szakaszon is, ahol 98 százalékban valósultak meg a vízbevezetési munkálatok. Hasonlóan jól állnak a Varsolc– Kraszna–Felsőbán–Csízér szakaszon is, ahol 94 százaléknál tartanak a kivitelezéssel.
A Szilágysomlyóra és Nagyderzsidára, illetve Sarmaság térségére vonatkozó kivitelezési szerződés is hasonló arányban valósult meg, a vízhálózat 62 százalékban készült el, míg a csatornázási munkálatoknak közel a fele, 47 százaléka van meg. Szilágyi Róbert a Krónika érdeklődésére elmondta, Szilágy megyében jelenleg nincsenek gondok a vízellátással, de a vízszolgáltató itt is igyekszik felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy a szárazságra való tekintettel ne a vezetékes vízből locsolják a kerteket, mezőgazdasági területeket. „Jelen pillanatban szerencsére nincsenek problémák, a Varsolci-tónak elég nagy a kapacitása, hogy lefedje a jelenlegi vízszükségletet” – összegzett a Szilágy megyei önkormányzat alelnöke.
Fotó: Veres Nándor
A Szilágy és Kolozs megye által közösen felvállalt uniós projekt Erdély legnagyobb vízügyi beruházása, ennek köszönhetően a két megye 750 ezer lakosa jut minőségi ivóvízhez, 235 településen építik ki vagy korszerűsítik a víz- és szennyvízhálózatot. A 350 millió eurós vissza nem térítendő uniós támogatásra régóta szükség van, elsősorban Szilágy megyében.
– nyilatkozta lapunknak 2019-ben, a szerződés aláírását követően Szilágyi Róbert. Az RMDSZ-es elöljáró akkor rámutatott: a megye egyetlen víztározója, a varsolci nem tud elég jó minőségű ivóvizet biztosítani, az hosszas tisztítást, kezelést igényel. Ellenben a szomszédos Kolozs megyét és Kolozsvárt is ellátó Tárnica víztározó tóban kiváló minőségű a víz, így a projekt keretében a szilágyságiaknak is innen szállítanák a megyehatáron keresztül az ivóvizet. A gyalui víztározóból Bánffyhunyadon, Váralmáson keresztül jut el a fővezeték Zilahra.
Az áfával együtt 422 millió eurós befektetés 85 százalékát – 352 millió eurót – az Európai Unió állja, 13 százalék – 45 millió euró – az állami költségvetésből érkezik, míg 2 százalékot – 7 millió eurót – a helyi önkormányzatok biztosítanak. Újabb 69 millió eurót a rendszergazda Szamos vízgazdálkodási vállalat nyújt a beruházás egyik fő haszonélvezőjeként.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
szóljon hozzá!