Az összetartás próbája. Tizenkét támogató szavazatra van szükség a javaslat elfogadásához
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben a városi önkormányzat kedvezően dönt a Szabademberek Pártja (POL) kezdeményezéséről, Marosvásárhelynek ismét lehet Ady Endréről elnevezett utcája és lakónegyede.
2020. február 26., 08:572020. február 26., 08:57
A 20. század egyik legjelentősebb magyar költőjéről Vásárhelyen először 1944 végén neveztek el utcát; a nacionálkommunista városvezetés ezt negyvenkét éven keresztül tűrte, 1986 őszén azonban egyik a napról a másikra (további néhány magyar utcanévvel együtt) megváltoztatta. Ennek ellenére Ady nem kopott ki a köztudatból, még a románok is – beleértve Dorin Florea polgármestert – az ő nevén emlegetik a város szélén meghúzódó, harminchárom éve hivatalosan Rovinari-ra keresztelt utcát és lakónegyedet.
„Azt szerettem volna, ha a költő halálának századik évfordulóján az utca és a negyed visszakapja Ady Endre nevét. De hiába adtam le a határozattervezetet 2019. február 19-én, mert egy évig tologatták egyik utcanévadó bizottságtól a másikig. A lényeg, hogy a polgármester végre napirendre tűzte, már csak az marad, hogy a kollégák szavazzák is meg” – mondta el lapunknak Pápai László ötletgazda. A POL képviselője azt mondta, nem csak a kerek évforduló játszott szerepet a határozattervezet kidolgozásában. Kifejtette, hogy
Most kíváncsian várják, hogy az RMDSZ ezt az indítványukat is lesöpri-e az asztalról, vagy számíthatnak a tíz tanácsos közül legalább kilencnek a támogatására. „Komoly bátorság – vagy egyéb – kell ahhoz az RMDSZ részéről, hogy az Ady név ellen szavazzon” – véli Pápai. Ahhoz, hogy javaslatát elfogadják, legalább tizenkét támogató szavazatra volna szükség. A POL számításai szerint
Pápai László szinte biztosra veszi, hogy az alpolgármesteri székétől megfosztott Makkai Gergely bosszúvágya is erősebb lesz a logikánál, ezért csak három kollégájára és a kilenc RMDSZ-es képviselőre számít. Ha közülük valaki hiányzik, könnyen megeshet, hogy a nem gyűl össze a tizenkét voks.
Kovács Levente, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke a Krónikának elmondta, még nem egyeztettek a frakció tagjaival, de mindenképpen a kezdeményezés támogatását javasolja. „Mivel az utóbbi években, évtizedekben csak látszatmegoldások születtek, az RMDSZ üdvözöl minden olyan kezdeményezést, amely a magyar személyiségeknek állít emléket ” – nyilatkozta a marosvásárhelyi ügyekért felelős politikus.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!