Fotó: Biró István
Legutóbb Gerendai Károly, a Félsziget Fesztivál budapesti társszervezője hívta fel a figyelmet arra a tarthatatlan állapotra, miszerint minden évben az utolsó percben hozott ad hoc döntések alapján sikerül megszerezniük a Víkendtelep és a Maros-part közti, 2005 óta használaton kívül helyezett labdarúgópályákat. „A szervezők hosszú távra tudnának tervezni, ha nem eseti döntésekre kellene alapozniuk – fogalmazott Gerendai. – Ha biztosra mehetnének, a fesztivál szervezői akár bizonyos infrastrukturális beruházásokat is átvállalnának.”
„A katonai bázisok átadása sehol nem halad a megfelelő ütemben, de Maros, Hargita és Kovászna megyében különösképpen foggal-körömmel ragaszkodnak mindenhez. Ahhoz is, amiből már rég kiköltöztek, s aminek az állaga napról napra romlik. Az az érzésem, hogy még mindig attól tartanak, hogy a román állam hatalmát gyengítik, ha a székelyföldi ingatlanokat kiengedik a kezükből” – mondta el a Krónikának Borbély László, az RMDSZ kormánykapcsolatokért felelős alelnöke, fejlesztési, középítkezési és lakásügyi miniszter. Álláspontjának alátámasztásaként a miniszter Dorin Florea, Marosvásárhely PD-s polgármesterének esetét említette, aki évek óta követeli a víkendtelepi sportbázist, de még a nemrég leváltott demokrata minisztert sem tudta meggyőzni igazáról. Végső elkeseredésében az elöljáró másfél hónappal ezelőtt három óriásfeliratot helyezett el a sportbázis kerítésén: „Ellopni készülnek a város tulajdonából”.
Az elmélet szép, a gyakorlat nem létezik
A marosvásárhelyi önkormányzat azonban nemcsak a víkendtelepi sportbázist, de egyelőre egyetlen üresen maradt katonai egységet sem kapott meg. „Két éve csak beszélünk a fölöslegessé vált katonai egységek átadásáról, de amikor konkrétumokról esne szó, az illetékesek elzárkóznak a konkrét lépések megtételétől” – jelentette ki lapunknak Csegzi Sándor, a város alpolgármestere. Leginkább a Kossuth utcai Maros-híd melletti kaszárnyára lenne szüksége amelynek óriási udvara a ligeti stadionnal szomszédos. Ha a sportbázis a város tulajdonába kerülne, a két telek összevonásával korszerű szabadidőközpontot lehetne kialakítani. A kaszárnya épületébe a központból kiszorult intézményeket lehetne áttelepíteni. Egy másik elképzelés szerint a Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara gazdaságfejlesztési központot létesítene ott.
Ugyancsak a sportbarátok örülnének a leginkább, ha a helyhatóságnak sikerülne megszereznie az egykori víkendtelepi ASA-bázist is. A legjobb állapotban lévő és legértékesebb ingatlannak viszont a Vár sétányon lévő parancsnoki központ számít, amelynek jelentős részét már nem is használják. Csegzi szerint azonban még így is nagyon nehéz lesz az épületcsoportot a város tulajdonába utaltatni.
Rózsaköz – tövisekkel
Lokodi Edit Emőke megyei önkormányzati elnök szerint is bosszantó a hadsereg hozzáállása a rég megoldásra váró ingatlankérdésekhez. Példaként a Rózsaközben lévő katonai nyilvántartási központot hozta fel, amely minimális személyzettel és tevékenységi körrel működik a hatalmas épületben. Mind az ingatlan, mind a hozzá tartozó iskolaudvarnyi terület telekkönyvileg a megyei tanács tulajdona, ennek ellenére a hadsereg nem hajlandó kivonulni az épületből. „Számunkra nagyon fontos lenne, hogy megkapjuk az épületet, mert több, alárendeltségünkbe tartozó hivatal küzd székházgonddal. Arra is gondoltunk, hogy az udvart is részben beépítenénk, mert nemsokára a bábszínháznak is ki kell költöznie a református egyház által visszakapott Posta utcai épületből. Sajnos mindez csak távlati terv, mert a tetemes közköltségek ellenére a katonaság továbbra sem hajlandó átvonulni egy jóval kisebb épületbe” – vázolta a gondokat és terveket Lokodi.
Az őriznivalót megkapták, a sajátjukat nem
A megyei tanács által visszakapott ingatlanok közül egyelőre csak a várbeli sorozóközpontnak találtak új rendeltetést. A patinás, de teljes feljavításra szoruló épületbe az önkormányzat által fenntartott megyei múzeum kap helyet. Soós Zoltán igazgató tervei szerint ide interaktív tárlatot rendeznének be, ahol a látogató nemcsak szemlézhetné a kiállított tárgyakat, hanem be is kapcsolódhatna a kiállított korszakba. A Marosvásárhelytől mintegy 20 kilométerre fekvő csergedi tetőn lévő egykori tankgyakorlóteret az extrém sportok kedvelőinek adnák át. Lokodi Edit szerint a pályát a terepmotorozóknak, hegyikerékpárosoknak és az off-roadosoknak kellene birtokba venniük. Egyelőre nincs semmiféle elképzelés a gernyeszegi üzemanyagraktár hasznosításáról. A megyeszékhelytől szintén mintegy 20 kilométerre lévő egykori katonai bázis jelenleg csak gondot és kiadást jelent a megyei önkormányzatnak. „Mivel a lerakat falai átitatódtak az itt tárolt üzemanyaggal, robbanásveszély áll fenn. Ezért fegyveres őrökkel kell őriztetnünk a raktárépületeket, ami sok pénzbe kerül” – mondta el Lokodi Edit.
Mit ér az adott szó?
„Valamennyi eddigi védelmi miniszterrel megegyeztem abban, hogy felgyorsítják a megüresedett katonai alakulatok ingatlanjainak átadását. Egyetértettek velem, udvariasan mosolyogtak, ígéretet tettek a mielőbbi átadásra, de szinte egyik sem tartotta be a szavát” – fakadt ki Borbély László fejlesztési, középítkezési és lakásügyi miniszter, aki legutóbb Teodor Meleşcanu tárcavezetővel tárgyalt, a jövő héten pedig a katonai vezérkar parancsnokaival találkozik.
Ami a víkendtelepi egykori ASA-sportbázis körül folyik, az Borbély szerint egyenesen tragikomikus. Sorin Frunzăverde volt PD-s miniszter tavaly még határozott ígéretet tett a tenisz- és futballpályák átadására, hogy aztán egy hét múlva a Steaua Sportklubnak adományozza a területeket. Mivel azonban nem rendelkezik labdarúgó-szakosztállyal, a fővárosi katonaklub elnöke, George Boroi 2006-ban a Krónikának adott interjúban beismerte: semmi elképzelése nincs a pályák hasznosítására. „Egyelőre lekaszáljuk a füvet, és eltüntetjük a gazt” – mondta. Rá egy évre ez meg is történt, miközben a bázishoz tartozó sportszálloda víz-, gáz- és áramszolgáltatás nélkül maradt.
„A felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel” – idézte fel lapunknak Ferenc pápával való találkozását Balázs Attila tordaszentlászlói református lelkész.
,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.