Fotó: A szerző felvétele
2011. január 21., 09:162011. január 21., 09:16
A költségcsökkentő intézkedést szorgalmazó egészségügyi tárca Szovátára szeretné helyezni a központot, amit a nyárádszeredai önkormányzat el is fogadott. Erdőszentgyörgy vezetősége viszont nem hajlandó ebbe beleegyezni és ahhoz ragaszkodik, hogy az ő intézményükhöz, a térség legfejlettebb kórházához csatolják a többit. A minisztérium intézkedésének hátterében Tar András polgármester és helyettese, Hegyi László a szentgyörgyi kórház fokozatos leépítését vetíti előre. Az elöljárók véleményéhez felsorakozó helyi tanácsosok is attól tartanak, hogy a hatalmas erőfeszítések révén korszerűsített és kibővített erdőszentgyörgyi kórház ajtajára előbb-utóbb lakat kerül.
A több évtizedes múlttal rendelkező erdőszentgyörgyi kórházban jelenleg három szakosztály – belgyógyászat, gyerekgyógyászat és szülészet – működik, összesen negyven ággyal. A szakorvosi ellátás megfelelő, a körülményeket bizonyos marosvásárhelyi klinikák is megirigyelhetnék. Az erdőszentgyörgyi kórházon meglátszik az utóbbi évek jelentős anyagi ráfordítása. Mindez a helyi és a megyei önkormányzat, valamint a Plan Les Ouates svájci testvértelepülés összefogásával valósult meg. A beruházások – főként a szaktárca és a svájciak jóvoltából – az idén is folytatódnak.
A Kis-Küküllő felső folyása mentén ez az egyetlen egészségügyi intézmény, amely állandó orvosi ügyeletet és sürgősségi ellátást biztosít a térségnek, a vidék közel 30 ezer lakóját látja el – hangoztatták az erdőszentgyörgyi elöljárók. Ezzel szemben a szovátai egység jóval kisebb és gyengébben felszerelt. A döntés által az egészségügyi minisztérium éppen ezt szeretné orvosolni, méltó körülményeket teremtve az egyre népszerűbb fürdővárosban. Dinu Socotar erdőszentgyörgyi városi tanácsos szerint viszont kár a támogatások javát ezentúl a szovátai kórház felé irányítani, csupán azért, mert “egy európai hírnevű fürdőnek szüksége van egy modern kórházra”. “Aki Szovátán nyaral és megbetegedik, az hazautazik, és nem marad az idegenben. Ha súlyos az eset, akkor behozzák Marosvásárhelyre” – vélekedett Socotar.
A tavaly Erdőszentgyörgyön kezelt betegek közül aránylag sok volt a szovátai és környékbeli illetőségű. “Ha a szovátai, sóváradi, parajdi és korondi betegek is ide jönnek, nem egyértelmű, hogy ez a jobb kórház?” – tette fel a kérdést Dinu Socotar.
Lapunknak nyilatkozva, Lokodi Edit Emőke elmondta: bár a kérdés tisztázása nem tartozik a hatáskörébe, ő minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy a három önkormányzat kiegyezzen. “Én háromszor is összehívtam a polgármestereket, beszélt velük a miniszter tanácsosa, Vass Levente, próbálkozott Raed Arafat államtitkár is, én is elmondtam az érveimet, de úgy látszik, hiába. Szováta és Nyárádszereda ki tudott egyezni, Erdőszentgyörgy nem értette meg a döntés lényegét” – vélekedett a megyei tanács elnöke.
Lokodi szerint nem azon kellene vitatkozni, hogy a három városka közül jelen pillanatban melyik kínál ideálisabb helyszínt egy kórházközpontnak, hanem azt kellene belátni, hogy Szovátát, fürdővárosként nem szabad kórház nélkül hagyni. Ezt mondta el a Krónikának Vass Levente is, hangsúlyozva, hogy a minisztériumnak valóban szándékában áll fejleszteni a szovátai egészségügyi ellátást. Mindezt viszont nem Erdőszentgyörgy ellenében tenné – fűzte hozzá. Péter Ferenc szovátai polgármester kompromisszumos megoldásként azt is felajánlotta Tarr András kollégájának, hogy a leendő központ vezetője maradjon az a Gheorghe Pop, aki jelenleg az erdőszentgyörgyi kórház igazgatója.
“Sem én, sem a miniszter nem mondtuk azt, hogy a három közül valamelyik kórházat be kell zárni. Másrészt a szaktárca nem fogja felülbírálni a helyi közösségek döntését” – szögezte le Vass Levente. Hegyi László erdőszentgyörgyi alpolgármester mégis attól tart, hogy amennyiben egy kórház elveszíti az önállóságát, csökkenni kezd az ágyak száma, ez pedig előbb-utóbb a bezáráshoz vezet. Kérdésünkre, hogy osztja-e a városvezetés ebbéli aggályait, Gheorghe Pop kórházmenedzser lapunknak nemlegesen válaszolt. “Nem hinném, hogy a minisztérium felvállalná a szentgyörgyi kórház bezárásának ódiumát” – mondta az igazgató.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.