Keresztély Irma: a tanulásra fordítható időből veszítenek azok, akik nem vállalják a bentlakásba való költözést
Háromszéken naponta ötezer diák kel útra egyik településről a másikra, hogy eljusson az iskolába. Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő riasztónak tartja, hogy 540 1–8. osztályos és 4380 felső tagozatos diák ingázik. A szakember elmondta, ezek a gyerekek minden reggel busszal, vonattal vagy szüleikkel gépkocsin indulnak útnak, de az is előfordul, hogy több kilométert gyalogolnak, hogy eljussanak az iskolába, majd az órák után csak estére érnek haza. „Az ingázás rányomja bélyegét a gyerekek teljesítményére, az elvesztegetett órák miatt kevesebb idejük jut a tanulásra, és az utazás miatti fáradtság is elvonja a figyelmüket” – sorolta a helyzetből fakadó hátrányokat Keresztély Irma. A főtanfelügyelő éppen ezért jobbnak találná, ha a diákok hétközben a bentlakásban laknának.
Kovászna megyében jelenleg 8 iskolai kollégium működik, öt Sepsiszentgyörgyön, kettő Kézdivásárhelyen és egy Kovásznán. Baróton és Bodzafordulón, ahol a környékbeli gyerekek 83 százaléka ingázik, nincs bentlakás. A tanfelügyelőség ezért kezdeményezte, hogy az oktatási minisztérium campusépítési programjának keretében már ebben az évben lássanak hozzá a két településen új bentlakások építéséhez. Az egyik kézdivásárhelyi és a kovásznai kollégium felújítására is a szaktárca programja révén nyílik lehetőség. Keresztély Irma hangsúlyozta, javítani kell a bentlakásokban levő körülményeket, és a szülőket is meg kell győzni arról, hogy a gyerek érdekét a kollégiumba való beköltözés szolgálja. A háromszéki bentlakásokban jelenleg 883 hely áll a diákok rendelkezésére, de ezek kihasználtsága mindössze 57,7 százalékos: 500 tanuló és 4 egyetemista döntött úgy, hogy beköltözik. A kolozsvári Babeº–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán tanulóknak is a középiskolai bentlakásokban tartanak fenn helyet, de többségük nem él ezzel a lehetőséggel, mert a belső rendszabályok kisdiákokra szabottak, rosszak a feltételek, ezért inkább szobát bérelnek vagy ingáznak. A kisiskolások szülei több okból sem engedik gyerekeiket bentlakásba. Egyrészt elégedetlenek a körülményekkel, de sokan nem tudnák fizetni a költségeket sem, ráadásul naponta látni akarják a gyereket, vagy csak egyszerűen igényt tartanak arra, hogy délután a ház körül segítsen.
Az illyefalvi KIDA Alapítvány két évvel ezelőtt indított programja is a vidéki, továbbtanulni vágyó 9–10. osztályos háromszéki fiatalokat segíti a bentlakási költségek átvállalásával. Céljuk, hogy az ingázással eltöltött időt a diákok hasznosabban töltsék el, fogalmazta meg Kató Ibolya. A KIDA-konferencia-központ vezetője elmondta, a havi másfél millió lejes támogatást 125 diáknak folyósítják, és bár több gyereket is tudnának segíteni, csak ennyien nyújtottak be pályázatot. Erre a programra a svájci támogatóval közösen 100 ezer svájci frankot különítettek el, ami ebben a tanévben legalább 250 diák támogatására lett volna elegendő. A megmaradt összegből a cukor- és vesebeteg gyerekeket támogatták. Tapasztalataik szerint az őszi betakarítási munka után többen költöznek bentlakásba, amíg tart a mezei munka, a szülők otthon tartják a gyerekeiket.
Campusokat építene a nagyváradi önkormányzat
Balogh Levente Két középiskolai campus megépítésére kívánja az oktatási tárca támogatását megszerezni a nagyváradi önkormányzat és a Bihar Megyei Tanfelügyelőség – jelentette be tegnap Marcel Boloº, a város ingatlanügyi igazgatóságának vezetője. Mint kifejtette, a beruházások azért váltak szükségessé, mert a tulajdon-visszaszolgáltatási törvény szerint négy iskolaépületet is vissza kell adni egykori tulajdonosának. A Partenie Cosma Gazdasági Főgimnázium és a Vasile Voiculescu Egészségügyi Szakközépiskola épületének visszaszolgáltatásáról már döntés is született, a Dimitrie Leonida Gimnázium és a Mihai Eminescu Főgimnázium restitúciója pedig küszöbön áll. Ezek kiváltására kívánja a városvezetés megépíteni a két campust, amelyekben elhelyezhetnék annak a közel 4400 diáknak egy részét, akik jelenleg a visszaadandó négy épületben tanulnak. A tervek szerint az egyiket a felszámolt olaszi temetőben, a másikat pedig a Rulikowski (Egyetem) utcai kiürített laktanyakomplexum egyik épületében kívánják létrehozni. Becslések szerint egy ilyen létesítmény megépítése 3,4 millió euróba kerül. A campusokban tantermek, kollégium, tanári lakások, étkező, könyvtár, laboratóriumok, műhelyek és sportlétesítmények is helyet kapnak.
szóljon hozzá!