Fotó: MTI/Kiss Gábor
Szilágy Megye Tanácsának semmi kifogása a jóhiszemű vásárlókkal szemben, az önkormányzat az örökös ellen indít pert a zsibói Wesselényi-kastély eladása miatt, mivel nem tartotta tiszteletben a tizenöt napos elővásárlási jogról szóló törvénycikkelyt – nyilatkozta a Krónikának a nagy visszhangot kiváltott kastélyértékesítés kapcsán Szilágyi Róbert István, a képviselő-testület alelnöke. Az RMDSZ-es elöljáró felháborítónak nevezte a műemlék épületen túladó örökös, Janicskó András hozzáállását, akinek szerinte tájékoztatnia kellett volna az elővásárlási jogával élni kívánó önkormányzatot a szándékáról.
2021. május 20., 12:482021. május 20., 12:48
Janicskó András, a zsibói Wesselényi-kastély örököse szerdán ismertette az MTI-vel, hogy a patinás barokk műemlék épület először egy kolozsvári, majd egy magyarországi cég tulajdonába került. A telekkönyvi kivonat alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. portfóliójába tartozó Manevi Zrt. vásárolta meg a kastélyt, amelyért – elővásárlási jogával élve – a Szilágy megyei önkormányzat is bejelentkezett. A fejlemény nyomán megkerestük Szilágyi Róbert Istvánt, a Szilágy megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnökét, aki csütörtökön tudott nyilatkozni az ügyben, miután hozzá is eljutott az impozáns épület jelenlegi tulajdonosát rögzítő, egy nappal korábban kiállított telekkönyvi kivonatról készült felvétel.
Szilágyi leszögezte, jogi úton csak az örökös, örökösök ellen szeretnének fellépni, akik szerinte nem tartották be a törvényes eljárást. „A megyei tanács azt kéri jogi úton, hogy a bíróság mondja ki: az örökös tévedett azzal, hogy nem tartotta be a tizenöt napos elővásárlási jogról szóló törvényes cikkelyt” – nyilatkozta a Krónikának a Szilágy megyei önkormányzat alelnöke. Szilágyi elmondta, a képviselő-testület a tizenharmadik napon jelezte vásárlási szándékát, elindították a procedúrát, és arra számítottak, hogy ezt követően majd tárgyalóasztalhoz ülhetnek. Hangsúlyozta, ez a lépés még nem jelentette azt, hogy biztosan megtörténik az adás-vétel, de szerinte mindenképpen le kellett volna üljenek tárgyalni.
A romániai törvények elővásárlási jogot biztosítottak a román államot megtestesítő intézményeknek: a Kulturális Minisztériumnak, a Szilágy Megyei Tanácsnak és a Zsibói Polgármesteri Hivatalnak. Miután a kulturális tárca márciusban lemondott az elővásárlási jogáról, a Szilágy megyei önkormányzat jelezte, hogy megvásárolná az épületet. Szilágyi Róbert István hozzátette, dokumentummal tudják igazolni, hogy a tizenöt nap letelte előtt jelezték az elővásárlási szándékukat. Mint ismeretes, Janicskó András két nappal ezelőtt az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a megyei önkormányzat kifutott a törvényes határidőből az elővásárlási jog érvényesítésével.
Szilágyi Róbert István szerint az örökös nem járt el tisztességesen a kastélyeladás ügyében
Fotó: Szilágyi Róbert István/Facebook
Szilágyi azt is kiemelte, hogy ez a helyzet a megyei tanács számára jelen pillanatban problematikus, hiszen az ingatlan árát jelentő négymillió lejt elkülönítették már a költségvetésből, és ehhez nem tudnak hozzáférni addig, amíg a procedúra le nem zárul. „Emiatt szükséges, hogy bíróságon kérjünk jogorvoslást az ügyben. Az örökössel kell rendeznünk a viszonyainkat” – állapította meg az RMDSZ-es elöljáró, aki hozzátette, a vevőkre jóhiszemű vásárlóként tekintenek, „nincs problémájuk velük”.
Az alelnök szerint ha korrekt, egyenes módon ismertette volna velük a szándékait, a tanácsnak nem lett volna problémája vele, illetve nem kerültek volna ilyen kellemetlen helyzetbe, nem lennének egy olyan jogi procedúra közepén, amiből most már nem lehet kihátrálni. „Ha becsületes, jóhiszemű ember, miért nem jelent meg a megyeházán, és közölte, hogy urak, mi már eladtuk, tudjuk ki lesz a tulajdonos? Így lett volna becsületes” – vélekedik az alelnök, fontosnak tartva kihangsúlyozni, hogy az önkormányzat sem az első, sem a második vásárlót nem pereli. Szilágyi Róbert István azt is kiemelte, hogy a tanács egyáltalán nem beszélt, kommunikált az örökösökkel, hiszen ők egy bukaresti közvetítő céget bíztak meg az üzlet lebonyolításával, így a tanács is ezzel a céggel tartotta a kapcsolatot, vele leveleztek, illetve minden értesítést elküldtek a tulajdonos címére is. Az elöljáró szerint abban bíznak, hogy az ügy lezárultával az örökösnek kárpótlást kell fizetnie a megyei tanácsnak, mivel jogot sértett.
Hamarosan megszavazhatja a Szilágy Megyei Tanács, hogy – elővásárlási jogával élve – elkezdje az alkudozást Ianicicău Andrással Erdély egyik legszebb barokk épülete, a zsibói Wesselényi-kastély megvásárlásáról. Szilágyi Róbert István, az önkormányzat alelnöke szerint akár már májusban
A zsibói kastély jövője kapcsán Szilágyi Róbert István elmondta, remélik, hogy az új tulajdonos miharabb felújítja az épületet. A testületnek nem áll szándékában felvenni vele a kapcsolatot, elfogadták, hogy előzetesen ismertetett terveik – miszerint múzeumot, kutatóközpontot, kulturális rendezvényeknek helyet adó központot alakítanak ki a műemlék épületegyüttesben – ezzel meghiúsultak. „Ha akarják, már holnap kikérhetik az építkezési engedélyt, és foghatnak neki a felújítási munkálatoknak. Reméljük, remélem, hogy az új – vagy a legutolsó tulajdonos – hozzáfog és felújítja. Reméljük, nem járunk úgy, mint a Szatmár megyei ingatlanok esetében, hiszen van, ahol évek óta húzódok a felújítás megkezdése” – utalt arra az alelnök, hogy Manevi Zrt. tulajdonában van a Szatmárnémeti központjában álló egykori Pannónia szálló, valamint azt a nagykárolyi épület is, amelyből 2014-ben költözött ki a város polgármesteri hivatala.
A barokk és klasszicista stílus ötvözésével 1779 és 1796 között felépített kétszintes kastély 2200 négyzetméteres hasznos területtel rendelkezik. A tízhektáros kastélykertből 1,3 hektárt szolgáltattak vissza az örökösnek, a fennmaradó részen botanikus kert működik. A kastélyra a bukaresti Artmark Historical Estate Kft. kereste a vásárlókat, folyamatosan csökkentve az árat, a műemlék épület végül 800 ezer euróért kelt el.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. portfóliójába tartozó Manevi Zrt. tulajdonába került a zsibói Wesselényi-kastély. Az impozáns műemlék épület jelenlegi tulajdonosát jelző, szerdán kiállított telekkönyvi kivonatot a kastélyt eladó örökös juttatta el az MTI tudósítójának.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
3 hozzászólás