A Romgaz szerint a környezetvédelmi ügynökség akadályozza a hazai földgázkitermelést

•  Fotó: Romgaz

Fotó: Romgaz

A Beszterce-Naszód megyei környezetvédelmi ügynökség és a prefektúra beadványára a Kolozs megyei táblabíróság felfüggesztette a Kékes falu határában elindított földgázkitermelést. A Romgaz azzal vádolja a környezetvédelmi hatóságot, hogy adminisztratív akadályokat gördít a hazai földgázkitermelés elé.

Makkay József

2023. augusztus 01., 21:152023. augusztus 01., 21:15

2023. augusztus 01., 21:222023. augusztus 01., 21:22

Közelharcot vív a Romgaz a Beszterce-Naszód megyei környezetvédelmi ügynökséggel a kékesi gázlelőhely bezárása ellen. Az ügynökség azzal vádolja a többségében román állami tulajdonban levő gázkitermelő és -forgalmazó nagyvállalatot, hogy a környezetvédelmi engedélyek megszerzése előtt látott hozzá a gázkitermelés munkálataihoz a Beszterce-Naszód megyei községközpont határában.

A kékesi polgármesteri hivatal még 2019. májusában állította ki a falu területére telepítendő gázkitermelő szondákhoz szükséges önkormányzati engedélyeket.

A Romgaz vezetősége szerint a polgármesteri hivatalhoz és a környezetvédelmi ügynökséghez egy időben juttatta el a kéréseket, az állami hivatal azonban nem foglalkozott időben az üggyel, így elindították a munkálatokat.

A gázkitermelő vállalat önkényes lépésével a Beszterce Naszód megyei prefektus sem értett egyet, így a bíróságon támadta meg a kékesi önkormányzat építési engedélyét. A Kolozs megyei táblabíróság jogerősen helyet adott a prefektus beadványának és felfüggesztette a Romgaz kékesi gázkitermelésére kibocsátott önkormányzati engedélyt.

A Romgaz illetékesei nem értenek egyet a környezetvédelmi engedélyek túl lassú kibocsátásának módszerével, és azt állítják, hogy az állami hivatal mondvacsinált okokat keres a kitermelés elutasításához, miközben Romániának egyre nagyobb szüksége van hazai földgázra.

A hetven százalékos többségi állami tulajdonban lévő Romgaz 121 gázkitermelő hellyel rendelkezik Romániában.

Tavaly 5,5 milliárd köbméter földgázt termelt ki, miközben az ország évi gázszükséglete 12 milliárd köbméter volt, a különbözetet importból fedezték.

Románia legjelentősebb földgázlelő helyei jelenleg Erdélyben, a Mezőség körzetében találhatók. Beszterce-Naszód megyében Mezőújlakon, Szénásbudatelkén, Mezőörményesen, Hirántanyán, Aranyosszentmiklóson, Dellőapátin, Centén, Mezőveresegyházán, Kékesújfaluban, Újősön és Szászbongárdon termel ki földgázt a vállalat.

A kékesi önkormányzattal évtizedek óta jó munkakapcsolatban álló Romgaz a község két másik falujában – Centén és Mezőveresegyházán – működtet gázkitermelő szondákat, a községközpont határában pedig szintén jelentős gázkészleteket tárt fel, amelyek kitermelését egyelőre leállította a bíróság.

A hatezer alkalmazottal működő nagyvállalat bevétele a földgáz árának növekedésével 2022-ben megduplázódott,

és elérte a 13,3 milliárd lejt. 2,5 milliárd lejes nettó profitja 32 százalékkal volt magasabb a 2021-es évhez viszonyítva.

Mint ismeretes, a Romgaz és az OMV Petrom cégtársulás termeli ki a jövőben a Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzatán található mintegy 100 milliárd köbméter földgázt. A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése várhatóan 2027-ben kezdődik el.

korábban írtuk

Mesés állami bevételek mellett a környezet védelmét is ígéri a Neptun Deep gázmező kitermelése
Mesés állami bevételek mellett a környezet védelmét is ígéri a Neptun Deep gázmező kitermelése

A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit – jelentette ki az OMV Petrom vezérigazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá