A kormány által mesterségesen alacsonyan tartott gyógyszerárakról, illetve a jelenség következményeiről tárgyalnak elsősorban a kedden harmadik alkalommal sorra kerülő egészségügyi konferencián Bukarestben, amely a hazai generikusgyógyszer-gyártók legfontosabb eseménye – tájékoztatott közleményében a generikus készítményeket előállító vállalatokat tömörítő országos egyesület (APMGR).
2017. április 24., 17:572017. április 24., 17:57
„Az idei rendezvényen az árszabályozó, illetve -csökkentő politikákra helyezzük a hangsúlyt. A cél egy olyan stratégia megvalósítása, amely nem gördít akadályokat a páciensek elé, akik könnyűszerrel hozzáférhetnek a készítményekhez, kezelésekhez” – hangsúlyozzák a közleményben.
A konferencián részt vesz többek között Sorin Grindeanu kormányfő, Florian Bodog egészségügyi miniszter, Mihai Tudose, a gazdasági tárca vezetője, Marian Burcea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) vezetője, valamint Dana Loreta Paun, Klaus Johannis államfő egészségügyi tanácsadója. Az országos egyesület közleményében azt is megjegyzi: a generikus ipar a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 1,5 százalékát adja, és több mint 8000 ezer munkahelyet biztosít Romániában.
Mint ismeretes, több ok miatt is félő, hogy egyre több olcsó orvosság tűnik el a hazai patikák polcairól. A szaktárca egyrészt a készítmények árának jelentős, átlagosan 30 százalékos csökkentésére készült, a képviselőház ráadásul döntéshozó kamaraként megszavazott nemrég egy tervezetet, amely gyakorlatilag zöld jelzést ad a párhuzamos exportnak. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszertárak jóval kedvezőbb áron adhatják el külföldön a gyártótól olcsón megvásárolt orvosságokat, emiatt kevesebb készítmény marad a romániai pácienseknek.
„Mesterségkóstoló” elnevezésű programsorozatát indítja el az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány: a havi rendszerességgel megszervezett esemény célja, hogy egy-egy hétvége alkalmával különböző mesterségekkel ismertessék meg az érdeklődőket.
A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.
Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.