2010. július 16., 11:222010. július 16., 11:22
Szatmárnémetiben 2006 óta van lehetőség őssejtlevételre, az elmúlt évek során körülbelül száz kismama élt is ezzel a lehetőséggel – mondta el lapunknak dr. Barna József, a Szatmár megyei kórház nőgyógyász szakorvosa (képünkön). Amint a szakembertől megtudtuk, az őssejteket a szülés során a köldökzsinórvérből nyerik. Ez teljesen ártalmatlan eljárás, sem a babát, sem az anyát nem veszélyezteti.
Korábban csak embrionális sejtekből volt lehetősége az orvostudománynak, hogy őssejtekhez jusson, azonban ezt csak a magzat megölésével lehetett elérni. Napjainkban azonban már a felnőtt őssejtek kerülnek felhasználásra, ilyenek a köldökzsinórvérben található sejtek is, amely ugyan érettebbnek számítanak az embrionálisoknál, azonban mégsem érik fel a felnőtt szervezetekben levő sejtek szintjét, egyúttal felhasználásuk nem ütközik etikai akadályokba. A placentáris őssejtek kiváló alapanyagot szolgáltatnak, hiszen még őrzik multipotens tulajdonságaikat – fejtette ki Barna doktor. Maga a levétel is már rutineljárásnak számít, bármelyik szülész-nőgyógyász orvos képes elvégezni. A gyermek megszületése után közvetlenül körülbelül 150 ml vért vesznek le a köldökzsinórból, az eljárás nem tart tovább harminc másodpercnél – magyarázta a szakorvos.
Ezt a vérmennyiséget aztán az őssejt tárolásával megbízott cég azonnal elszállítja ellenőrzésre és lefagyasztásra. Az őssejtlevételt mind a természetesen, mind a császármetszéssel világra hozott babáknál végre lehet hajtani – tette hozzá az orvos. Ha a gyermek az élete során megbetegszik, ezeket a sejteket bármikor fel lehet használni. Jelenleg az őssejteket több mint hetvenféle betegség gyógyításában alkalmazzák, többek közt komoly eredményeket értek el az Alzheimer- és a Parkinson-kór, a gyerekkori leukémia, a daganatos, valamint az autoimmun betegségek, infarktus, májelégtelenség és cukorbetegség kezelésében, mivel megnyílt a lehetőség a sérült vagy beteg sejtek, szövetek pótlására vagy cseréjére – hangsúlyozta ki a szakember. Románia 2004-ben kapta meg az engedélyt őssejtlevételre, a szatmárnémeti kórház az elsők között volt az országban, ahol alkalmazták ezt az eljárást. Barna doktor szerint az ideális az lenne, ha minden szülés után levennék a vért, azonban a magas költségek miatt egyelőre ez nem történhet meg.
A Szatmárnémetiben levett vér többsége egy kolozsvári őssejtbankba kerül, ahol először megvizsgálják a levett minta tisztaságát, hogy baktérium- és vírusmentes legyen, majd egy megfelelő tárolóedényben lefagyasztják azt. A kolozsvári cég honlapja szerint az eljárás körülbelül 800 euróba kerül, valamint évente 140 lejt kérnek el az őssejt tárolásáért. Amint Barna doktor is elmondta, az őssejtbankot legkésőbb a terhesség hatodik-hetedik hónapjában értesíteni kell a szándékról, különben egy koraszülés esetén elmaradhat a vérlevétel, mert a kismama nem kapta meg a minta begyűjtéséhez szükséges edényt, vagy nem írta még alá a szerződést. Romániában a kolozsvárin kívül még három városban található őssejtbank: Bukarestben, Temesváron és Marosvásárhelyen, amelyek szükség esetén a lefagyasztott őssejtet a tulajdonos rendelkezésére bocsátják.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.