2012. szeptember 07., 09:302012. szeptember 07., 09:30
Korábbi kutatások összefüggést találtak a rendszeresen hat óránál kevesebb alvás és bizonyos betegségek (pl. cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, stroke) kialakulásának kockázatnövekedése között, ezért sokan úgy gondolják, hogy egészségük megőrzéséhez elengedhetetlen az éjszakánként egyhuzamban történő 7-8 óra alvás. Az alvás azonban nem egy tartósan öntudatlan állapotban töltött tevékenység, hanem hozzávetőleg 90 perces ciklusokból álló folyamat. Teljesen természetes, sőt az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, hogy a ciklusok között felébredünk – olvasható a The Conversation című tudományos hírportál cikkében.
Alvástörténeti kutatásokból kiderült, hogy az ipari forradalomig – a mai szokásoktól eltérően – két szakaszra bontották az éjszakai alvást az emberek: az első, három 90 perces ciklusból álló körülbelül 4 és fél órás szakaszt 1-2 órás ébrenlét követte, majd újabb 3 óra alvás. A téli hónapokban – amikor az ágyban maradás a melegedés legolcsóbb megoldásának számított – 9-10 órát töltöttek ágyban, és ebből összesen 2-3 órát egy huzamban vagy többször rövidebb ideig ébren.
Így senki sem tartotta a gyakran felébredőket betegesnek vagy álmatlannak. Szintén elterjedt alvási szokásnak számított – és számít ma is főleg a mediterrán országokban – a szieszta. A madarakhoz és az emlősökhöz hasonlóan az ember hajnalban és alkonyatkor a legaktívabb, míg a déli órákban a legkevésbé.
A folyamatos éberség biztosításának érdekében ezért az éjszakai 5-6 órás alvást egy rövidebb, maximum 2 órás délutáni szunyókálással egészítették ki. A délutáni pihenésnek nem annyira a bőséges ebéd vagy a hőség az oka, inkább a szervezet napi biológiai ritmusával, a hormonháztartás és az emésztőrendszer aktív és nyugalmi periódusaival áll összefüggésben.
Sokan szeretnék az esti lefekvéstől az ébresztőóra megszólalásáig egyhuzamban átaludni az éjszakát, ez azonban nem mindig alakul így. Tudományos kísérletek – és számos kisgyerekes szülő példája – igazolták, hogy az emberi szervezet képes a legkülönfélébb alvási mintákhoz hozzászokni: legyen szó óránként 20 perc, háromóránként egy óra vagy akár 28 óránként 10 óra alvásról.
A legtöbb ember napi ritmusa persze az éjszakai alvásra van beállva, de nem kell pánikba esni, ha ez nem egyhuzamban, ébredés nélkül zajlik. Semmi esetre sem szabad ilyenkor idegesen a perceket számolva várni az elalvást, mert hosszú távon éppen ez a görcsös aggódás vezethet álmatlansághoz. Az éber éjszakai órák ellensúlyozására inkább – amennyiben erre mód van – érdemes beiktatni egy kis pihentető délelőtti vagy délutáni szunyókálást.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.