Az Aranykönyv díjas első kötet után újabb száz meghatározó ételt mutat be Borbás Marcsi A sűrűje 2. című új kötetében. A műsorvezető az elmúlt húsz év alatt 1500–2000 receptet gyűjtött össze a Kárpát-medence különböző részeiről, ezekből válogatta be kedvenceit az első és a most megjelent második kötetébe is.
2015. november 07., 22:352015. november 07., 22:35
„Sok szempont vezérel, amikor kiválasztom, mely receptek kerüljenek a könyvbe, de a legfontosabb az, hogy ne hagyjuk veszni hagyományainkat, és megmutassam, hogy a pizza helyett egészséges, változatos és hagyományos ízek is kerülhetnek az asztalra” – hangsúlyozta a szerző az MTI-nek.
A könyvben olyan változatos alapanyagokból mutat be recepteket a szerző, mint a bab, a paradicsom, a káposzta, a gersli vagy a kappan, de szerepelnek régóta közkedvelt hozzávalók is, mint a köles vagy akár a hajdina.
„A modern táplálkozás szerint is azok az egészséges ételek egy népcsoport számára, amelyek az ő élőhelyén megteremnek. Nekünk megannyi egészséges fűszernövényünk, hidegen sajtolt olajunk, zöldségünk és gyümölcsünk van és olyan egészséges húsaink, mint a galamb, a bárány, a jó minőségű marhahús. Nekünk ezt kellene preferálni” – véli a szerző.
Borbás Marcsi szerint az ősök nemcsak változatosan, hanem egészségesen is étkeztek, ezért a kötetben számos olyan régi praktika is szerepel, mint a cibere elkészítése, a savanyítás eljárása. „Régen teljesen természetes volt, hogy ciberével savanyítják az ételt, ami tulajdonképpen egy erjesztett dara. Ez a beleket, az emésztőrendszert is rendben tartotta” – tette hozzá.
A szerző feleleveníti az elfeledett ételek mellett az elfeledett vagy ma kevésbé népszerű alapanyagokat, bemutatja a belsőségek elkészítésének folyamatát, de olcsó és ízletes vacsorák készítéséhez is ad tippeket. A tavaly napvilágot látott első rész a megjelenést követően azonnal az eladási listák élére tört, és később az olvasók szavazatai alapján 2015 legjobb gasztrokönyvének választották.
Arról, hogy mi lehet ennek a titka, a szerző úgy vélte: „ebben a kötetben a 20 éves gyűjtőmunkám mellett a szívem-lelkem is benne van, a recepteket mind magam főztem. Talán az olvasók is érzik, hogy ez egy őszinte, személyes munka” – fogalmazott Borbás Marcsi.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!