Petkes Csaba módszertani szakember szerint a legfontosabb tanulni megtanítani a diákokat

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Petkes Csaba módszertani továbbképzés-vezető, a magyarországi Studio-didakt Kft. programigazgatója (portrénkon) a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnázium pedagógusainak tartott tanfolyamot Tanulni jó címmel. Az iskola a Nemzeti Közoktatási Alapból pályázta meg a pedagógus-továbbképzést.

Bíró Blanka

2011. szeptember 16., 09:352011. szeptember 16., 09:35

Többféle tanulási technika elsajátítása

Petkes Csaba a Krónikának elmondta, módszerrendszere arra épül, hogy minden tanulási technikából, a világszerte elterjedt módszerekből: a Waldorf-módszerből, a lépésről lépésre (step by step) programból, a kooperatív technikákból, a Kagan-féle elméletből, Oroszlány Péter tanulásmódszertani szakember gondolatmenetéből, a Magyarországon létező Kék madár programból, Winkler Márta tanárnő módszeréből, bármiből ki lehet venni valamit, jól használható, és hozzásegíti a gyereket a pozitív élményt nyújtó tanuláshoz. A pedagógusnak rendkívül felkészültnek kell lennie, és sok módszert ismernie, mert egyetlen „csomaggal” nem mindig lehet eredményt elérni, véli a szakember. A tanár sok esetben meglepődve tapasztalja, hogy a bevált módszerére ugyannál a tananyagnál ugyanaz a korosztály néhány év után már másként reagál. Mint a módszertani szakképző kifejtette, igencsak felkészültnek kell lenni, a különböző technikákat sokrétűen, változatosan használni, hiszen a lehető legjobb tanulási technikát, módszertani eljárást is megunja a gyerek, ha csak azzal szembesül.

Tanulni tanítani: játék és tantárgyi tartalom

A nem matematika szakos tanár sem tudja már a kétismeretlenes egyenlet megoldását, vagy a nem történelem szakos nem emlékszik már, hogy mikor volt a vesztfáliai béke – figyelmeztetett a szakember, majd hozzáfűzte, ahogy a felnőttek, úgy a gyerekek is elfelejtik, hiába gyömöszöljük a fejükbe a rengeteg adatot. Petkes Csaba szerint a pedagógusnak azzal a szemlélettel kell közelítenie a  tanításhoz, hogy a legfontosabb elérni azt, hogy a diák tanuljon. Amit nem akar, úgysem tanulja meg, valamilyen tanulási módszerrel azt kell elérni, hogy úgy érezze:  valójában nem is tanul, hanem játszik, és akkor észre sem veszi, hogy a játék tartalma tulajdonképpen a tantárgyi tartalom.

Ha ezt sikerül megoldani, akkor nemcsak megtanulja a tananyagot, hanem még módszert is kap ahhoz, hogy legközelebb hogyan tanuljon, magyarázta a szakember. „Ez azért sokkal fontosabb, mint a tantárgyi tartalom, mert a mai világban állandóan tanulnunk kell, hiszen szinte minden szakterületen két-három évente megduplázódik az információbázis. A gépiparban, az informatikában, a gazdaságban, a mezőgazdaságban, szinte minden területen, gyakran már az iskola elvégzésekor elavult az ott szerzett tudás.  Sokkal többet adunk a gyereknek, ha konkrét módszereket alakítunk ki arra, hogy milyen tanulási problémát, hogy oldjon meg” –  szögezte le Petkes Csaba. Ha már kisiskolás korában felkészítjük arra, hogyan memorizáljon egy folyamatot, ábrázoljon egy hosszú szöveg által leírt összefüggésrendszert, akkor felnőttkorában nem lesz gondja azzal, ha elküldik egy céges tanfolyamra, és azt mondják neki: ha nem vizsgázol sikeresen, elveszítheted az állásod.

Mit tehet a szülő a lecke kikérdezése helyett?

A szülő is segíthet abban, hogy a gyerek jobban tanuljon, megfelelően viselkedjen az iskolában, mondta el a szakember. Amikor a gyerek még kicsi, minél több érdekes játéknak, mesének, mondókának, diavetítésnek kell szerepelnie a család mindennapjaiban, később közös társasjátéknak, kártyázásnak, sakkozásnak.  Ezek a játékok,  mondókák, mesék pontosan azokat a képességeket fejlesztik, amelyek a tanuláshoz szükségesek. Nem az a megoldás, ha a szülő kikérdezi a leckét, hiszen a felnőttek többsége már a hetedikes kémia-fizika anyagot sem érti. Tehát hiába kérdezzük ki, ha valójában azt sem értjük, mit mond, fogalmazta meg a módszertani szakképző. Sokkal többet ér, ha a szülő megkéri a gyereket, magyarázza el az anyagot, mert ő nem érti. Ha a szülő folyton azt mondja: Mondd fel a leckét!, Megint nem olvastad el!, Mars vissza a szobádba!, Még mindig nem tudod?, Miért nem figyelsz?, akkor a gyerek megutálja az egész folyamatot. Viszont ha megkérjük, hogy magyarázzon el valamit, akkor úgy beszél a tananyagról, hogy észre sem veszi: valójában leckét mond fel. „

Először emeljük fel a gyereket magunkhoz, és mondjuk neki, hogy te ehhez jobban értesz, kíváncsi vagyok a véleményedre, és az sokkal eredményesebb” – mondta Petkes Csaba. Sok gyerek azért utál tanulni és olvasni, mert kiskora óta ezzel kapcsolatban sok  negatív visszajelzést kapott. Arra kell törekedni, hogy inkább kevesebbet, jó kedvvel tanuljon, és mindig kapjon pozitív visszajelzést: De ügyes vagy, hogy ezt elmesélted! Én elolvasom, te képzeld el, és utána meséld el, milyen  filmet alkottál belőle! Rajzolj a vers-szakokról kis rajzokat, mondjuk el ötször együtt, majd a rajzok alapján próbáld meg egyedül! Ha megdicsérjük, a gyerek úgy érzi, jobb lett, ügyesebb.

Ha nincs ilyen élménye, felnőtt fejjel sem fog tudni tanulni, ellenségesen áll a tankönyvekhez, az iskolákhoz. „Ne mondjuk ki soha, de magunkban mindig tudjuk, hogy nem a tananyag a legfontosabb, hanem az, hogy  gyerek szívesen járjon iskolába, mert lehet, hogy egyik nap nem tudjuk semmire megtanítani, de ha úgy érzi, meghallgatták, odafigyeltek rá, akkor holnap is szívesen jön, és akkor már tanítani is lehet” – szögezte le Petkes Csaba.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás