2009. március 13., 11:502009. március 13., 11:50
A hőmérséklet, a légnyomást és a levegő páratartalmának változását gyakran emlegetik a fejfájás okaként, ám eddig semmilyen konkrét bizonyíték nem volt erre – közölte Kenneth Mukamel, a bostoni Israel Deaconess Medical Center munkatársa, aki kollégáival együtt tanulmányozta a kérdést. Hétezer nőt és férfit vizsgáltak meg, akiknél a kórház sürgősségi osztályán diagnosztizáltak fejfájást és migrént 2000 májusa és 2007 decembere között.
Meteorológiai és légszennyezettségi monitorok segítségével elemezték a hőmérséklet, a légnyomás, a páratartalom, a finom por, a feketeszén és a kén-dioxid mennyiségének változását a betegek kórházba kerülése előtti három napon, majd a későbbiekben ugyanabban a hónapban.
Megállapították, hogy valamennyi tanulmányozott időjárási tényező közül a magasabb hőmérséklet a beteg kórházi felvétele előtti 24 órában szoros összefüggésben állt a fejfájás tüneteivel. A légnyomás csökkenése szintén előidéző ok lehetett, de nem olyan jelentős mértékben, mint a többi. Nem találtak a kutatók bizonyítékot arra sem, hogy a légszennyező anyagok szerepet játszanak a heves fejfájás előidézésében.
Nagyobb tanulmányra lenne szükség annak érdekében, hogy kizárjuk ezt a problémát – írták a szakemberek a Neurology című szaklapban. A szakemberek úgy vélik, az egy hétre előre történő időjárás-előrejelzéssel segítséget lehet nyújtani az embereknek, hogy gyógyszerekkel felkészüljenek a fejfájás kivédésére.
„Ki akartuk deríteni, hogy tudjuk-e bizonyítani ezt a »klinikai szóbeszédet«. Kutatásunk eredménye segített kimutatni, hogy a környezet hatással van az egészségünkre, és ami a fejfájást illeti, naponta hat rengeteg emberre” – magyarázta a kutatás vezetője a tanulmány megjelenése kapcsán kiadott közleményében.
Nem világos, hogy mi lehet ennek az oka, ám a szakemberek rámutatnak arra, hogy a melegebb időjárás csökkenti a vérnyomást, és a migrén az agy véráramlásában bekövetkező változásokkal van összefüggésben – tette hozzá a kutató.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.