2008. november 28., 14:182008. november 28., 14:18
Káros-e a hajfestés a terhesség és a szoptatás alatt? Hogyan őrizzük meg a haj egészségét ebben az időszakban? A bőrgyógyászok szerint a terhesség alatt a „hajbarát” női nemi hormonok: – progreszteron (sárgatesthormon) és ösztrogén (tüszőhormon) – szintje a szervezetben megnövekedik. Ezek serkentik a sejtosztódást a hajgyökereknél, és meghoszszabbítják a növekedésben lévő hajszálak élettartamát – tehát tovább maradnak a növekedési fázisban, mint egyébként szoktak. A terhesség alatt a hormonális hatások miatt a haj minősége is megváltozik: göndörebb, egyenesebb, zsírosabb vagy éppen szárazabb lesz, a kismamák hajtípusától függően.
Hajunk az embrionális korban, a 6. terhességi héten kezd el kifejlődni, és körülbelül 5 millió szőrtüsző jelenik meg ekkor a bőrben, amelyek száma születésünk után már nem növekszik. A szőrtüszőkből nem feltétlenül nő szőrszál, és egy adott szőrtüsző különböző típusú haj-, ill. szőrszálakat tud növeszteni. A haj rendszerint kissé gyorsabban nő, mint a test más helyein található szőrzet, mivel a fejbőr hajhagymái aktívabban működnek. A haj, illetve a szőrszálak élettartama nagyon különböző lehet. Egy átlagos hajszál kb. 7 évet él. A növekedési fázis, amikor a haj háromnaponta mintegy egy millimétert nő, a férfiaknál 2–4, a nőknél 4–6 évig tart. 2–4 hetes átmeneti időszak után a hajszál még 3-4 hónapot tölt a fejen, majd kihull, hogy helyet csináljon az új hajszálnak. Egy hajtüsző egymás után 10-12 hajszálat tud növeszteni. A hajhagymák életciklusából adódik, hogy naponta érnek véget hajéletek. Mivel a növekedési fázisban levő hajszál évente mintegy 15 cm-t nő, a férfiak vágás nélkül 40-50, a nők 70-80 cm-es hajat is növeszthetnek. Ennél hosszabb viszont nem valószínű, hiszen egy ekkora hajszál rövidesen kihullik, és a következő megint elölről kezdi a centimétereket. A fejbőrön lévő hajszálak száma a hajszíntől is függ. A szőkék kb. 140 000 vékonyabb, a barnák kb. 100 000 kicsit vastagabb, a vörösek csak 85 000, de viszonylag vastag hajszálat számolhatnának meg a fejükön. |
Egy-három hónappal a szülés után lecsökken a női hormonok szintje, ezért a hajszálak hirtelen átkerülnek az átmeneti fázisba, amikor már növekedésük leáll, és a hajhagyma leválik a hajszemölcsről. Ez az utolsó fázisa életciklusuknak. A fokozott hajhullást tehát az idézi elő, hogy azok a hajszálak is ekkor hullanak ki, amelyek már korábban kihullásra lettek volna „ítélve”. Ez a típusú hajhullás átmenetileg jelentős mértéket is ölthet, így naponta akár 500 szál hajat is elveszíthetnek a kismamák. Nagyjából fél évbe, kilenc hónapba telik, mire visszaáll a különböző fázisban lévő hajszálak szokásos aránya és az ehhez társuló normális mértékű hajhullás. A hormonális okokhoz azonban ebben az időszakban lelki tényezők is társulnak. Az első hónapok újszerű terhelést jelentenek a szervezet számára, a folyamatos kialvatlanság, fáradtság, testi-lelki igénybevétel kimeríti erőforrásainkat, és ez hajunkon is meglátszik. Sokan úgy vélik, a szoptatás is szerepet játszik a hajhullásban, ez azonban tévedés, azok a kismamák is elveszítik hajkoronájuk egy részét, akik nem szoptatnak. Amennyiben még 6–9 hónap után sem normalizálódik a hajvesztés mennyisége, érdemes bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, és diagnosztizálni a hajhullás valódi okát, mert ennyi idő alatt már le kell játszódnia a terhesség miatti hormonális változások következményeinek.
Terhesség alatt a haj gyakorta válik nehezen kezelhetővé, fénytelenné, töredezetté. A szervezet hormonális hatása következtében fokozódik a faggyúmirigyek működése, ezáltal zsírosabbá válik a bőr és a haj is. Ilyenkor gyakoribb hajmosásra van szükség, ehhez érdemes megfelelő, kímélő sampont választani. A haj megváltozott biokémiai összetétele, és ennek hatása a festés sikerességét illetően azonban kétséges. A várandósság során a festés a szokásostól eltérő, tartóssága, az eddigi szín tónusa és árnyalata más. A haj dauerolásának elbírálása hasonló megítélés alá esik: a komoly hormonális változások következtében kialakuló biokémiai, szerkezeti változások megnehezítik a haj tartós sikeres dauerolását. A haj egészségének alapja a kismamák esetében is az egészséges és változatos táplálkozás: a szakemberek emiatt is azt javasolják, hogy építsünk be étrendünkbe minél több zöldséget és gyümölcsöt.
Fontos az édesanyák számára a megfelelő mennyiségű vitaminbevitel is. A H-, a B2-, a B6- és az A-vitamin, valamint a niacin (B3-vitamin) ugyanis terhesség vagy szoptatás alatt is alapvetően szükséges a haj egészségének megőrzéséhez és a hajszálak megfelelő szerkezetének kialakulásához. Figyeljünk azonban arra, hogy ezeket a vitaminokat csak természetes forrásokból és az igényeknek megfelelően fedezzük, mert ez tekinthető a legegészségesebbnek a szervezet szempontjából. A szoptatás befejezése után a kismamáknak a haj teljes regenerációja érdekében szükséges lehet vitaminkúra alkalmazása.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.