2009. január 30., 11:392009. január 30., 11:39
Melengető italokból jó néhányat feltalált már az emberiség, az alkoholos variánstól a józan citromos teáig.
Már az ókori Rómában is készítettek forralt bort, és a puncs is ókori találmány – az indiai papok itala volt –, ahogy a tea története is több ezer éves: a legenda szerint 5000 évvel ezelőtt jött rá egy kínai császár, hogy mi mindenre jó a cserje forrázott levele. A kísérletező kedvű uralkodó ezzel ellensúlyozta a napi hetvenkét mérgezést, miután maga kóstolt meg minden növényt, hogy kitapasztalja, melyik mérgező és melyik finom. A történet kicsit legendaszagú, az viszont tény, hogy a tea élettani hatásai közé tartozik, hogy vízhajtó, ennélfogva valóban segítheti a méregtelenítést.
Hozzávalók: 30 dkg folyékony méz, 1 liter forró fekete tea, 2 citrom leve, 2 narancs leve, 3 dl narancslikőr, 1 evőkanál őrölt fahéj.
Elkészítés: A mézet a teában kevergetve feloldjuk. Hozzáadjuk a citromlevet, a narancslevet, a likőrt és a fahéjat.
Hozzávalók: 0,5 l tej, 3 filter fekete tea, 2 evőkanál cukor, csipetnyi fahéj, 1 csomag vaníliás cukor, szegfűszeg.
Elkészítés: Forraljuk fel a tejet, majd tegyük bele 5 percre a teát. Ízesítsük cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel és vaníliás cukorral. Azonnal meg kell inni, különben olyan lesz, mint a mosogatóvíz.
Bár télen elsősorban nem ezért fogyasztjuk, de jó tudni, hogy a zöld tea szinte már a gyógyteák csoportjába tartozik, hiszen zsírégető és szépítő hatása is van, a flavonoid-, vitamin- és teintartalmának köszönhetően. Azonban vigyázzunk, élénkítő hatása nem legenda, így estefelé már ne ezzel melegítsük át magunkat – már, ha aludni szeretnénk. A teát leggyakrabban cukorral, citrommal vagy tejjel, esetleg mézzel ízesítjük.
Aki ezeket már unja, próbálja ki a narancsteát vagy a tejes-fűszeres teát, esetleg a decemberi teát – ez utóbbi, alkoholtartalma miatt 18 éven aluliaknak nem ajánlott.
Hozzávalók: 1 db narancs, 4 evőkanál (vagy négy filter) fekete tea.
Elkészítés: Forrázzuk le egy jól megmosott narancs héját és 4 evőkanál fekete teát 1 liter vízzel. Hagyjuk állni 3 percig, majd szűrjük le, és keverjük el 8 evőkanál narancslével.
A tej élet, erő, egészség – ahogy azt gyerekkorunk óta fújjuk, hiszen minden olyan tápanyagot megfelelő arányban és összetételben tartalmaz, amelyre az emberi szervezetnek szüksége van. Így annak, aki szereti, nem csak a téli italok ízesítésére használható, de önállóan elkészítve is kellő mennyiségű melegséget és energiát adhat valamilyen havas-jeges sporthoz.
Az édes-tejes italokon kívül még a forró csoki ajánlható azokak, akik biztosan lemozogják a bevitt kalóriákat, hiszen a csoki jótékony hatásáról is híres történetek keringenek, amelyek, sajnos, legtöbbször nélkülözik a tudományos alapot. Az egyik ilyen, hogy a Kaukázus csúcsait megmászó brit alpinisták egy hegyen rekedtek hat napig, és csak 3 darab csokiszelet volt náluk a túléléshez. A hegymászók ennek ellenére életben maradtak, hála az „istenek eledelének” – ezúttal szó szerint, hiszen a csokoládét egy theobroma, vagyis istenek eledele nevű fa termésének köszönhetjük. Javára írható, hogy finom, és boldogsághormont szabadít fel, kismértékű fogyasztása előnyös a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Hátránya, hogy sajnos hizlal: 10 dkg-ban akár 500 kalória is lehet. Forrón is szerethetjük, akár a hagyományos, akár az amerikai recept szerint.
Hozzávalók: 1 tábla tejcsoki, 1 liter tej, 4-5 ek. cukrozott kakaópor, 1 teáskanál mézessütemény-fűszerkeverék, tejszínhab.
Elkészítés: A tejet összekeverjük a kakaóval és felmelegítjük. Amikor már elég meleg, de még nem forr, beletesszük a csokoládét és a fűszert. Ha felforrt, levesszük a tűzről, majd tejszínhabbal díszítjük.
Hozzávalók: 8 dl tej, 1 ek. kakaópor, 1 ek. juharszörp, 4 ek. zabpehely, fél dl tejszín, fahéj, 1 ek. csokireszelék.
Elkészítés: a tejet felforraljuk, belekeverjük a kakaót. Hozzákeverjük a juharszirupot és a zabpelyhet. Az elkészült italt négyfelé osztjuk, és a habbá vert tejszínnel, illetve csokireszelékkel díszítjük.
Hozzávalók: 1 l tej, fél darab fahéj, 1 szegfűszeg, pár szem koriander, fél rúd vanília.
Elkészítés: a hozzávalókat felfőzzük, majd tetszés szerinti mézmennyiséggel édesítjük.
Hozzávalók (4 személyre): 6 dl feketekávé, 8 nagy kockacukor, 4 cl ír whisky, 1 dl tejszín.
Elkészítés: A füles poharakba vagy kávéscsészékbe 2-2 szem kockacukrot teszünk, lelocsoljuk 1-1 cl-nyi ír whiskyvel, majd felöntjük a forró feketekávéval. Nem túl keményre vert tejszínhabbal tálaljuk.
Hozzávalók: 2,5 dl erős kávé, 2,5 dl tej vagy kávétejszín, 5 dkg csokoládé, 2 ek. porcukor, tejszínhab, reszelt csokoládé.
Elkészítés: a forró tejben oldjuk fel a csokoládét, majd öntsük hozzá a kávéhoz, és keverjük el a porcukorral. Tálaláskor díszítsük tejszínhabbal és reszelt csokoládéval. n
Az instant kávé feltalálása George C. Washington nevéhez fűződik. Ő egy Guatemalában élő angol származású férfi volt, foglalkozását tekintve kémikus, és természetesen megrögzött kávéfogyasztó. Felfigyelt arra, hogy a kedvenc ezüstcsészéje szélén a kávé vékony sávban kicsapódott. Ezt a korántsem tudományos megfigyelést egy sor kísérlet követte, végül 1906-ban előállította a ma használatos instant kávékhoz nagyon hasonló szárított kávékristályokat. Termékét Red E Coffee-nak nevezte el. Az instant kávé készítésének módja viszonylag egyszerű, legalábbis az elméletet tekintve. Leegyszerűsítve: a lefőzött kávéból kivonják csaknem a 100 százalék víztartalmát, tehát nem olyan misztikus a módszer. Nincs semmiféle vegyi hajcihő, az instant kávé – a hiedelmek ellenére – csak kávéból készül.
A teához hasonlóan élénkítő ital, a kávé szintén több száz éve segít ébren tartani az emberiséget. Legendás növény ez is, állítólag egy Káldi nevű etióp kecskepásztor vette észre, hogy „felpörgeti” a kecskéket, ha egy bizonyos cserjéről piros bogyókat legelnek. Káldi saját magán tesztelte a növényt, majd szólt a közeli apátságban élő szerzeteseknek, akik véletlenül rájöttek, hogy ha a megpörkölt bogyókból italt főznek, akkor nem csak hatásos, de finom is lesz a dopping. A kávé akkoriban még luxus volt, mára azonban a mindennapok részévé vált, szinte alig akad ember, aki ne ezzel serkentené magát reggelente. Bár a kávét koffeintartalma miatt fogyasztjuk, azért érdemes tudni, hogy ásványi anyagokat és nyomelemeket is jutattunk a szervezetünkbe vele: például vasat, káliumot, mangánt. Aki a kávézást is szeretné különlegessé tenni, annak az alkoholmentes Sötét szerenád, illetve az erősen lazító hatású ír kávé ajánlható.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.