2011. szeptember 23., 09:122011. szeptember 23., 09:12
A brit közegészségügyi szakembereket tömörítő Royal Society for Public Health szakmai társaság konferenciáján ismertette a canterburyi Sidney De Haan kutatóközpont „rendkívülinek” nevezett eredményeit az éneklés élettani hatásairól – olvasható az MTI-n. A kutatóközpont legutóbb Parkinson-kórosokból szervezett kórust, de a kórusban éneklés hatásait krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD-ben), illetve mentális betegségekben szenvedőknél, valamint idős emberek egészségének megőrzésében is vizsgálják. Depresszióval és egyéb mentális betegségekkel küzdőknek 2009 szeptemberében hét kórusból álló hálózatot állítottak fel.
A kutatás 2010 júniusáig tartott, a kórusok azonban nem szűntek meg a vizsgálat végeztével. Az eredmények szerint egy év közös éneklés után a résztvevők 60 százaléka kevesebb szorongásról számolt be, és sokan közülük legyőzték a klinikai depreszszió tüneteit. Az intézet az elmúlt évben indított kórust 60 év felettieknek, valamint időskori szellemi hanyatlással küzdőknek is. A rövid bemelegítés után a kórustagok légzőgyakorlatokat végeznek, majd jól ismert, illetve korábban nem hallott spirituális, népi és világi dalokat énekelnek. Az új dalok megtanulása fejleszti a kognitív képességeket, a régiek felidézése pedig emlékeket hív elő a hosszú távú memóriából. Ráadásul az énekléshez szükséges egyenes állás a törzs tartásában szerepet játszó has- és hátizmokat is erősíti, ami szintén jótékony hatással van a páciensekre. A kutatóintézet legújabb kutatási területe a COPD, valamint a Parkinson-kór.
A légúti szűkülettel járó COPD-ben szenvedőknek szervezett kórus 2011 májusában indult, és a kutatás előreláthatólag 2012 szeptemberéig tart. A Dunhill-projektnek nevezett kutatás során a szakemberek folyamatosan figyelik a száz önkéntes tüdőműködését. Az első tapasztalatok szerint az éneklés segít a COPD-ben szenvedő betegeknek, hogy nagyobb uralmat gyakoroljanak a fulladásos rohamok felett. A kórustagok továbbá biztosabb kilégzésről, csökkenő tüdőfertőzés okozta problémákról és az alvási légzésszünet javulásáról számolnak be. Ugyancsak figyelemre méltó kezdeményezés a canterburyi intézmény Pacsirták elnevezésű kórusa, amely kizárólag Parkinson-kóros betegekből áll. A központi idegrendszerre ható betegség a mozdulatok lelassulásával, valamint az arcizmok és a hangszalagok degenerálódása miatt a hang gyengülésével jár együtt. A szakemberek reményei szerint a hangszálak erősítésével megfékezhető, illetve lassítható a betegséggel együtt járó hangremegés.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.