2011. április 15., 07:232011. április 15., 07:23
A mozgalom elutasítja az individualizmust, az anyagi javak hajszolását és alternatívákat ajánl – egyebek közt gyakorlati tanácsokat ad – a boldogabb élethez. A gazdasági-technikai fejlődés ellenére a brit és amerikai felmérések szerint az emberek nem elégedettebbek életükkel, mint 60 évvel korábban – áll a mozgalom nyilatkozatában. „Az egyén boldogságának legfontosabb külső meghatározója kapcsolatainak minősége otthon, munkahelyén, tágabb közösségében. A legfőbb belső tényező pedig a mentális egészség” – olvasható a nyilatkozatban. A mozgalom szerint a boldogsághoz vezető tíz lépés a következő:
1. Segítsünk, adakozzunk!
A segítség nemcsak annak esik jól, aki kapja, legalább annyira boldoggá és ezáltal egészségessé teszi az adakozót is, akinek társas kapcsolatait is megerősíti. Fontos, hogy nemcsak pénzzel segíthetünk, ajándékozhatunk időt, ötletet, és az is adomány, ha energiáinkat mások problémáira fordítjuk.
2. Építsünk kapcsolatokat!
A több stabil társas kapcsolattal rendelkezők boldogabbak, egészségesebbek és tovább is élnek. A családdal, barátokkal való közeli, szerető kapcsolat értelmet ad az életnek, és kapcsolatainkon keresztül értékesebbnek is látjuk magunkat. A tágabb kapcsolati háló pedig a valahová való tartozás érzését erősíti bennünk.
3. Törődjünk testünkkel!
Elménk és testünk kapcsolatban állnak egymással. A mozgástól jobban érezzük magunkat testünkben, javul a hangulatunk, a rendszeres testedzés akár a depresszióból is ki tud rángatni bennünket. Ez nem azt jelenti, hogy naponta maratoni távokat kellene lefutnunk, már az is előrelépés, ha néhány megállónyi távolságot gyalog teszünk meg. A másik dolog, amit a mozgás mellett testünkért, elménkért tehetünk: a pihentető alvás – ne spóroljunk rajta!
4. Járjunk nyitott szemmel!
Aki folyamatosan érdekesebb, izgalmasabb élet után vágyakozik, álljon meg egy pillanatra, és tekintsen körbe. Nézze más szemmel lakóhelyét, az utat, amelyen munkába jár, a munkatársait, egyen lassabban, figyeljen az ízekre. Ha figyelünk világunk apróbb részleteire is, kevesebbet merengünk a múlton, és nem aggódunk annyit a jövőn.
5. Tanuljunk új dolgokat!
A tanulás többféleképpen is pozitívan hat közérzetünkre. Egyrészt az új ismeretek segítenek fenntartani érdeklődésünket, nyitottságunkat, rugalmasságunkat, másrészt úgy érezzük, gazdagodunk általuk, növeli az önbizalmunkat, ráadásul még azt az érzetet is adja, hogy időnket hasznosan töltjük el. A tanulást érdemes tágabban értelmezni: tanulhatunk énekelni, táncolni, belevághatunk egy új sportba, vagy egyszerűen csak megoszthatjuk valamilyen speciális tudásunkat barátainkkal.
6. Legyenek vágyaink, céljaink!
A boldogság szempontjából fontos, hogy pozitívan tekintsünk a jövőbe. Szükségünk van célokra, amelyek motiválnak bennünket, kihívást jelentenek, de ne legyenek elérhetetlenek, különben csak egy újabb stresszforrást iktatunk az életünkbe. Ha reális célokat tűzünk magunk elé, azok irányt adnak életünknek, és teljesítésük elégedettséggel tölt el bennünket.
7. Álljunk pozitívan a dolgainkhoz!
„Próbáljunk minden szituációban a félig üres pohár helyett a félig tele pohárra koncentrálni.” Tudatosítsuk magunkban esténként, hogy aznap mire lehetünk büszkék, mi miatt lehetünk hálásak, elégedettek, milyen apró örömök értek bennünket.
8. Legyünk rugalmasak!
Mindnyájunk életében sok az elkerülhetetlen stressz, fájdalom és trauma, de viszonyulásunkat ezekhez a helyzetekhez már mi választjuk meg. Segít, ha megőrizzük rugalmasságunkat, ami – mint szinte minden más képesség – fejleszthető.
9. Szeressük magunkat!
Senki nem tökéletes. Ennek ellenére sokszor hasonlítgatjuk magunkat másokhoz, és inkább koncentrálunk arra, hogy milyenek nem vagyunk, mint arra, hogy kik is vagyunk. Fogadjuk el magunkat hibáinkkal együtt, ily módon másokat is könnyebben tudunk elfogadni olyannak, amilyenek.
10. Adjunk értelmet az életünknek!
Akik úgy érzik, életüknek van célja és értelme, boldogabbak, urai életüknek, nem pedig elszenvedői az eseményeknek. Jellemzően kevesebb stresszről, szorongásról és depresszióról számolnak be. Mi lehet az életünk értelme? Megtalálhatjuk a vallásban, a szülői hivatásban, vagy egy olyan munkában, amellyel úgy érezzük, hogy teszünk valamit a világért. Mindenki mást tart értelmesnek, de a legtöbb embernél ez egy nála nagyobbhoz, őt meghaladóhoz (egységhez, rendszerhez) való tartozást jelent.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!