Egész évben ajánlott napszemüveget viselni

A szem védelme nem csak nyáron, és nem csak a tűző napon fontos – figyelmeztetnek amerikai szemorvosok. A napból érkező UV sugaraknak még felhős napokon is az egyharmada eléri a felszínt.

2011. július 15., 07:532011. július 15., 07:53

A káros UV sugarak pedig számos szembetegség kockázatát növelik, ráadásul szemünk napnak való kitettsége életünk során összeadódik. Mindannyian ismerjük a nap elleni védekezés fontosságát,  főként ha a bőrünket visszük a vásárra – szemünkkel kapcsolatban azonban már nem vagyunk ennyire elővigyázatosak. Sokak számára a napszemüveg viselése még mindig a divatról szól, és ráadásul a trendi „légyszemüvegek” szemvédő hatása nem is megfelelő. A nap látható és ibolyán túli (UV) sugaraitól egész életünk során folyamatosan óvnunk kéne szemünket – figyelmeztetnek az amerikai Johns Hopkins Orvosi Egyetem szemorvosai.

A világos szeműek veszélyeztettebbek

Az ultraibolya sugarak szemkárosító hatása ugyanis összeadódik, és előbb vagy utóbb szemünk fényérzékennyé válik, nő a szürke hályog, a makuladegeneráció, valamint a szemdaganatok kialakulásának kockázata. A szem védelme tehát nem csak a nyári tűző napon fontos, a napból érkező UV sugaraknak még a felhős napokon is egyharmada eléri a felszínt. A havas felszín pedig a sugarak 80 százalékát visszaveri, míg például homokról vagy vízről csak ennek negyede „pattan” vissza a figyelmeztetés szerint. A káros sugaraknak leginkább a világos szemszínűek vannak kitéve. Aki könnyen leég a napon, annak számítania kell rá, hogy nemcsak bőre, de szeme is érzékenyebb az ibolyán túli sugarakra. A földrajzi helyzet is fontos tényező: minél délebbre és minél nagyobb tengerszint feletti magasságban élünk, annál védtelenebbek vagyunk. Sokszor azok a szülők, akik a strandon gondosan kenik naptejjel gyerekeiket, hagyják, hogy azok reggeltől estig napszemüveg nélkül rohangáljanak a vízparton. A kicsiknek ráadásul a pupillájuk is nagyobb a felnőttekénél, a szemük pedig csak korlátozottan képes megszűrni az ultraibolya sugarakat. A szemmel is úgy van, mint a bőrrel: a 18 éves kor előtt bekövetkező sérülések különösen károsak. A legjobb, amit a szemünkkel tehetünk, hogy veszünk egy, a szemet teljesen körbeölelő, az UVA és UVB sugarakat 100 százalékban kiszűrő szemüveget, és a lehető legtöbbet viseljük. Nem árt tudni, hogy bár egyes kontaktlencsék adnak bizonyos fokú védettséget az UV sugarak ellen, soha nem helyettesíthetik teljesen a napszemüveget.

Milyen színű legyen a lencse?

Nincs ideális színű napszemüveg-lencse, a kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy hol fogjuk majd viselni. Vízen a sárga és barna színek, míg szárazföldön a szürke, a barna és a borostyánszínű lencsék teljesítenek jól. A tükröző felületű napszemüvegek havas terepre ajánlottak, míg a polárlencsék a tükröző felületek okozta becsillanást tompítják, ezzel védik a szemet. A sötétebb lencse nem feltétlenül jobb, a lényeg az UV-szűrő képesség. Ha ebben gyengén teljesít egy lencse, még árt is, ha sötét, mert a pupillát tágulásra készteti, így az még többet enged be a káros sugarakból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás