2008. március 19., 00:002008. március 19., 00:00
Morzsalékos ültetõközeg
Ha õsszel még nem gondoltunk az ültetésre, akkor most is kiáshatjuk a fák gödreit, de gondoskodjunk arról, hogy a kiásott talaj termékeny, morzsalékos legyen. Annak érdekében, hogy a fácskák gyökerét minél jobb talajba ágyazzuk, célszerû a gödröt kevés melegágyi földdel vagy komposzttal kibélelni, s ugyanezt keverni a kiásott földhöz is.
Az ültetéskor fordítsunk gondot a pépezésre és arra, hogy a gyökerek közeit a nedves föld hézagmentesen töltse ki.
Ne takarékoskodjunk a vízzel
A tavaszi ültetésû csemetéket feltétlenül öntözzük meg. Ne takarékoskodjunk a vízzel; fánként 2-3 vödör vízzel iszapoljuk be a talajt. A sáros, átázott földet természetesen nem kell megtaposni. Ültetés után készítsünk mintegy 1 m átmérõjû földtányért a csemete körül. Ügyeljünk arra, hogy a tányér közepe ne mélyedjen be, hanem inkább a széle emelkedjék ki a környezõ talaj felszínébõl. A földtányérba terítsünk jó hõszigetelõ tulajdonságú szerves anyagot (például lekaszált füvet, szalmás istállótrágyát, tõzeget stb.); ez a réteg megakadályozza a talaj hirtelen felmelegedését, kiszáradását, sõt elbomolva és a talajba mosódva tápanyagokkal is gazdagítja a gyökérzetet körülvevõ földtömeget. Mindez elõsegíti a tavasszal ültetett csemeték gyorsabb meggyökeresedését és erõteljes növekedését.
Újraültetés
Elõfordul, hogy a leggondosabb ültetés ellenére sem erednek meg a tavasszal telepített csemeték. Ilyenkor óvatosan emeljük ki õket. A földbõl kihúzott csemetéket 2-3 napig vízzel telt teknõben, dézsában vagy cementkádban áztatjuk oly módon, hogy egészen a vázágakig a vízben fürödjenek. Ez idõ alatt a szövetek annyira megszívják magukat vízzel, hogy javul a megeredési készségük. Ültetés elõtt ismételten nyessük meg a gyökereket, hogy friss metszlapokat kapjunk, és újra, még gondosabban ültessük el a csemetéket. Ezt a munkát június elejéig kísérelhetjük meg.
Karótámasz
A kiültetett csemetéknek nincs szükségük karózásra. Ha ugyanis a csemete törzse nem elég erõs, akkor nem alkalmas ültetésre. Ha viszont a törzs elég vastag, akkor megáll a saját lábán is, nincs szüksége támasztékra. Csupán akkor karózzuk meg tehát a gyümölcsfacsemetéket, ha külsõ hatástól kell megvédeni õket A karót már az ültetéssel egyidejûleg helyezzük a csemete mellé, és alul-felül vastag zsinórral erõsítsük a törzset a karóhoz. Még célszerûbb, ha hármas karótámaszt alkalmazunk, amely minden oldalról védelmet nyújt, s az állatok nem férkõzhetnek a törzs közelébe.
Forrás: Bálint György, www.edenkert.hu
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.