2007. április 11., 00:002007. április 11., 00:00
Magyarózd Marosvásárhelytőlgépkocsival egy-másfél órástávolságra, dombok közt fekszik. A falu fölöttimagaslaton a Bonus Pastor Alapítvány drogterápiásotthonát istállók, magtár ésszántóföldek veszik körül: nincsmobiltelefon-térerő, sem kocsma – ideális hely aszenvedélybetegek gyógyulására. Jelenlegtizennyolcan „laknak” az otthonban – tájékoztatBodó Tóth Gyula igazgató. Pillanatnyilag nemtartózkodik mindenki otthon, nyolcan ugyanis, az „öregfiúk”kimenőt kaptak, hazamehettek a hétvégére.
A csoport megtartó ereje
Nagy Zsolt vezet végig a házon,aki a játékszenvedélye miatt vállalta akilenc hónapos terápiát. A földszintenkezdjük az ismerkedést, a konyhában, illetve azebédlőben. Az emeleteken a szobák, a mosdók, atársalgók kaptak helyet, a legfelső szinten a kápolna.A ház egyik legfontosabb helyszíne a konyha, hiszen ittétkeznek naponta háromszor, ezenkívül anapi cigarettaadagot is itt veszik át. A konyha előttiteraszon fogyasztják el a napi két adag kávétis, és ha valaki cigarettára akar gyújtani, aztcsakis a teraszon teheti meg.
A magyarózdi terápiásotthonba bárki kérheti felvételét, aki azalkohol, a játékszenvedély vagy a kábítószerrabja. Az alapítványnak Marosvásárhelyen,Kolozsváron és Székelyudvarhelyen működnekirodái, ahol a személyes megbeszélés, ajelentkezési lap kitöltése, a tbc-, HIV-,hepatitisvizsgálatok elvégzése után kerülbe az otthonba a szenvedélybeteg. A próbaidő első hatnapja tájékozódással, a terápiásprogram, a házirend megismerésével, abiztonságérzet kialakításávaltelik. Tánczos János lelkigondozó abiztonságérzetet tartja az egyik legfontosabbtényezőnek. „Végigmentem az alkoholizmus, illetve akigyógyulás minden szakaszán, a mélyponttólegész addig, hogy munkatársa lehettem az otthonnak –magyarázza Tánczos János. Minden újembernek elmondja történetét, azt, hogy képesvolt talpra állni, pozitív példátnyújtani az esetleges kétkedőknek, azelbizonytalanodóknak. Előfordul, hogy valaki szeretnéfeladni a terápiát, mert úgy érzi, nemsikerül neki. „Ha valaki el akar menni, erőszakkal nemtartjuk itt. De javasoljuk, hogy mielőtt megtenné,gondolkodjon el, mit akar. Megtörtént már, hogy azillető meggondolta magát, és maradt. Sokat jelent acsoport megtartóereje, a segítőkészség,az egymás iránti nyitottság” – mesélia lelkigondozó.
A szenvedélytől a gyógyulásig
Az ózdi otthon lakójaolyan emberek közé kerül, akiknek legnagyobbproblémájuk a szenvedély. Nem számít,hogy korábban ki mivel foglalkozott, hol dolgozott, milyeniskolát végzett. A szenvedélybeteg lehetegyetemi tanár vagy egyszerű szántóvető –egyet akar: meggyógyulni, új életet kezdeni.„Itt nemcsak arról van szó, hogy kigyógyulunkaz alkoholizmusból. Sokkal többet nyerünk ez alatt akilenc hónap alatt. Megtanuljuk a konfliktuskezelést, akommunikációs készség fejlesztését,a zárkózottság megszüntetését,a problémákkal való nyílt szembenézést”– mondja Katona István, a ház lakója, akisúlyos alkoholizmus miatt került be az otthonba.„Korábban nagyon zárkózott voltam, nem tudtambeszélgetést kezdeményezni senkivel, nem tudtamkommunikálni, ezért nem jártam sehová.Inkább otthon kárpótoltam magam az alkohollal.Amikor nem volt rá pénzem, mert mindent elittam, aztterveztem, hogy eladom a lakásom, és az árábólhalálra iszom magam. Szerencsére ez már nemtörtént meg” – meséli István, aki újmunkahelyet, családot, tiszta életet szeretne.
A ház megismerésétegy hónapos tanulási időszak követi, amikor aszenvedélybeteg alaposabban megismeri a terápiáseszközöket, és megkezdi azok gyakorlatialkalmazását. Ebben az időszakban telefonálhatelőször. A véglegesítést háromhónapos periódus követi, az önismeret éskészségfejlesztés fázisa, a továbbiterápiás eszközök megismerése, azeddigiek alkalmazásának a begyakorlása, a„kárfelmérés”, a következetességkialakítása, az érzelmek kifejezésénekmegtanulása, illetve a látogatók fogadása.A kliens az „új tag fázisából” a kéthónapos „rendes tag fázisába” lép,amikor a felelősségérzetre éskészségfejlesztésre fektetik a hangsúlyt,ekkor kap először kimenőt. Ez nemcsak azt jelenti, hogykéthetente egyszer hazalátogathat, találkozhatcsaládjával, hanem egyfajta próbatételis. Első alkalom arra, hogy kipróbálja magátszóban és tettben: ellen tud-e állni akísértésnek? Tudja-e gyakorlatban alkalmazni anégy hónap alatt tanultakat?
Aki már hat hónapja lakika házban, régi tagnak számít. A következőkét hónapig tartó időszakban megkezdődhet amunka- és albérlet-lehetőségek feltérképezése.Ezt követően, a kiléptetési fázis kéthetében gyakorlati intézkedések történnek:elérkezik a munka- és albérletkeresésideje, a családi viszonyok rendezése, sok esetben azélet újrakezdése a nulláról. Azutógondozás, vagyis a „független” létgyakorlása az utógondozó csoport hetilátogatását jelenti, és évi egyalkalommal az „öregfiúk” magyarózditalálkozóját.
Pontos munkaütem
A terápiás eszközökrőlNagy Zsolt mesél: minden héten két tag végzia munkát a konyhán, az istállókban, amosodában, a ház körül vagy a házban.A munka felelősségi körök szerint oszlik meg. Azelején könnyebb munkát végeznek: vanvirágfelelős, mosodafelelős, ruharaktár- éságyneműfelelős, kávé- éscigarettafelelős. Az istállóban dolgozók reggelnegyed hatkor kelnek, a többiek fél hétkor.Valamennyi munka pontosan zajlik, mindenki végzi a feladatát,nem jut idő az alkoholra vagy a játékra gondolni. Azistállós állatot etet, kitakarítja atrágyát, segíti a farmon dolgozókat. Akonyhás reggelit, ebédet és vacsorátkészít. Mosás, takarítás,mosdótisztítás, vasalás, kertészkedésvárja nap mint nap a pácienseket. A beteg kifejezésttudatosan nem használják, hogy ne alakítsanak kibetegségérzetet a lakókban.
A konyha melletti ebédlő falán„címerek”: valamennyien megrajzolják, hogy mitszeretnének megvalósítani, ha kikerülnek azotthonból. A hat négyzetre osztott lapra mindenkifelírja, hogy mihez ért a legjobban, mit szeretne aleginkább elérni, milyen embernek szeretné tudnimagát, és hogyan szeretné, milyen emberneklássák a többiek. A tervek közt család,munkahely, kiegyensúlyozott élet, társadalmimegbecsülés szerepel.
Az otthonba kéthetente,keddenként történik a felvétel. MagdóSándor, a Bonus Pastor Alapítvány igazgatójaaz Életmódnak elmondta, az otthon 29 személybefogadására képes, de a jelenlegi hétfősszemélyzet 24 emberrel tud foglalkozni. Túljelentkezésesetén sem utasítanának el senkit. Az sem zárjaki a felvételt, ha valakinek nincs lehetőségekifizetni a havi anyagi hozzájárulást.
A. E.
Segítőtáborszenvedélybetegeknek
A Református Mentő Misszióés Bonus Pastor Alapítvány segítőtábortszervez szenvedélybetegek (alkohol-, drog-, gyógyszer-,nikotin-, játékfüggőknek) és családtagjaikszámára 2007. május 7–18. között.Jelentkezési határidő: április 30. Érdeklődni,jelentkezni a következő telefonszámokon lehet:Kolozsváron – 0744-235639, 0744-834120; Marosvásárhelyen– 0265-254460, 0365-420384, 0741-313512; Nagyváradon –0359-401974 (este 20–22 óra között);Székelyudvarhelyen – 0266-211541 (munkanapokon 11–16 óraközött), 0723-779378; Szilágyságban –0260-650808.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.