2011. szeptember 23., 09:192011. szeptember 23., 09:19
Egykori pszichológusok, a 19. században Sigmund Freud, majd fiatalabb és modernebb szemléletű követője, Carl Gustav Jung is sokat foglalkozott az álmok misztériumával. Az álmok iránt ma is sokan érdeklődnek, és sokféle megközelítés alapján vizsgálják, kutatják álmainkat. Az álom ugyanis jelentős része életünknek. Ha elfogadjuk, hogy egy átlagos életkort megélt ember legalább 20 évet alszik, és azt is, miszerint minden éjjel álmodunk, legfeljebb nem mindig emlékszünk rá, akkor világossá válik, hogy milyen sok időt töltünk álomvilágban. Tar Ildikó egyike azoknak, akik „otthon vannak” ebben a sokak számára érthetetlen és értelmezhetetlen világban. Nem akármilyen státusban közelít az álmokhoz, álomfejtőnek vallja magát. De hogyan lesz valaki álomfejtő? Hiszen ma, amikor az álomkutatás reneszánszát éli, sok botcsinálta, önjelölt álomszakértő az emberek hiszékenységére építve meglovagolja a lehetőséget, és jóslással, sorselemzéssel kapcsolja össze állítólagos tudományát. – „Ez teljesen más kategória, én nem foglalkozom ilyesmivel. Az »álomlét« tanulmányozásával, megfejtésével segítséget nyújtok az embereknek e titokzatosnak tűnő világ megismerésére és ezáltal önmaguk, saját személyiségük megismerésére is – magyarázza Tar Ildikó. Vállalja az álomfejtő titulust, mert magyar-történelem szakos gyakorló tanárként alaposan „beleásta magát” az évek során azokba a tudományokba – főként a szimbólumok iránti érdeklődése, valamint pszichológiai ismereteinek bővítése révén –, amelyek feljogosítják arra, hogy hitelesen mutathasson irányt a tájékozatlanoknak az álmok labirintusában. „Bár mindig érdekelt az álmok világa, mégsem öncélú kíváncsiskodás vezetett el ahhoz, hogy az asztrológiától kezdve a számmisztikán át az ezotéria különböző területéig sok mindenbe belekóstoljak, és megtanuljak „álomul” – mondja. – Sok tanulás, kutatás, tapasztalat gyűlt össze, míg vállalni tudtam és mertem egyfajta tolmácsszerepet álom és álmodó között, hogy az álom sajátos nyelvét, szimbólumrendszerét lefordítsam köznapi nyelvre az álomfejtéshez szükséges titkos kódok felhasználásával. Ezt a tudást személyiségfejlesztő tréningek során alkalmazom, az önismeret részeként, de pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek és más terápiával foglalkozók is eredményesen hasznosíthatják munkájuk során”.
Álmaink tükrében címen könyvet is írt, amelyben összegezte mindazt, amit „álomügyben” eddig megtudott, megtapasztalt azzal a céllal, hogy az álmok megértése kulcsot adjon az emberek kezébe családi, munkahelyi, magánjellegű problémáik megoldása során. A spirituális világ részéről Szepes Mária, a klinikai szakpszichológia részéről pedig Popper Péter nyilatkozott nagy elismeréssel könyvéről. Az álmoknak nemcsak a száma nagy, hanem a fajtájuk is. Vannak pozitív és negatív álmok, vágyteljesítő és kompenzáló álmok többek között, és vannak visszatérő álommotívumok, mint például az utazás, zuhanás, betörés, menekülés, agresszió, repülés. Vannak egyszerű, köznapi és bizarr álmok, olyanok is, amelyekben hiába keresnénk logikát, értelmet. Vagyis „álomul” kell megtanulni annak, aki érteni akarja az álmában történteket. „Álmot álmodó nélkül nem lehet megfejteni – ez alaptétel, valamint az is, hogy minden álom egyéni, egyedi, a megfejtésre nincs általános recept. Abban tudok segíteni, hogy létrejöjjön egy dinamikus párbeszéd az álomfejtés során, az éjszakai és nappali tudat között – hangsúlyozza az álomfejtő. – Vagyis egy speciális, különleges kommunikációról van szó, amely egyben fontos személyiségfejlesztő, megismerő módszer is.”
Többféle tudományos kutatás van folyamatban, amelynek témája az álom. Pszichológusok és agykutatók figyelik az álom születését, menetét, alváslaboratóriumokban vallatják az agy álommal kapcsolatos titkait. E gyorsan fejlődő kutatás során annyit megállapítottak, hogy az álomra szükségünk van, és a lélek üzeneteire érdemes odafigyelni. Azt is megkockáztatják, hogy aki soha nem álmodik, az nem képes feldolgozni bizonyos lelki feszültségeket, amelyek megbetegítik a testet. Az álmok kutatása az ébrenlét komfortját, harmóniáját hivatott segíteni, az ember önmaga jobb megismerését érheti el álmai elemzése során. Álmainkban életünk napi problémái tükröződnek, őszinte formában, mert „az álmok nem hazudnak”, ahogy a költő írja. Mindenki szert tehet saját álomfejtő „praxisra”, hogy könnyebben eligazodjon belső útján, és a lehető legjobb megoldást választhassa az álmok által nyújtott információrendszer alapján. Mindegy, hogy pszichológus-álomfejtő tanulmányozza az álomvilág sajátos jelképrendszerét, vagy kutatók csoportja vizsgálja az agy elektromos jelzéseinek alapján, ha a cél közös: minél többet megtudni az emberről, és a testi-lelki gyógyítás hatékony terápiás eszközévé tenni az elért eredményeket.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.