2010. július 23., 11:442010. július 23., 11:44
Tény, hogy százötven évvel ezelőtt sokkal több, homeopátiával kezelt beteg gyógyult meg, mint a hagyományos gyógyászattól, de az is, hogy a mai napig nem sikerült igazán meggyőző tesztekkel bizonyítani a hígított szerek hatékonyságát.
Az Oscillococcinum, egy influenza elleni homeopátiás szer a kacsák bélrendszere segítségével gyógyítja az influenzát. A feltaláló Joseph Roy állítólag talált egy olyan, oszcilláló mozgást végző baktériumot a madarakban, ami a ráktól az ekcémán át a reumáig egy sor különféle betegségért felelős. Bár ezt a baktériumot más még nem találta meg, a homeopátia szempontjából kapóra jött, hiszen annak hatásmechanizmusa pont egy ilyen betegségre várt: hasonlóval gyógyítani a hasonlót, mondja az alapelv, azaz az eredetileg ártó anyag erőteljes hígításával serkenteni védekezésre a szervezetet.
Az Oscillococcinum hígítása C200. Ez azt jelenti, hogy a kacsa beléből egy egységhez száz egység vizet adnak, az egészet felrázzák, majd kivesznek egy egységet a kapott oldatból, azt megint százszorosra hígítják, és ezt a műveletet még megismétlik 198-szor. Amit a gyógyszertárban veszünk, az tiszta víz, és egyetlen molekula sincs benne a kacsák beléből. Ahhoz ugyanis, hogy a végső vegyületben literenként akárcsak egyetlen hatóanyag-molekula is legyen, a kiindulóanyagban több atomnak kellene lennie, mint az egész univerzumban összesen. Egyetlen kacsa leölése elegendő az Egyesült Államok teljes igényének a lefedéséhez, az amerikai forgalom alapján tehát a szerencsétlen kiválasztott egy évi húszmillió dollárt érő szárnyas.
Sokan már az alapelvek megismerésekor elbizonytalanodnak, de a homeopátia továbbmegy: azt állítja, minél jobban hígítanak egy szert, annál hatásosabb. A homeopátia másik fontos alaptétele ugyanis a víz információmegőrző képessége. Hogy a rázások során az eredeti anyagban megtalálható gyógyító hatás átkerül a hígított anyagba, és minél többször ismételjük a folyamatot, annál erősebb támogatást kap az emberi szervezet. A klaszszikus orvostudomány és a fizika alaptörvényei szerint ez átverés. Nincs bizonyíték a víz információ-megőrző képességére, ahogy nem ismert olyan összefüggés sem, ami elmagyarázná, hogy mitől lesz egy szer a hígítástól hatásosabb. Mivel a homeopátia ellentmond a bizonyított alapvetéseknek, a tudományos élet kétségbevonhatatlan bizonyítékokat követel a módszer hatékonyságára, hiszen az logikai úton nem levezethető. A módszer követői viszont rendszeresen beszámolnak váratlan gyógyulásokról, ami némiképp megzavarja az egyértelműnek tűnő képet.
A homeopátia alapjait Samuel Hahnemann rakta le az 1800-as évek elején, nagyjából abban a korban, amikor a tudományos eredményeken és megfigyeléseken is alapuló modern orvostudomány is megszületett. Hahnemann azóta is változatlan alapelvei a következők voltak: Egy szer, amely egészséges emberen bizonyos tüneteket okoz, hígított változatban a hasonló tünetekkel rendelkező beteget meggyógyítja. Ez a hasonlóság elve. A szerek hatása a hígítással nő. Ez a hígítási elv. A szerek hatékonysága nő, amennyiben a hígítási lépések során az oldatot hevesen összerázzuk. Ez a potenciálás. A homeopátia gyorsan szállította az eredményeket, és sokkal hatásosabbnak bizonyult, mint a 19. század elején elterjedt érvágás, hánytatás, köpölyözés és az óriási dózisban mért gyógyszeradagolás. A tífuszjárvány például 30 százalék feletti halálozási aránnyal járt 1813-ban, akit homeopátiával kezeltek, azoknál egy százalék alatt volt ez a mutató. Az 1831-es kolerajárvány idején is jóval hatásosabbnak bizonyult a homeopátiás gyógyászat a hagyományosnál, míg az 1918-as spanyolnátha esetében alig egyszázalékos volt a halálozási arány a megszokott harmincszázalékossal szemben. Ezek az eredmények a modern diagnosztikai gyógyászattal összevetve is fantasztikusnak számítanak, a tudományos világ szerint azonban több baj is van velük. Először is, hogy megbízhatatlanok, régiek, ellenőrizhetetlenek. Ha mégis hitelesek, akkor is a korabeli gyógyászat rossz hatásfokával magyarázzák a szkeptikusok a különbséget: a hígított víz nem ártott a szervezetnek, míg a hánytatás, érvágás tovább gyöngítette az elgyötört betegeket, így annak voltak jobbak a túlélési esélyei, akik nem kaptak kezelést. De ha eltekintünk a hitelesség kérdésétől, vagy attól, hogy pusztán a hatástalansággal magyarázható a jobb túlélési arány, akkor is tény, hogy a huszadik század elején tapasztalt nagy világjárványok óta nincs olyan kísérlet, ami bizonyítaná, hogy a homeopátia képes gyógyítani. |
A módszer hívei szerint azért nem végeztek kellő alaposságú kísérleteket, mert a bevált tudományos módszerekkel nem igazolható a homeopátia hatékonysága. Az általánosan elfogadott eljárás a kettős vakteszt: ennek során sem az orvos, sem a beteg nem tudja, hogy a gyógyszer placebo-e, vagy valódi hatóanyagot tartalmazó kapszula, így mindenféle külső behatást ki lehet zárni, és csak a kémiai hatásnak marad szerepe. Ha a hatóanyaggal kezelt betegek hamarabb meggyógyulnak, mint akik placebót kaptak, elmondható, hogy sikerült új gyógyszert alkotni. A homeopátia módszere viszont kizárja a kettős vakteszt alkalmazhatóságát.
Az alapelvek szerint ugyanis nincsenek általános medicinák, az orvos először mindig elbeszélget a beteggel, felméri az állapotát, figyelembe veszi a kórelőzményt, sőt még olyan specifikus tulajdonságokat is, mint a hajszín, és mindezek figyelembevételével választ egyet a több ezer szer közül. A teljes diagnózis felállítása után jöhet a terápia, ami minden beteg esetében más, ezért nem működik a kettős vakteszt. Nem lehet ugyanis elég nagy mintát alapul venni, hiszen nagyon kevés az olyan beteg, akiknek ugyanazok a tüneteik, a kórelőzményük, a hajszínük, a legtöbb jellemző tulajdonságuk. A homeopátia ezért elutasítja a kettős vaktesztet, helyette olyan betegek történeteit kínálja, akiket a hagyományos orvostudomány egész életen át tartó gyógyszerszedésre ítélt, aztán homeopátiával mellékhatások nélkül véglegesen meggyógyultak.
A hagyományos orvostudomány egyébként nem is tagadja, hogy lehetnek csodálatos gyógyulások, ezt azonban nem a valamely milliárdszorosra hígított szerből visszamaradt vízzel, hanem a placebohatással magyarázza. Ez a jelenség orvosilag is ismert, a placebónak hála az emberi szervezet képes legyőzni egy betegséget pusztán azért, mert elhiszi, hogy gyógyszert kapott. A hit ereje ez, ami klinikailag igazolt és jelentős gyógyító hatással bír. A placebohatás jellemzően annál erősebb, minél nagyobb a beteg bizalma az orvosban, a gyógyszerben.
Éppen ezért nem elhanyagolható, hogy homeopátiás gyógyászat során az orvos a kórkép felállítása és a megfelelő szer kiválasztása érdekében hosszasan beszélget a beteggel. A hagyományos orvoslás képviselői úgy gondolják, hogy a homeopátia egy felturbózott placebóként működik, a vízzé hígított szerek pusztán azért hatnak, mert a betegekre nagy figyelmet fordítanak. A szkeptikusok társasága szerint ez azonban nem elhanyagolható eredmény, és a módszert a hagyományos gyógyászattal egyesítve jelentősen növelni lehetne a klinikailag igazolt, kettős vakteszten átment gyógyszerek hatékonyságát.
A homeopátia hívei persze számos ellenérvet tudnak felhozni a puszta placebohatásra. Például, hogy a hígított szerektől meggyógyulnak gyerekek is. Sőt, állatok. Olyan betegek tehát, akik nincsenek tisztában azzal, hogy mit miért kapnak, ezért nem is gyógyulhatnak meg a hittől. A szkeptikusoknak azonban vannak további ellenérveik: egyes kutatások szerint a gyógyszert beadó személy viselkedése elárulja már, hogy milyen hatást várhatunk a szertől (egyébként a kettős vakteszt oka is az, hogy a kutatások során kizárják az orvos viselkedése által kiváltott hatást), így a beteg gyermek vagy állat pusztán attól meggyógyulhat, hogy a szülő vagy a gazda hisz a beadott szerben. A placebohatás működési elve azonban máig nem tisztázott, az orvosoknak alig van elképzelésük arról, hogy a hit, főként a más hite miként válthatja ki a váratlan gyógyulásokat, éppen ezért a homeopátia placebohatással magyarázása több kérdést állít elénk, mint amennyit megválaszol.
A jó egyéni eredmények ellenére az átfogó, bizonyító erejű vizsgálatok hiánya miatt a hivatalos álláspont egyre inkább ellenáll a homeopaták lobbijának. Svájcban például ötéves türelmi idő után megszüntették a szerek támogatását. Ez azonban nem érdekli azokat a tömegeket, akiket a hagyományos orvoslás képtelen volt meggyógyítani, a homeopátia alkalmazását követően azonban megszabadultak több éve tartó fájdalmaktól, nehézségektől. Őket az sem zavarná, ha kiderülne, a jelenség mögött tényleg csak a placebohatás áll, a szervezet meg nem fejtett öngyógyító képessége, és nem egy lényegében tiszta vízzé hígított szer titokzatos rezgése. A homeopátia működési elve a tudománynak ellentmond, és a mai napig nem sikerült bizonyítani, hogy hatásosabb, mint az emberi hit placebónak nevezett, időnként a több milliárd dollárból fejlesztett gyógyszereknél is átütőbb ereje.
Forrás: Index
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.