2012. szeptember 07., 09:342012. szeptember 07., 09:34
A szakemberek szerint a hosszú életnek nincs különleges, „hongkongi módra” készített receptje, a választ inkább több tényező együttes hatásában kell keresni – olvasható az Origón. Példaként említették a tevékeny életmódot, a könnyen elérhető, modern egészségügyi rendszert, a hagyományos kantoni konyhát, sőt az évszázadok óta kedvelt dominószerű játékot, a madzsongot is.
A Hongkongi Gerontológiai Társaság elnöke szerint a hosszú élet egyik meghatározó tényezője, hogy a hongkongiak többnyire 70-80 éves korukban is dolgoznak. A városállamban nincs kötelező nyugdíjkorhatár, és az idősek szívesen tevékenykednek a fiatalok mellett például éttermekben, boltokban vagy piacokon. A munka aktívan és fitten tartja őket, és mind fizikailag, mind pedig szellemileg jobb egészségnek örvendenek, mintha lábukat lógatnák otthon, és feleslegesnek éreznék magukat – tette hozzá. A tevékeny életmód másik alappillére a rendszeres, lehetőleg a szabadban, csoportosan végzett keleti mozgásművészet, a tai chi. Korábbi kutatások igazolták, hogy a tai chi javítja az egyensúlyt, erősíti a szív- és érrendszert, ráadásul csökkenti az idős korban gyakran előforduló, enyhébb egyensúlyzavarokat is.
Bár Hongkongban a zsúfolt metropoliszokra hasonlító életkörülmények nem tűnnek ideálisnak, sőt az utóbbi időben a madárinfluenzával és a SARS vírussal kapcsolatban vált az indokoltnál talán rosszabb hírűvé a hely, a hétköznapi emberek napi életviteléhez mégis tökéletesen megfelel. Az itt élők egyik legkedveltebb elfoglaltsága a madzsongozás, amely egyrészt remek alkalom a barátokkal, ismerősökkel történő kapcsolattartáshoz, másrészről pedig szellemileg is frissen tart. A madzsong az agy memóriáért felelős területeit dolgoztatja meg, így javítja a kognitív képességeket, és késlelteti az időskori szellemi hanyatlást – igazolták a hongkongi Lingnan Egyetem kutatói.
A táplálkozásnak szintén fontos szerepe van a hosszú élettartamban: nagyon gyakran kerül párolt hal és zöldség a hongkongiak asztalára, és ezek a fogások alig tartalmaznak az egészségre káros, az elhízásért és magas koleszterinszintért is felelős telített és transz-zsírsavakat. A mindennapok szerves részét képezi a yum-cha, azaz az apró ínyencfalatokkal kiegészített teázás, amely jótékony antioxidánsokkal látja el a szervezetet.
Akár hat évvel is hosszabb lehet a várható élettartamuk azoknak a hetvenes éveikben járó embereknek, akik aktívak maradnak, és egészséges életvitelt folytatnak – állítják svéd kutatók. A stockholmi Karolinska Intézet munkatársai 1810, 75 év feletti embert vontak be követéses tanulmányukba, melynek eredményét a The British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóirat on-line kiadásában ismertették. A 18 éven át tartó vizsgálat megállapításai szerint a leginkább egészségesnek tartott életmódot folytató férfiak hat évvel, a nők öt évvel élhetnek tovább. A szakértők hangsúlyozták, hogy sohasem késő elkezdeni az egészségesebb életvitelt, a szokások megváltoztatása még előrehaladott életkorban is növeli az élettartamot. A mozgásszegény életmód, a túlsúly, a dohányzás és a mértéktelen ivás ezzel szemben káros az egészség, a jólét szempontjából, és megrövidíti az életet. Számos érdekes összefüggés derült ki az adatok elemzéséből. A dohányosok például átlagosan egy évvel korábban haltak meg, ám azok, akik középkorúként leszoktak, csaknem ugyanolyan sokáig éltek, mint azok, akik soha nem dohányoztak. A rendszeres úszás, séta vagy torna körülbelül két évvel hosszabbította meg a várható élettartamot. Azok az emberek, akiknek széles családi vagy baráti köre volt, másfél évvel éltek tovább, mint azok a kortársaik, akiknek nem volt. Valamennyi adat kombinálásából számolták ki a kutatók, hogy a legegészségesebb életmódot folytató férfiak hat, a nők pedig öt évvel hosszabb életre számíthatnak. Úgy találták, hogy még 85 éves korban is négy évvel hosszabbította meg az életet az alacsony kockázatú életvitel – idézte a tanulmány eredményét a BBC hírszolgálata. MTI |
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.