Fotó: A szerző felvétele
2011. április 08., 11:182011. április 08., 11:18
A keresztény orvosok találkozóját levélben üdvözölte Schönberger Jenő szatmári római katolikus megyés püspök, továbbá egy rövid istentiszteletet tartott Nagy Sándor, a nagykárolyi református egyházmegye esperese. Az egyházi vezetők egyaránt kihangsúlyozták: nagyon örülnek annak, hogy az egészségügyben dolgozók újra felfedezik, hogy a test a lélektől elválaszthatatlan, és egyszerre igyeksznek foglalkozni mindkettő gyógyításával. Ebben pedig a partnereik lehetnek az egyházak.
A találkozó témája egyébként a halálra való felkészülés volt. Dr. Kovács Judit marosvásárhelyi aneszteziológus főorvosnak kellett volna tartania a vitaindító előadását, azonban nem tudott eljutni a közgyűlésre, így üzenetét a szövetség elnöke, Kun Imre Zoltán olvasta fel. Kovács Judit azt fejtegette, hogy mennyivel másképp viszonyultak régen a halálán levő emberhez: körülvette a családja, az ismerősök ellátogattak hozzá, hogy mindenkitől el tudjon búcsúzni. Alapjában véve a halált az élet szerves részének tartották. Manapság azonban nem tudunk felkészülni a halálra, amely a materialista világszemlélet elterjedésével áll összefüggésban, ugyanis míg a hívő ember az Istenhez vezető lépcsőnek tartja, az ateista szerint ez a végső megsemmisülés. Épp ezért utóbbiak nem is foglalkoznak vele szívesen, és feszélyezi őket a téma. A haldokló pedig teljesen magára marad.
Tallián Ferenc szatmárnémeti belgyógyász elmondta: erről a témáról általában csakis maga a haldokló beszél, a környezete, beleértve az orvosokat is, tereli a szót, túlzott optimizmust erőltetve magukra, és meg sem mondják őszintén az érintettnek, hogy mire számíthat. Állítása szerint sok esetben hiába közli a családdal, hogy mi a helyzet, csodát várnak, és ahelyett, hogy hazavinnék az utolsó stádiumban levő beteget, követelik, hogy utalja be az intenzív osztályra. Mint elhangzott: a halálon ugyan nem tudunk változtatni, de a halálhoz való viszonyunkon igen, és erre nagy szükség lenne a társadalomban, hisz jelenleg emberhez méltatlan módon bánunk embertársainkkal az utolsó órákban. Mint kifejtette, mentővel a kórházba vitetik a beteget, ahol hordágyakon tolják, rángatják ahelyett, hogy a szeretteitől övezve, békésen nézhetne szembe az elmúlással. Ily módon az élet végeredményben nem elmúlik, hanem mindössze abbamarad. A keresztény orvosok állítják: a legtöbb, amit tehetünk egy haldoklóért az utolsó félórában, az az, hogy mellette vagyunk, és éreztetjük vele, hogy nincs egyedül.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!