„Európa akkor lehet ismét az, ami egykor – egyike az emberiség jövőjét meghatározó nagyhatalmaknak –, ha visszatér keresztény gyökereihez” – vallotta EP-képviselő-jelölti programjában Tőkés László. A református püspök nagyváradi képviselői irodája ennek a gondolatnak a jegyében szervezte meg a Kereszténység és Európa című nemzetközi ökumenikus konferenciát, amelynek hangsúlyos témái a keresztény értékek újbóli megszilárdítása, az egyházak ez irányú együttműködése voltak. A Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központban tartott rendezvény résztvevői ugyanakkor a romániai egyházak együttműködési lehetőségeiről is tanácskoztak.
Alakuljon frakcióközi csoport
Tőkés László beszédében egy frakcióközi keresztény csoport létrehozását javasolta az Európai Parlamentben, amely szerinte méltó képviselője lehetne a kontinens keresztény értékeinek és polgárainak, másrészt érdemi fórumává válhatna a közös keresztény erőfeszítések és célkitűzések megtárgyalásának.
Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára a Charta Oecumenica magyarországi aláírásának, illetve gyakorlatba ültetésének nehézségeiről beszélt. Nicodim Bulzesc EP-képviselő az Európai Néppárt tagjaként támogatásáról biztosította Tőkésnek a keresztény csoport létrehozását célzó kezdeményezését. Dieter Brandes, a Healing of Memories in Romania program felelős koordinátora a romániai egyházi együttműködésnek a történelemben gyökerező nehézségeiről, ezek feldolgozásának fontosságáról beszélt.
Átlátható kapcsolatokat!
Tempfli József római katolikus megyés püspök Törökország EU-tagságának problematikájára tért ki. A Nagyváradi Román Ortodox Püspökség részéről Ioan Codorean kulturális tanácsos az egyházak szerepéről beszélt Európa spirituális identitásának kialakításában. Nicolae Anuşca, a Balázsfalvi Görög Katolikus Érsekség tanácsosa a vallásszabadságot szabályozó európai irányelvekről, azok hazai alkalmazásáról szólt. Felhívta a figyelmet az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának felgyorsítására, amely nélkül nem beszélhetünk valódi vallásszabadságról. Úgy vélte, a vallásszabadság terén lényeges előrelépést jelentene az egyház és állam közötti kapcsolatok teljes transzparenciája, főleg a támogatások terén. Mátyás Attila, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház alesperese a felekezeti oktatás fontosságát hangsúlyozta. A tanácskozás végén született közös ajánlások a konferencia december 9-én Brüsszelben tartandó ikerrendezvényének a kiindulópontját képezik.
Krónika
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.