Fotó: A szerző felvétele
2009. június 26., 11:052009. június 26., 11:05
„Kevés pénzből gazdálkodunk, a híveken kívül csak az önkormányzat nyújtott egy kis támogatást, más senki nem segített. De így is reméljük, hogy két héten belül sikerül befejeznünk a torony teljes restaurálását” – nyilatkozta a Krónikának a lelkipásztor. A március elejétől folyó munkálatok során sikerült kicserélni a megkorhadt tartószerkezetet, valamint a torony pléhsisakját. Helyébe egy új, részből készült sisak került. Ugyanakkor a rozsda által kikezdett kereszt helyére is újat állítottak.
Ottjártunkkor a szakemberek éppen a külső vakolaton dolgoztak. Az eddigi fehér színű toronyra sárga festékkel színezett nemes vakolat került. „Jövőre marad a templom hajójának rendbetétele, ahol szintén sok mindent kell kicserélnünk, újjáépítenünk” – mondta Pál Antal. Kérdésünkre, hogy mennyire értékeli a hátralévő munkálatokat, a plébános nem tudott választ adni. A hajlékon utoljára a ’90-es évek derekán végeztek javítási munkálatokat. A mostani restaurálástól azonban sokkal jobb és tartósabb eredményt várnak.
A pápai tizedjegyzékben 1333 óta Kurund néven szereplő falunak már a román korban volt temploma, amit később, 1533-ban a gótika korában átalakítottak. Az istenházának ekkor Szent Bertalan volt a védőszentje. A középkori templom a reformációkor az unitáriusoké lett. A katolikus egyház 1716-ban kapta vissza, addig a megcsappant számú hívek egy kápolnában imádkoztak. 1743-ig a település a szomszédos Atyhával közösen alkotott plébániát. A régi templomot a korondiak 1910-ben lebontották, és rá egy évre újat építettek. A jelenleg restaurálás alatt álló istenháza a Jézus Szent Szíve nevet viseli. A sóvidéki nagyközségben mintegy 1600 hívet számlál a római katolikus gyülekezet.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.