A nagyböjt „alkalmas időszak, hogy Isten igéje és a szentségek segítségével megújulva folytassuk hitbeli utunkat, személyesen és közösségileg egyaránt. Ezt az utat az imádság és a megosztás, a csönd és a böjt jellemzi, miközben várjuk, hogy átéljük a húsvéti örömet” – áll a pápai üzenetben. XVI. Benedek arra is felhívja a figyelmet, hogy a jelenlegi modern világban egyre nagyobb a veszélye annak, hogy az emberek érzéketlenné váljanak egymás szenvedése iránt. „Egy olyan világban, amelynek szüksége van arra, hogy a keresztények megújulva tegyenek tanúságot a szeretetről és az Úrhoz való hűségükről, mindenki érezze annak sürgető szükségét, hogy megelőzzük egymást a szeretetben, a szolgálatban és a jótettekben” – zárja üzenetét a Szentatya.
A húsvétra felkészítő negyvennapos böjt hamvazószerdán vette kezdetét. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) közleménye szerint a keresztények ebben a bűnbánati időszakban Jézus Krisztus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére készülnek a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás segítségével. A hamvazószerda arra az ősi hagyományra vezethető vissza, hogy a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre.
Ennek emlékét a mai napig őrzi a szertartás: az előző évben megszentelt és elégetett barka hamujából a pap ezen a napon – és nagyböjt első vasárnapján – keresztet rajzol a hívek homlokára, közben pedig ezt mondja: „Emlékezzél, ember, hogy porból vagy, és porrá leszel!” A hamu egyszerre jelképezi az elmúlást és a megtisztulást. Mivel a vasárnapokat az egyház nem tekinti böjti napnak, a 7. század óta szerdai nappal kezdődik a nagyböjt, így hamvazószerdától húsvét vasárnapig a böjti napok száma éppen negyvenet tesz ki. A nagyböjt azért tart pontosan negyven napig, mert a Szentírásban és az abból kiinduló keresztény hagyományban a negyvenes szám mindig az egyes események jelentőségét emeli ki. Példaként hozták fel, hogy Jézus Krisztus nyilvános működésének megkezdése előtt negyven napot töltött a pusztában, negyven napig tartott a vízözön, negyven évig vándorolt a pusztában a zsidó nép, Mózes negyven napig tartózkodott a Sínai-hegyen, és Jónás próféta negyvennapos böjtöt hirdetett Ninivében.
A negyvennapos böjt a 6. századra vált általánossá a keresztény világban. A 21. századig olyannyira szigorú volt, hogy késő délutánig semmit sem ettek; húst, tejterméket és tojást pedig a böjti napokon egyáltalán nem fogyasztottak. Az egyház mára enyhített a böjti szabályokon, de hamvazószerdára és nagypéntekre szigorú böjtöt ír elő: a 18 és 60 év közötti híveknek csak háromszor lehet étkezniük, és egyszer jóllakniuk.
E két napon és nagyböjt többi péntekén 14 évesnél idősebb tagjait arra kéri az egyház, hogy a böjti fegyelem részeként ne fogyasszanak húst. A böjt vallásos gyakorlata a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozat és a könyörgés fontosságát állítja középpontba, kifejezi az ember Isten iránt tanúsított szeretetét és az érte való áldozatvállalását. Húsvétra készülve az egyház a böjt mellett az imát és a szegények megsegítését ajánlja híveinek. n Hírösszefoglaló
A katolikus egyház huszonkét új bíborosát iktatta be a Szent Péter-bazilikában tartott konzisztóriumon XVI. Benedek pápa, s a bíborosi kollégium előtt szólt az egyház vezetőinek feladatairól. A beiktatott bíborosok közül tizenhat európai, egy brazil, két ázsiai, három észak-amerikai. Heten olaszok, tízen a római kúria tagjai. A huszonkét bíborosból tizennyolc 80 évnél fiatalabb pápaválasztó. A pápa a hagyományosnál egyszerűbb szertartással, egyszerre adta át az új bíborosoknak a bíborosi kalapot, gyűrűt és pergament, és latin formulával iktatta be őket, római címtemplomot vagy püspöki címet is kijelölve számukra. Az egyházfő arra szólította fel a bíborosokat, hogy „szeretettel és életerővel szolgálják az egyházat, a tanítók tisztaságával és bölcsességével, a pásztorok energiájával és erejével, a mártírok hűségével és bátorságával”. XVI. Benedek hozzátette, hogy a világban és az egyházban is „az uralkodás és szolgálat, az egoizmus és altruizmus, birtoklás és ajándékozás, érdek és ingyenesség” között kell választani. A pápa arra kérte őket, imádkozzanak, hogy „szelíd erővel tartsa az egyház kormányát”. Az új beiktatásokkal a bíborosok jelenlegi összlétszáma 213-ra emelkedett, közöttük 125 pápaválasztó. |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.