Elhunyt Nagy Géza lelkész

Életének 85. évében, hosszú betegség után elhunyt Nagy Géza, a Maros megyei sáromberki egyházközség nyugalmazott református lelkésze, volt politikai fogoly. Csütörtökön a marosvásárhelyi református temetőben helyezték örök nyugalomra. 

Krónika

2014. október 31., 14:152014. október 31., 14:15

Nagy Géza 1929. december 13-án született Nyárádszentbenedeken. Kolozsvári egyetemi hallgatóként kommunizmusellenes ifjúsági szervezkedésben vett részt. A második világháború után, a kommunizmus berendezkedésének első éveiben tizenkét erdélyi fiatalember arra szövetkezett, hogy a kommunista hatalmi jelképek és intézmények (például a pártház) ellen szabotázsakciókat hajtson végre, és előkészítse a terepet az esetleges külföldi, amerikai beavatkozásnak, amely a polgári lakosság számára akkor lehetségesnek látszott.

A szervezetről később kiderült, hogy kezdeményezője a titkosszolgálat embere volt, a célja pedig, hogy a rendszerellenes tevékenységért elítéltek között minél több magyar származású személy is legyen. 1949-ben a csoportot letartóztatták, a tagokat 3–15 év börtönbüntetésre ítélték. Nagy Géza 1949–53 között a piteşti-i és szamosújvári börtönben raboskodott, ahol 1951 folyamán átélte a testi és lelki kínzással alkalmazott „önleleplező-átnevelő” akció ördögi gyakorlatát, melynek lényege abban állott, hogy rabokkal kínoztattak rabokat.

Nagy Géza a börtönből való szabadulása után a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet diákja lett, ahol édesapja, Nagy András tanárként dolgozott. A teológia elvégzése után a Maros megyei Sáromberke egyházközösségébe hívták lelkésznek. A kommunizmus évtizedei alatt a falu közösségének lelki, szellemi vezetője volt, kitartásra, helyben maradásra buzdította a híveket. Az ifjúság nevelésére különös gondot fordított, a parókián rendszeres vallás- és énektanítás folyt, közadakozásból ifjúsági kulturális központot hozott létre. A vendégszeretetéről híres papi család házához Magyarországról, Svájcból és Hollandiából is rendszeresen érkeztek Erdélyt szerető látogatók, a szállásadás hivatalos tiltása ellenére mindig fogadta a vendégeket. 

Nyugdíjba vonulását követően megírta a piteşti-i átnevelés akciójának módszereit. Az írás Ha túlélted, hallgass címmel jelent meg a kolozsvári Polis Kiadónál. A kommunistaellenes ifjúsági szervezkedésről, amelyben ő is részt vett, Boros Zoltán rendezésében dokumentumfilm készült Az átnevelés poklában címmel.

Az ötvenhatos forradalom szimbólummá vált eseményei árnyékában a korábbi tiltakozó megmozdulásokra kevés figyelem jutott az elmúlt két évtizedben, pedig Erdélyben több száz magyar és több ezer román szenvedett a börtönökben a negyvenes évek végétől, és számtalan halálos ítélet is született. Nagy Géza, valamint a szervezet többi tagja eddig nem részesültek hivatalos elismerésben.

Nagy Gézának több évtizedes lelkészi szolgálatáért, közösségépítő, nevelő tevékenységéért, életútja elismeréseként Áder János, Magyarország Köztársasági elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház