Csíksomlyón állítják ki a Misericordia elnevezésű installációt, mely a magyar állam ajándéka volt Olaszországnak, Rómának, valamint tiszteletadás a szentszéknek. Az installáció az Irgalmasság (Misericordia) Szent Éve alkalmából 2016. október 13-tól november 11-ig a római Angyalvár közelében volt látható.
2017. június 01., 15:142017. június 01., 15:14
2017. június 01., 15:192017. június 01., 15:19
Az installáció elkészítését, kihelyezését a budapesti Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap támogatta. Az installáció idén a katolikus vallású székelyek híres Mária-kegyhelyén, búcsújáróhelyén és szellemi életének több évszázados központjában, Csíksomlyó hegyén, a Nyeregben kerül kiállításra.
Az államtitkárság csütörtöki közleménye szerint nem véletlen a helyszínválasztás, hiszen Csíksomlyó a hit, a kultúra központja volt és maradt az évszázadok alatt. „Ennek a hitvilágnak a megtartó ereje elevenen él nemcsak a székelység, hanem az egész magyarság tudatában. A Nemzetpolitikai Államtitkárság a nagy sikerű kiállítás Székelyföldre szállításával nemcsak Csíksomlyót, mint vallási központot kívánja megerősíteni, hanem az installációnak köszönhetően a csíkszeredai magyar közösség kiemelt turisztikai látnivalóval való bővülését is szolgálni kívánja” – szerepel a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felirat előtt köszönti azt a kétszáz, diaszpórából és szórványból érkező fiatalt, akik a Rákóczi Szövetség jóvoltából részt vehetnek a csíksomlyói búcsún. A találkozóra közvetlenül a szombati nagymise után kerül sor.
A műalkotás 12 db háromdimenziós betű révén illusztrálja a Misericordia (Irgalmasság) szót. A betűkön található képek, a populáris megjelenés mellett, mély üzenetet hordoznak. Hátoldalukon a projektben résztvevő magyar, illetve olasz művészek irgalmassággal kapcsolatos reflexiói olvashatóak. Tekintettel arra, hogy Szent Márton jubileumi éve egybeesett a Ferenc pápa által meghirdetett Irgalmasság Évével, az installáción megjelenítésre kerül többek között az 1700 évvel ezelőtt Pannóniában született szent is.
Az installáció utolsó betűje a csíkszeredai Márton Áron-szoborcsoportból ragadott ki egy részletet. A hátoldalán található felirat kiemeli: „Márton Áron a második világháborúban es a kommunista diktatúra idején volt Erdély püspöke, azokban az istentelen, vészterhes időkben tudott reményt nyújtani és Krisztus irgalmas szeretetét közvetíteni. (…) Bérmaútjai ünnepszámba mentek, beszédei, körlevelei az Isten gondolatának megfelelő, igazságos társadalmi rendet hirdették, erősítve az egyházukhoz hű emberek hitét, es éltetve a reményt, hogy az elnyomás nem tarthat örökké.”
Az installáció különlegessége, hogy a 21. század modern kommunikációs vívmányait és a hozzá tartozó interaktív applikációkat felhasználva lehetőséget nyújt a befogadó számára, hogy szerves és aktív részévé váljon az alkotásnak. A Street view - Interaktív Live technológia alkalmazásával a projekt a világ minden pontján látható lesz a közösségi médiafelületeken és az erre elkészített webes oldalakon.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am
Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.
Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.
A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.
A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére.
Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.
Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.
A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.
A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.
szóljon hozzá!