2007. október 26., 00:002007. október 26., 00:00
A tervekben ugyan még két torony szerepelt, de végül csak egyet építettek fel, amelynek magassága 65 méter. 1421-ben azonban, amikor a munkálatok már a végéhez közeledtek, törökök özönlötték el a települést, és jelentõs károkat okoztak a templomban is. A veszély múltán a munkálatok folytatódtak, és végül 1477-ben felszentelték a templomot, 1514-ben pedig a tornyot. 1542-ben, amikor a szász város elfogadta Honterus reformját, és áttért a luteránus vallásra, az addigi katolikus templomból evangélikus lett. Valaha a templom falára jegyezték fel az erdélyi történéseket 1143–1571 között, de Orbán Balázs könyve szerint ott volt a templomépítésre adományozók listája is. Sajnos a feljegyzések megsemmisültek az 1689-es hatalmas tûzvészben, amely után az épület Fekete templom néven vált egyre ismertebbé. Azt mondják, a hatalmas tûz elõtt az aranyozott ezüstszobrokkal díszített fõoltár mellett még 22 oltár létezett. A gyakori földrengések nehezítette felújítási munkálatok közel 100 évig tartottak, és barokkos belteret eredményeztek. A karzat szobrait a két világháború között másolatokra cserélték, de az eredetiek is a templomban vannak. Itt látható Délkelet-Európa legnagyobb és egyetlen ilyen jó állapotban fennmaradt, 3993 sípot számláló, 76 regiszteres Buchholz mechanikus orgonája, amely koncertek sokaságával ajándékozza meg a zenekedvelõket. A templomban megcsodálható továbbá Európa legnagyobb, 16–18. századi anatóliai szõnyeggyûjteménye, 15. századi falfestményrészletek, egy keresztelõmedence 1472-bõl és több régi egyházi kellék. A templomban berendezett kiállításokon bemutatják a templom és a restaurálások történetét, valamint a nagy reformátor, Johannes Honterus (1498–1549) életét és munkásságát.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am
Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.
Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.
A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.
A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére.
Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.
Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.
A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.
A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.