2012. május 11., 10:052012. május 11., 10:05
Ezért a látogatók előtt megnyitott hajón a Bibliát, a keresztyénséget népszerűsítő előadások hangzanak el, és gazdag képanyag mutatja be Noé történetét. Hogy missziója minél szélesebb köröket megszólítson, Huibers kérvénnyel fordult London polgármesteréhez, hogy a július 27-étől augusztus 12-éig zajló játékok alatt a brit fővárosban bocsáthassa vízre az építményt. Boris Johnson pedig beleegyezett, így a vízi csoda a Temzére kerülhet, és akár egyszerre ezerötszáz látogató tekintheti meg az ószövetségi bárka évekig épült mását.
Egy rémálom ihlette meg egyébként Johan Huiberst, hogy megépítse Noé bárkáját, a keresztény holland férfi ugyanis mintegy 20 évvel ezelőtt azt vizionálta, hogy a tenger elönti országát. A tulajdonképpeni munkához azonban alig több mint két éve látott hozzá, az 1:2 arányban kialakított csodahajó pedig ma már a világ bármely tájáról érkező turista által felkereshető az Amsterdamtól alig 40 kilométerre fekvő Schagen városának kikötőjében.
Ugyan kicsinyített másról beszélünk, az alkotó által kivágott és megmunkált cédrusfából és erdeifenyőből készült bárka méretei így is elképesztők, hosszúsága eléri a 70 métert, szélessége 10 méter, míg a magassága 13 méter. Annak titka pedig, hogy miért nem nagyobb, igen egyszerű, a holland csatornákon ennél nagyobb vízi járművel egyszerűen nem lehet kihajózni.
A Mózes első könyvében leírtaknak megfelelően állatok is benépesítik „Johan bárkáját”, a holland férfi állítása szerint több mint 600 egyed, több mint 120 fajból. Igaz, nem mindenik élő, a zsiráf és az elefánt például műanyagból van megformázva életnagyságban. Ugyanakkor a hajótestben egy színházterem is helyet kapott, ahol az érdeklődőknek a Noé bárkájáról szóló rajzfilmből vetítenek részleteket.
„El akarom mondani az embereknek Noé történetét. Fel akarom ébreszteni a bibliaolvasási vágyat. Az szeretném üzenni, hogy Istent meg kell ismerni, közeledni kell hozzá” – nyilatkozta a bárkaépítő arra a kérdésre, hogy a rémálmán túl mi vezérelte a hajó megépítésében.
A munka egyébként nem volt olcsó mulatság, elmondása szerint kerek egymillió eurót fordított erre a célra. Ám várhatóan az összeg megtérül, mivel a látogatóknak fizetniük kell a „bibliai élményért”. A 12 év alatti gyermekeknek a belépti díj három euró, az idősebbeknek pedig öt eurót kell lepengetniük. Azonban a holland férfi nem a vagyonosodást tartja szem előtt. Mint mondja, arra kell a pénz, hogy megvalósítsa leghőbb álmát, és eredeti méretében is felépítse Noé bárkáját.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.