Újfajta tálalás. Az új vállalkozásforma lehetőséget ad a különböző régiók lakóinak, hogy kulináris sajátosságaikkal kapcsolódjanak be a turizmusba
Fotó: visitharghita.ro
A gasztropontok kis családi vállalkozások, amelyek saját konyhájukban, udvarukban fogadják a vendégeiket, akiknek hagyományos ételeket kínálnak, helyi termékekből, saját maguk által készítve. Romániában leginkább az ország déli, dél-keleti részén, például Tulcea megyében terjedtek el, de Erdélyben is akadnak, akik élnek a kevesek által ismert lehetőség előnyeivel. Egy székelyföldi gasztropont tulajdonosát faggattuk a vállalkozásforma előnyeiről, sajátosságairól.
2024. május 14., 09:582024. május 14., 09:58
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2017-ben indította útjára információs kampányát, melynek középpontjában a gasztropontok állnak, kiemelve: az új vállalkozásforma lehetőséget ad a különböző régiók lakói számára, hogy kulináris sajátosságaikkal kapcsolódjanak be a turizmusba. A kiírás szerint
Mivel nem vendéglőkről van szó, a menünek nem kell ennél „gazdagabbnak” lennie. A szolgáltatás nyújtása ráadásul családias környezetben, azaz a család saját konyhájában, ebédlőjében történik.
Bálint Irén, a székelyvarsági Medvebarlang Gasztropont tulajdonosa a Krónikának elmondta, hogy ő, illetve családja sosem gondolkodott vendéglő nyitásán, de amikor hallottak erről a lehetőségről, igencsak kecsegtetően hangzott. És bele is vágtak, hiszen megfeleltek a kiírási kritériumoknak, illetve mert kényelmes megoldást jelentett, jelent arra, hogy a székely gasztronómia legsajátosabb, legalapvetőbb ételeit megismertessék a hozzájuk látogatókkal, mindezt különösebb erőfeszítés nélkül.
Elmondása szerint a vendégek többsége átutazó, nagyon ritkán környékbeli magyarok, általában románok vagy magyarországiak. Az étkezések a családi házban zajlanak – hiszen ez a program célja –, egy tágas ebédlőben, amihez hamarosan egy kinti teraszrészt is csatlakoztatnak majd.
A család egyébként azért is vágott bele a vállalkozásba, mert megvolt a minimális állatlétszámuk, amit a program megkövetelt: több mint negyven baromfi, több mint nyolc sertés, illetve saját veteményessel rendelkeznek, ahol valamennyi, az ételekhez szükséges zöldséget megtermelnek.
Bálint Irén azt is felidézte, hogy mielőtt körülbelül egy évvel ezelőtt elindíthatták a gasztropontjukat, el kellett végeznie egy képzést, melyen tulajdonképpen elsajátította a vendéglátás alapjait. Kiemelte,
Tény, hogy a sajátos vállalkozásokban jelentős potenciál rejlik, hiszen a jellemzően egyetlen család köré szerveződő üzlet jól jövedelmezhet. A panorama.ro portál cikke szerint egyes Brassó és Tulcea megyei gasztropontok megtermelik az évi 30-40 ezer eurót, sőt akad, amely eléri a 100 ezer eurós bevételt. Látható tehát, hogy feltörekvő vállalkozásformáról van szó, hiszen az elmúlt két évben körülbelül háromezren végezték el az elindításhoz szükséges képzést.
Bálint Irén szerint nagyon izgalmas koncepcióról van szó, de tény, hogy a vendéglátók és a vendégek egyaránt nyitottak kell hogy legyenek eme szolgáltatás iránt, mindkét fél folyamatosan fejlődik, tanul a tapasztalatokból és ezáltal a program egyre többet adhat. Hozzátette, egyelőre például marketing, reklám téren „gyengék”, pontosabban nem is fókuszálnak erre, csak a visitharghita.ro honlapon lehet a Medvebarlangot megtalálni, de a jövőben igyekeznek ebben is fejlődni.
Az erdélyi megyékben jelenleg még viszonylag kevés gasztropont működik, megyénként 5-10 körül alakul a számuk.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!