Újfajta tálalás. Az új vállalkozásforma lehetőséget ad a különböző régiók lakóinak, hogy kulináris sajátosságaikkal kapcsolódjanak be a turizmusba
Fotó: visitharghita.ro
A gasztropontok kis családi vállalkozások, amelyek saját konyhájukban, udvarukban fogadják a vendégeiket, akiknek hagyományos ételeket kínálnak, helyi termékekből, saját maguk által készítve. Romániában leginkább az ország déli, dél-keleti részén, például Tulcea megyében terjedtek el, de Erdélyben is akadnak, akik élnek a kevesek által ismert lehetőség előnyeivel. Egy székelyföldi gasztropont tulajdonosát faggattuk a vállalkozásforma előnyeiről, sajátosságairól.
2024. május 14., 09:582024. május 14., 09:58
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2017-ben indította útjára információs kampányát, melynek középpontjában a gasztropontok állnak, kiemelve: az új vállalkozásforma lehetőséget ad a különböző régiók lakói számára, hogy kulináris sajátosságaikkal kapcsolódjanak be a turizmusba. A kiírás szerint
Mivel nem vendéglőkről van szó, a menünek nem kell ennél „gazdagabbnak” lennie. A szolgáltatás nyújtása ráadásul családias környezetben, azaz a család saját konyhájában, ebédlőjében történik.
Bálint Irén, a székelyvarsági Medvebarlang Gasztropont tulajdonosa a Krónikának elmondta, hogy ő, illetve családja sosem gondolkodott vendéglő nyitásán, de amikor hallottak erről a lehetőségről, igencsak kecsegtetően hangzott. És bele is vágtak, hiszen megfeleltek a kiírási kritériumoknak, illetve mert kényelmes megoldást jelentett, jelent arra, hogy a székely gasztronómia legsajátosabb, legalapvetőbb ételeit megismertessék a hozzájuk látogatókkal, mindezt különösebb erőfeszítés nélkül.
Elmondása szerint a vendégek többsége átutazó, nagyon ritkán környékbeli magyarok, általában románok vagy magyarországiak. Az étkezések a családi házban zajlanak – hiszen ez a program célja –, egy tágas ebédlőben, amihez hamarosan egy kinti teraszrészt is csatlakoztatnak majd.
A család egyébként azért is vágott bele a vállalkozásba, mert megvolt a minimális állatlétszámuk, amit a program megkövetelt: több mint negyven baromfi, több mint nyolc sertés, illetve saját veteményessel rendelkeznek, ahol valamennyi, az ételekhez szükséges zöldséget megtermelnek.
Bálint Irén azt is felidézte, hogy mielőtt körülbelül egy évvel ezelőtt elindíthatták a gasztropontjukat, el kellett végeznie egy képzést, melyen tulajdonképpen elsajátította a vendéglátás alapjait. Kiemelte,
Tény, hogy a sajátos vállalkozásokban jelentős potenciál rejlik, hiszen a jellemzően egyetlen család köré szerveződő üzlet jól jövedelmezhet. A panorama.ro portál cikke szerint egyes Brassó és Tulcea megyei gasztropontok megtermelik az évi 30-40 ezer eurót, sőt akad, amely eléri a 100 ezer eurós bevételt. Látható tehát, hogy feltörekvő vállalkozásformáról van szó, hiszen az elmúlt két évben körülbelül háromezren végezték el az elindításhoz szükséges képzést.
Bálint Irén szerint nagyon izgalmas koncepcióról van szó, de tény, hogy a vendéglátók és a vendégek egyaránt nyitottak kell hogy legyenek eme szolgáltatás iránt, mindkét fél folyamatosan fejlődik, tanul a tapasztalatokból és ezáltal a program egyre többet adhat. Hozzátette, egyelőre például marketing, reklám téren „gyengék”, pontosabban nem is fókuszálnak erre, csak a visitharghita.ro honlapon lehet a Medvebarlangot megtalálni, de a jövőben igyekeznek ebben is fejlődni.
Az erdélyi megyékben jelenleg még viszonylag kevés gasztropont működik, megyénként 5-10 körül alakul a számuk.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
szóljon hozzá!