A nagyváradi ipari parkok is hozzájárulnak az „üzletbarát” környezethez
Fotó: Nagyvárad polgármesteri hivatala
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint. Amely a Világbank egyik jelentésére alapozva bizonygatja, Nagyvárad bürokrácia tekintetében jobban áll, mint például Erdély vagy a Bánság központja, sőt még térsége határon túli „riválisát” is megelőzi.
2024. november 12., 17:162024. november 12., 17:16
Amint a nagyváradi városháza közleményében olvasható, a Világbank nemrégiben készült jelentése rávilágít a partiumi város üzleti környezetének jó teljesítményére, más romániai és közép-kelet-európai városokkal összehasonlítva. A tanulmány elemzi a vállalkozás indításához és fejlesztéséhez szükséges lépéseket, az alapvető közművesítéshez való hozzáférést, valamint az adminisztratív és jogi folyamatok hatékonyságát.
Nagyvárad kiemelkedik az új cég bejegyzéséhez szükséges rövidebb idővel, amely mindössze 6,5 napot vesz igénybe, hasonlóan más romániai városokhoz. Az építési engedély megszerzése tekintetében
hiszen ugyanez például Kolozsváron 172 nap, Temesváron 202 nap és Iași-ban 382 nap. Váradhoz képest Debrecenben is hosszabb, 88 nap az engedély megszerzésének ideje – áll a közleményben.
Ebben arra is rávilágítanak, hogy a Világbank jelentése szerint a Körös-parti városban 38 napot kell várni a környezetvédelmi engedélyekre, ami kevesebb, mint Kolozsváron (71 nap), Temesváron (93 nap) és Iași-ban (57 nap), míg Debrecenben ez 86 napot vesz igénybe.
Ami a közművekhez való hozzáférést illeti, Nagyváradon egy új cégnek körülbelül 220 nap alatt sikerül csatlakoznia a villamosenergia-hálózathoz, szemben Kolozsvárral (256 nap), Temesvárral (306 nap), Iași-sal (252 nap) és Debrecennel (345 nap). A vízhálózathoz való hozzáférés is gyorsabb a partiumi megyeszékhelyen, ahol ez 90 napot vesz igénybe, szemben más városokkal, mint például Temesvár (145 nap) és Iaşi (141 nap). Debrecenben az eljárás sokkal hosszabb: a várakozási idő 193 nap.
A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a bírósági ügyek esetében egy bírósági eljárás átlagos időtartama 545 nap Nagyváradon, ami rövidebb, mint Kolozsváron (790 nap), Temesváron (811 nap) és Iași-ban (749 nap), de valamivel hosszabb, mint Debrecenben, ahol egy ügy átlagos időtartama 470 nap. A felszámolási eljárások átlagosan 22,5 hónapig tartanak Nagyváradon, míg Debrecenben 30 hónapig. Az újraszervezési eljárások esetében azonban Debrecen előnyösebb helyzetben van, hiszen az eljárás időtartama mindössze 9 hónap, szemben a nagyváradi 57 hónappal.
– értékelte az adatokat a városvezetés. A Bihar megyei vállalkozói szervezetek vezetői a jelentés kapcsán az Ebihoreanul.ro helyi portálnak elmondták, Várad „üzletbarát” mivoltát az ipari parkok és a várost a nyugati úthálózattal összekötő gyorsforgalmik is erősítik, miközben a hatóságok valóban „gyorsan mozognak”. Eközben vannak lemaradások is: például 35 évvel a kommunizmus bukása után még mindig találni olyan iparnegyedet, amely nincsen közművesítve.
Bihar megyében csaknem 94 ezer cég van bejegyezve, 55 százalékuk városi környezetben, nagyrészt Váradon. Ugyanakkor az idei év első kilenc hónapjában fizetésképtelenné vált 5119 cég közül 432 bihari (12,21 százalékos növekedés a hasonló tavalyi időszakhoz képest), amivel a megye országos második Bukarest után.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!