A nagyváradi ipari parkok is hozzájárulnak az „üzletbarát” környezethez
Fotó: Nagyvárad polgármesteri hivatala
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint. Amely a Világbank egyik jelentésére alapozva bizonygatja, Nagyvárad bürokrácia tekintetében jobban áll, mint például Erdély vagy a Bánság központja, sőt még térsége határon túli „riválisát” is megelőzi.
2024. november 12., 17:162024. november 12., 17:16
Amint a nagyváradi városháza közleményében olvasható, a Világbank nemrégiben készült jelentése rávilágít a partiumi város üzleti környezetének jó teljesítményére, más romániai és közép-kelet-európai városokkal összehasonlítva. A tanulmány elemzi a vállalkozás indításához és fejlesztéséhez szükséges lépéseket, az alapvető közművesítéshez való hozzáférést, valamint az adminisztratív és jogi folyamatok hatékonyságát.
Nagyvárad kiemelkedik az új cég bejegyzéséhez szükséges rövidebb idővel, amely mindössze 6,5 napot vesz igénybe, hasonlóan más romániai városokhoz. Az építési engedély megszerzése tekintetében
hiszen ugyanez például Kolozsváron 172 nap, Temesváron 202 nap és Iași-ban 382 nap. Váradhoz képest Debrecenben is hosszabb, 88 nap az engedély megszerzésének ideje – áll a közleményben.
Ebben arra is rávilágítanak, hogy a Világbank jelentése szerint a Körös-parti városban 38 napot kell várni a környezetvédelmi engedélyekre, ami kevesebb, mint Kolozsváron (71 nap), Temesváron (93 nap) és Iași-ban (57 nap), míg Debrecenben ez 86 napot vesz igénybe.
Ami a közművekhez való hozzáférést illeti, Nagyváradon egy új cégnek körülbelül 220 nap alatt sikerül csatlakoznia a villamosenergia-hálózathoz, szemben Kolozsvárral (256 nap), Temesvárral (306 nap), Iași-sal (252 nap) és Debrecennel (345 nap). A vízhálózathoz való hozzáférés is gyorsabb a partiumi megyeszékhelyen, ahol ez 90 napot vesz igénybe, szemben más városokkal, mint például Temesvár (145 nap) és Iaşi (141 nap). Debrecenben az eljárás sokkal hosszabb: a várakozási idő 193 nap.
A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a bírósági ügyek esetében egy bírósági eljárás átlagos időtartama 545 nap Nagyváradon, ami rövidebb, mint Kolozsváron (790 nap), Temesváron (811 nap) és Iași-ban (749 nap), de valamivel hosszabb, mint Debrecenben, ahol egy ügy átlagos időtartama 470 nap. A felszámolási eljárások átlagosan 22,5 hónapig tartanak Nagyváradon, míg Debrecenben 30 hónapig. Az újraszervezési eljárások esetében azonban Debrecen előnyösebb helyzetben van, hiszen az eljárás időtartama mindössze 9 hónap, szemben a nagyváradi 57 hónappal.
– értékelte az adatokat a városvezetés. A Bihar megyei vállalkozói szervezetek vezetői a jelentés kapcsán az Ebihoreanul.ro helyi portálnak elmondták, Várad „üzletbarát” mivoltát az ipari parkok és a várost a nyugati úthálózattal összekötő gyorsforgalmik is erősítik, miközben a hatóságok valóban „gyorsan mozognak”. Eközben vannak lemaradások is: például 35 évvel a kommunizmus bukása után még mindig találni olyan iparnegyedet, amely nincsen közművesítve.
Bihar megyében csaknem 94 ezer cég van bejegyezve, 55 százalékuk városi környezetben, nagyrészt Váradon. Ugyanakkor az idei év első kilenc hónapjában fizetésképtelenné vált 5119 cég közül 432 bihari (12,21 százalékos növekedés a hasonló tavalyi időszakhoz képest), amivel a megye országos második Bukarest után.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!