A nagyváradi ipari parkok is hozzájárulnak az „üzletbarát” környezethez
Fotó: Nagyvárad polgármesteri hivatala
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint. Amely a Világbank egyik jelentésére alapozva bizonygatja, Nagyvárad bürokrácia tekintetében jobban áll, mint például Erdély vagy a Bánság központja, sőt még térsége határon túli „riválisát” is megelőzi.
2024. november 12., 17:162024. november 12., 17:16
Amint a nagyváradi városháza közleményében olvasható, a Világbank nemrégiben készült jelentése rávilágít a partiumi város üzleti környezetének jó teljesítményére, más romániai és közép-kelet-európai városokkal összehasonlítva. A tanulmány elemzi a vállalkozás indításához és fejlesztéséhez szükséges lépéseket, az alapvető közművesítéshez való hozzáférést, valamint az adminisztratív és jogi folyamatok hatékonyságát.
Nagyvárad kiemelkedik az új cég bejegyzéséhez szükséges rövidebb idővel, amely mindössze 6,5 napot vesz igénybe, hasonlóan más romániai városokhoz. Az építési engedély megszerzése tekintetében
hiszen ugyanez például Kolozsváron 172 nap, Temesváron 202 nap és Iași-ban 382 nap. Váradhoz képest Debrecenben is hosszabb, 88 nap az engedély megszerzésének ideje – áll a közleményben.
Ebben arra is rávilágítanak, hogy a Világbank jelentése szerint a Körös-parti városban 38 napot kell várni a környezetvédelmi engedélyekre, ami kevesebb, mint Kolozsváron (71 nap), Temesváron (93 nap) és Iași-ban (57 nap), míg Debrecenben ez 86 napot vesz igénybe.
Ami a közművekhez való hozzáférést illeti, Nagyváradon egy új cégnek körülbelül 220 nap alatt sikerül csatlakoznia a villamosenergia-hálózathoz, szemben Kolozsvárral (256 nap), Temesvárral (306 nap), Iași-sal (252 nap) és Debrecennel (345 nap). A vízhálózathoz való hozzáférés is gyorsabb a partiumi megyeszékhelyen, ahol ez 90 napot vesz igénybe, szemben más városokkal, mint például Temesvár (145 nap) és Iaşi (141 nap). Debrecenben az eljárás sokkal hosszabb: a várakozási idő 193 nap.
A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a bírósági ügyek esetében egy bírósági eljárás átlagos időtartama 545 nap Nagyváradon, ami rövidebb, mint Kolozsváron (790 nap), Temesváron (811 nap) és Iași-ban (749 nap), de valamivel hosszabb, mint Debrecenben, ahol egy ügy átlagos időtartama 470 nap. A felszámolási eljárások átlagosan 22,5 hónapig tartanak Nagyváradon, míg Debrecenben 30 hónapig. Az újraszervezési eljárások esetében azonban Debrecen előnyösebb helyzetben van, hiszen az eljárás időtartama mindössze 9 hónap, szemben a nagyváradi 57 hónappal.
– értékelte az adatokat a városvezetés. A Bihar megyei vállalkozói szervezetek vezetői a jelentés kapcsán az Ebihoreanul.ro helyi portálnak elmondták, Várad „üzletbarát” mivoltát az ipari parkok és a várost a nyugati úthálózattal összekötő gyorsforgalmik is erősítik, miközben a hatóságok valóban „gyorsan mozognak”. Eközben vannak lemaradások is: például 35 évvel a kommunizmus bukása után még mindig találni olyan iparnegyedet, amely nincsen közművesítve.
Bihar megyében csaknem 94 ezer cég van bejegyezve, 55 százalékuk városi környezetben, nagyrészt Váradon. Ugyanakkor az idei év első kilenc hónapjában fizetésképtelenné vált 5119 cég közül 432 bihari (12,21 százalékos növekedés a hasonló tavalyi időszakhoz képest), amivel a megye országos második Bukarest után.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!