A kameruni boltos, Cyrille Apang tisztában van azzal, hogy Kolozsváron sok magyar is él
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Tudta, hogy Kolozsváron is kapható fufu és kasszáva? Egyáltalán, hogy eszik vagy isszák ezeket? Vagy hogy Afrikában nem olyan a Guinness, mint Írországban? Mi sem voltunk ezzel tisztában, így ellátogattunk Románia első, afrikai termékeket forgalmazó üzletébe, ami Kolozsvár belvárosában található. Cyrille, a tulajdonos sok érdekességet elmesélt a Krónikának.
2024. február 25., 18:122024. február 25., 18:12
2024. február 25., 20:152024. február 25., 20:15
Kolozsvár belvárosában, a Magyar (21 decembrie 1989) utca 17. szám alatt szerénykedik Erdély egyetlen, afrikai termékeket árusító boltja (African Tropical Shop a hivatalos neve). Cyrille Apang üzlete az első ilyen volt az országban, amikor 2020-ban megnyitott. Egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ráadásul nem csak a külföldi diákok és vendégmunkások körében, a legtöbb vevő kíváncsi helybeli.
2015-ös lediplomázása után dolgozni kezdett: több cégnél is megfordult, megfordult az építőiparban, majd egy jó nevű vállalat értékesítési vezetője lett. Régi álma volt egy saját vállalkozás, de sokáig nem mert belevágni, sőt egy ideig azon is gondolkodott, hogy hazatérjen, ám a világjárvány miatti utazáskorlátozások megakadályozták ebben.
Akkori főnöke biztatására vágott bele alapos megfontolás után a vállalkozásba. Mérlegelte, hogy a városnegyedekben nem érdemes ilyen jellegű üzletet nyitni, a belvárosban kell működnie, hogy szem előtt legyen, de a belvárosi bérleti díjak miatt az első egy-két évben biztosan nem lesz jövedelmező.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
„Éreztem, hogy szeretnék vállalkozni: nem valakinek dolgozni, hanem megvalósítani valami sajátot, sajátosat. Tudtam, hogy hiába nyitnék egy kis élelmiszerüzlet valamelyik sarkon romániai termékekkel, mert azokból rengeteg van. Vagy megél, vagy nem, de mindenképp nagyon nehéz. Sokat gondolkodtam, hogy mibe vágjak bele. És egyszer csak azt mondtam, nyitok egy afrikai termékeket áruló üzletet. Szerencsére az akkori főnököm nagyon támogató volt, biztatott, hogy próbáljam meg” – idézte fel Cyrille.
Az indulás nem volt egyszerű – még úgy sem, hogy már megkapta a román állampolgárságot. Kezdetben az Európai Unión belüli – például Belgiumban és Németországban afrikai termékeket forgalmazó – boltok tulajdonosaival vette fel a kapcsolatot, tőlük rendelt árut. Később afrikai beszállítói is lettek – ma már mind azok, de ez sokkal több bürokráciával és kiadással jár, a szállítás drága, a vámrendszer gyakran bonyolult.
„Egy vállalkozást elkezdeni mindig bátor dolog: ki kellett fizessem az illetékeket, az ezer eurós bérleti díjat, plusz garanciát a helyiségért, feltöltsem áruval, és véletlenül sem remélhettem, hogy havonta annyit árulok, hogy legalább a bérleti díjat fedezze. Az első két, két és fél év nem volt nyereséges. De lassan elkezdte az üzlet utolérni magát” – magyarázta a kameruni vállalkozó. Hozzáteszi, hogy a kis helyiség eleinte nem volt tele áruval: sok mindent csak egyeztetés, megbeszélés útján rendelt, hozatott külföldről.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Arra a kérdésre, az üzlet elindítása óta érezte-e, hogy szigorúbbak vele a román hatóságok, mert külföldi, azt mondja, nem tudja, hogy mások esetében ez miként van, de hozzá sokszor váratlanul betoppannak a higiéniai körülményeket vagy az adózással kapcsolatos dokumentációt ellenőrizni. Az ellenőrök között van nagyon kedves, de „kötözködő” is. Semmi kirívó.
Ma már széles ügyfélköre van, sok a visszatérő vevő és állandóan érkeznek új kíváncsiskodók is.
A vásárlók kedvencei az afrikai zöldségek, gyümölcsök. Köztük a magyarul és románul is tévesen főző banánnak emlegetett gyümölcs – az angol plantain szó a helyes megnevezés, és a Cyrille által kasszávának nevezett növény, melyet manióka-, tápióka- és jukaként is emlegetnek –; attól függ, milyen nemzetiségű a vevő. A tulaj szerint ezeket sok indiai, Srí Lanka-i munkás is keresi, vásárolja, ők egyébként is nagy számban térnek be a boltba, hiszen Kelet-Afrika és India kultúrájának, illetve történelmének vannak közös pontjai.
A vásárlók körében egy másik nagy kedvenc az Aboniki balzsam, ami reumatikus fájdalmakra, begyulladt testrészekre kiváló orvosság. Ugyancsak sokan veszik a fufut, ami durvára őrölt kasszava liszt, és puliszkához hasonló ételt főznek belőle.
Friss zöldség és gyümölcs is kapható az üzletben
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az üzletben lehet kapni többfél alkoholmentes malátasört, illetve különböző afrikai söröket (alkoholosokat). Például Guinness Foreign Extra Stoutot, ami a jellegzetes ír sör egy kesernyésebb, erősebb, több komlót tartalmazó változata, mely főleg Afrikában és Ázsiában elterjedt, Kamerunban is gyártják.
Cyrille szívesen ad tippeket, tanácsokat a kísérletezni vágyóknak, hogy egy-egy ételt miként kell (jól) elkészíteni. Ajánl recepteket, Youtube-videókat, illetve a közeljövőben tervezi egy „füzetecske” kinyomtatását, mely segít a vevőkörének eligazodni az afrikai ételek, fűszerek világában. Egyik izgalmas fűszerük az angolosan „country onion” névre keresztelt növény, pontosabban egy fa termése (magyar neve még nincs), mely egyszerre hagyma, fokhagyma és gyömbér ízű.
Az ételek, italok mellett ékszereket, hajpótlékokat árul, amelyek szerinte egyre népszerűbbek az európaiak, így a romániaiak körében is, akik szívesen kísérletezgetnek.
Póthajak, tincsek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A tulajdonos egyébként ritkán jár haza Kamerunba, az ideje nagy részét az üzlet vezetése tölti ki, Románián belül sem nagyon van ideje utazni, bár reméli, hogy lesz módja szabadságot kivenni, kirándulni. Kérdésünkre azt is elmondta: tudja, Kolozsváron sok magyar él, aminek történelmi oka van. Főbérlője is magyar, aki tanítgatta is őt néhány szóra, de úgy érzi, a magyar nyelv nagyon nehéz, sokkal nehezebb, mint a román, amit az évek alatt olyan jól megtanult, hogy olvas és ír is románul, képes hivatalos ügyeket intézni.
Különleges sörök széles választéka
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!