A román vezetőség nélkül ünnepelik a másfél évszázados múltra visszatekintő erdélyi magyar orvos- és gyógyszerészképzést Marosvásárhelyen. Ugyanakkor azt vallják, a folyamatos kiszorítás ellenére az anyanyelvű oktatás nem fog megszűnni.
Harmadik rektori mandátumára készül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) Leonard Azamfirei, akinek kulcsszerepe volt az intézményen belüli román–magyar viszony elmérgesedésében.
„Nincs semmiféle meglepetés az ítéletben, hiszen a romániai igazságszolgáltatás eddig is éreztette részrehajlóságát” – nyilatkozta a Krónikának Nagy Előd rektorhelyettes, miután kiderült: a marosvásárhelyi bíróság törvényesnek találta az egyetemegyesítést.
Elveszítették a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Tudományegyetem egyesítése ellen indított pert a MOGYE diákjai és oktatói.
Nincs különösebb ok a derűlátásra – állapította meg a Krónikának Szabó Béla, a magyar tagozat vezetője a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen zajló szenátusi választásokra utalva.
Magyar informatika szakot indítana a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi Gyógyszerészeti Tudomány és Technológiai Egyetemen (MOGYTTE) Leonard Azamfirei rektor.
A korábbi alkalmaknál kevésbé feszült légkörben, de továbbra is konkrét eredmények nélkül egyeztetett a magyar orvosképzés jövőjéről a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) és a magyar tagozat vezetősége.
Sem az RMDSZ, sem a magyar oktatók csapata nem tudta megakadályozni, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) Leonard Azamfirei rektor javaslatára George Emil Paladéról nevezzék el.
A legfelsőbb bíróság megalapozatlannak ítélte és elutasította a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) fellebbezését a bukaresti táblabíróság döntése ellen.
Rágalmazás és becsületsértés miatt pert indított Ádám Valérián, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) elnöke ellen Leonard Azamfirei. A MOGYTTE rektora 500 ezer lejes erkölcsi kártérítést követel.
Sürgős politikai cselekvést szorgalmaz Tőkés László európai parlamenti képviselő a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem megmentése, valamint a politikai fogolynak tekintett Beke István és Szőcs Zoltán szabadon engedése érdekében.
Nyilatkozatban fogalmazták meg az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportjának tagjai a nemzeti és nyelvi kisebbségek védelme érdekében szükséges uniós lépéseket. A munkacsoport strasbourgi ülésén a MOGYE helyzetét is megvitatták.
A marosvásárhelyi táblabíróság jogerős ítéletben kötelezi a helyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem vezetőségét, hogy hozza nyilvánosságra a Petru Maior Tudományegyetemmel való összeolvadásáról szóló jegyzőkönyvet.
A Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) kivételesen elismeri azokat a jegyeket, amelyeket nem az egységesített tételek alapján adtak a téli vizsgaidőszakban egyes tanárok, de ellenük vizsgálatot indítanak.
A marosvásárhelyi római katolikus gimnázium diákjai, tanárai és szülői közössége a bizonyíték arra, hogy a magyarságnak nemzeti identitásához, hitéhez ragaszkodó közösségként van jövője a Kárpát-medencében – hangoztatta Szijjártó Péter csütörtökön a Maros-parti városban.
A marosvásárhelyi önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés intézményes helyreállítását követelő petíciót adtak át erdélyi magyar politikai szervezetek kedden Ecaterina Andronescu oktatási miniszternek Bukarestben.
Egyre több román állampolgár tesz panaszt a nép ügyvédjénél az állami intézmények részéről tapasztalt sérelmek miatt, azonban az erdélyi magyarokra nemigen jellemző, hogy ügyeikkel az ombudsmanhoz fordulnak – derül ki a Molnár Zsolttal készült interjúnkból.
A marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar tagozata megpróbált tárgyalóasztalhoz ülni a román vezetéssel az új vizsgarendszer okozta problémák megoldása érdekében, ám a szenátusi ülés elmaradt. Továbbra sem tudni, hogy elfogadják-e a magyar diákok vizsgaeredményeit.