A gyakori telefon-, illetve számítógép-használat éjszakázáshoz, felborult életritmushoz vezethet
Fotó: 123RF
Sűrűn emlegetik napjaink egyik népbetegségeként az alvásproblémákat, hiszen egyre többen, egyre fiatalabb korban szenvednek miatta. Háziorvos, endokrinológus és pszichiáter segítségével igyekeztünk utánajárni, mikor is jelez tényleges bajt, ha esténként nem tudunk elaludni, ha ébren forgolódunk éjszakánként, vagy ha képtelenek vagyunk hajnalnál tovább aludni. Kiderült, az alvásproblémák nagyon változatosak, és az ezeket kiváltó szervi vagy pszichés okok is sokfélék lehetnek.
2023. március 28., 09:182023. március 28., 09:18
Gyakori probléma a hazai társadalom körében az alvászavar Csurulya Gabriella sepsiszentgyörgyi háziorvos szerint, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem minden esetben áll mögötte betegség. Gyakran csak egy ideiglenes állapot: okozhatja például felborult időrend – akár az is, ha valaki váltásban dolgozik, ha változik az életmódja, munkaprogramja.
Lapunk érdeklődésére a szakember elmondta, hogy a háziorvos első lépésként a beteg szubjektív panaszait hallgatja meg, tájékozódik életkörülményeiről, nyilvántartott krónikus betegségeiről, mert például kardiológiai vagy tüdőproblémák is okozhatnak alvási zavarokat. „Az igazság az, hogy legtöbbször pszichés, pszichiátriai vagy neurológiai betegség áll a háttérben, sőt sokszor nem is konkrét betegség, hanem egy stresszes állapot, szorongás, esetleg kezdődő depresszió” – magyarázta a háromszéki háziorvos. Hozzátette, az is fontos kérdés, hogy mióta tart az alvászavar, hiszen általában akkor fordítanak rá nagyobb figyelmet, ha már 3-4 hét óta tartósan fennáll.
Sokan csak gyógyszert akarnak
Életmódunk nagyban kihat az alvásunk minőségére: például a sok képernyőhasználat, a sok nem természetes fény, a tévé előtti elalvás, a különböző serkentőszerek, köztük az energiaitalok vagy kóla fogyasztása. Csurulya Gabriella jelezte, sok esetben az alvászavar már ezek kiiktatásával megszűnik. Ha az orvos arra gyanakszik, hogy komolyabb probléma áll fenn, a vizsgálatok sora általában laboratóriumi vizsgálattal kezdődik, illetve szükség esetén a háziorvos szakorvoshoz küldi a pácienst, neurológushoz, pszichiáterhez, esetleg endokrinológushoz.
A háromszéki szakember kiemelte, sajnos nagyon sok „visszaélés” történik a gyógyszerekkel, és ő személy szerint nem ért egyet azzal, hogy egy háziorvos alapos kivizsgálás nélkül hosszú távra ilyen orvosságokat írjon fel a betegnek. A gyógyszerek ugyanis megszokást okoznak, illetve sokszor csak a probléma elfedését, és nem a megoldását – kezelését – jelentik. Másfelől a gyógyszereknek mellékhatásaik is vannak.
Tapasztalatai alapján a páciensek azt még „bevállalják”, hogy elmenjenek egy laborvizsgálatra vagy esetleg belgyógyászhoz, de többségük felfogásában pszichiáterhez fordulni már megbélyegzést jelent.
Gyerekeknél, fiataloknál különösen fontos a környezetet és a családi helyzetet is figyelni ilyen problémák esetén, másfelől esetükben fokozottan érvényes, hogy a telefon-, illetve számítógép-használat rossz szokásokhoz vezethet, éjszakázáshoz, felborult életritmushoz.
– szögezte le, hozzátéve, hogy legalább napi hét-nyolc óra alvás lenne az ideális egy felnőtt ember számára.
Fotó: MTI
Molnár Emőke kolozsvári endokrinológus szerint az alvászavar, mint tünet kapcsán a szakemberek ritkán gondolnak egyből valamilyen endokrinológiai problémára, azonban tény, hogy vannak olyan, a hormonháztartással kapcsolatos betegségek, melyeknek kardinális része lehet ebben.
„Ezek közül az egyik leggyakoribb a pajzsmirigy-túlműködés, ami álmatlansággal, az alvásritmus felborulásával járhat. De ez csak egy eleme a betegséggel járó tünetcsoportnak, hiszen ez esetben gyakorlatilag minden funkció túlműködik, azaz felgyorsul. A páciens izgága lesz, megnő a pulzusa, izzadékony lesz, felgyorsul az anyagcseréje, és ez fogyással jár, gyakoribbá válik a székletürítés” – részletezte a szakorvos.
Alulműködésben az emberek aluszékonyabbak lesznek, memóriazavarosak, állandóan tudnának aludni, ugyanakkor minden más funkciójuk is lelassul, tehát fázékonyak lesznek, székrekedéstől, koncentrációzavaroktól szenvednek, sőt az izzadtság is csökkenhet.
A mellékvesekéreg is kiemelten fontos a téma szempontjából, hiszen ez termeli a kortizolt, ami egyfajta ébresztőhormon, és ha valakinek kortizoltúltengése van, az alvásproblémákkal jár.
Molnár Emőke azt is elmondta, hogy például a „jetlag” (kiejtése dzsetleg, jelentése gyors időzóna-átlépés) okozta alvászavart nagyon szépen lehet úgymond korrigálni melatonin kapszulákkal, ami úgyszintén egy hormon, amit a tobozmirigy termel. Ennek termelése akkor szokott csökkenni a szervezetben, amikor valami miatt felborul az éjszakák és a nappalok ciklusa, azaz a cirkadián ritmus.
Azt is fontos megemlíteni, hogy bár az alvászavar lehet endokrin probléma tünete, történhet épp fordítva is, vagyis hogy éppen az alvászavar, például az alvásmegvonás okoz endokrin „felborulásokat” .
„Ha az ember folyamatosan kevesebbet alszik, mint hat és fél óra például, akkor folyamatosan magas a kortizolszintje, és ez egy ördögi kör kialakulásával járhat” – ismertette a szakember.
A téma kapcsán megkerestük Bíró István sepsiszentgyörgyi pszichiátert is, aki elmondta, hozzá általában a háziorvos ajánlása nyomán jutnak el alvászavarral küzdő páciensek. Közölte, hogy a szervi problémák kizárása után javasolt pszichológus vagy pszichiáter felkeresése, és jellemzően utóbbit javasolják a pácienseknek, mivel
Természetesen a probléma természetétől is függ, hogy pszichológusra vagy pszichiáterre van szükség, hisz az alvásproblémákat gyakran okozó alkalmazkodási zavarok, gyászreakciók esetében egy pszichológus adhat segítséget, míg ha az alvászavar valamilyen pszichiátriai betegségnek egy tünete, akkor inkább pszichiáternél kell kezdeni.
A szorongásos, depressziós zavar, demencia esetén ez egyaránt érvényes, sőt a függőség, illetve a megvonás esetén is. „A pszichiátria területén az alvászavar egy határozottan intő jel arra, hogy valami gond van” – nyomatékosította a pszichiáter.
Fotó: 123RF
Amikor az alvászavar hátterében valamilyen pszichiátriai probléma áll, a megoldást általában a gyógyszeres kezelés jelenti. Bíró István hangsúlyozta, hogy az esetek 70 százalékában az ok a szorongás vagy a depresszió valamilyen formája, esetleg a kettő keveréke.
Bíró István szerint a fizikai aktivitás hiánya okoz ilyen tüneteket, hiszen régen a mezőn dolgozó, fát vágó, fizikai munkát végző ember a nap végére elfáradt fizikailag. A ma embere szellemileg fárad ki, ami feszültséget, szorongást okoz, a lazítónak feltételezett tévézés, internetezés pedig fokozhatja ezt az állapotot. Az emberek életéből általában hiányzik a mozgás, a sport, az oxigéndús levegő, a kirándulás, hiányzik a „kilépés” a hétköznapok mókuskerekéből.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!