Az ország számos nagyvárosában utcára vonultak a háziorvosok
Fotó: Haáz Vince
Háziorvosok és a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok tüntetnek szerdán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) bukaresti székhelye előtt. Az orvosok a szolgáltatásaikért járó pontértékek tervezett csökkentése ellen tiltakoznak. Egyelőre nem állapodtak meg az intézmény vezetőségével.
2024. január 17., 14:062024. január 17., 14:06
2024. január 17., 18:252024. január 17., 18:25
A résztvevők táblákat tartottak a magasba a következő feliratokkal: „Ne űzzetek csúfot az orvosokból!”, „Tisztességes jövedelmet akarunk!”, „Ne tegyétek tönkre a háziorvosi rendszert!” Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által múlt héten társadalmi vitára bocsátott dokumentum szerint
A háziorvosok azt mondják, a pontértékcsökkentés, az adóügyi módosítások és a megnövekedett infláció hatására akár 50 százalékkal is visszaeshet a jövedelmük, ami „az összeomlás szélére sodorná az alap- és járóbeteg-ellátást”.
Fotó: Haáz Vince
Valeria Herdea, az egészségbiztosító frissen kinevezett elnöke (aki egyébként kolozsvári háziorvos) a nap folyamán találkozott a háziorvosok és a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok képviselőivel. A CNAS közleménye szerint a találkozón az intézmény vezetője elmondta, hogy nyitott a felvetett problémák megoldására irányuló javaslatokra, de célszerűnek nevezte a költségvetési vonzatuk előzetes elemzését.
„Meggyőződésem, hogy ezeket a kihívásokat jóhiszeműen és bölcsen tudjuk kezelni. Folytatjuk a párbeszédet, hogy biztosítsuk az egészségügyi rendszer stabilitását és egyensúlyát” – idézte a közlemény Valeria Herdeát. A kincses városi szakembert hétfőn nevezte ki a CNAS elnökévé Marcel Ciolacu kormányfő az egészségügyi miniszter javaslatára. Andrei Baciu tavaly december 13-i lemondása után a tisztséget ideiglenesen a pénztár alelnöke, Cristian Georgică Celea töltötte be.
Sandra Alexiu, a bukaresti háziorvosok egyesületének elnöke hangsúlyozta, január végén lejár a családorvosok szerződése az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral.
– magyarázta. Hasonló tüntetések zajlottak a héten az ország más megyéiben is.
Összesen mintegy 216 millió lej prémiumot fizetett ki jogtalanul alkalmazottainak 2021-ben és 2023-ban a Romsilva.
Terhes fiatal nőt gyilkolt meg élettársa Prahova megyében a gyerekei és édesanyja szeme láttára. A férfit családtag ellen elkövetett emberölés miatt őrizetbe vették.
A romániai polgárok nagy többsége egyetért azzal, hogy az országnak növelnie kell a védelmi célú kiadásokat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Mégis a korábban már alkalmazott rotációs miniszterelnöki rendszer lehet az a kompromisszum, amely nyomán sikerült tető alá hozni egy új kabinetet az úgynevezett nyugatbarát pártok részvételével, mielőtt lejárna az ügyvivő kormány mandátuma.
Szerdán dőlhet el, ki lesz a koalíciós tárgyalásokra felkért pártok alkotta leendő kabinet miniszterelnöke, a lehetséges jelölt továbbra is Ilie Bolojan volt ügyvivő államfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Az eddig terítékre került megszorítások közül az RMDSZ elnöke két százalékponttal megemelné az áfát, ugyanakkor bővítené azoknak a körét, akik egészségbiztosítási hozzájárulásra kötelesek.
Európai uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a nők elleni párkapcsolati erőszak előfordulási aránya – hívta fel a figyelmet hétfőn az Eurostat adataira hivatkozva a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodája.
Mintegy 200 román állampolgár kérte az evakuálását Izraelből és Iránból a közel-keleti válsághelyzet miatt – közölte hétfőn a külügyminisztérium európai, közel-keleti és afrikai ügyekkel megbízott államtitkára.
A Nordis-ingatlanpanama károsultjai hétfőn bejelentették, hogy büntetőfeljelentést tesznek Marcel Ciolacu volt miniszterelnök, Sorin Grindeanu, a PSD ügyvivő elnöke, Alfred Simonis és Laura Vicol, a képviselőház jogi bizottságának volt elnöke ellen.
Ellenzi Vasile Blaga, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora a Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt rotációs megoldást a miniszterelnöki tisztség betöltésére.
szóljon hozzá!