Január harmadik hétfőjét tartják az év legszomorúbb napjának. Egy friss felmérés szerint a romániai munkavállalók azonban nem depressziósabbak ezen a napon, mint máskor, viszont stresszesnek és fáradtnak érzik magukat.
Bonyolult lelki folyamatok húzódnak meg az öngyilkosság hátterében – fejtette ki a Krónika megkeresésére Vitus-Bulbuk Emese kolozsvári család-pszichoterapeuta.
Egy európai uniós felmérés szerint Romániában a legalacsonyabb a krónikus depresszióban szenvedők aránya, ami Barna Katalin kolozsvári pszichológus szerint annak köszönhető, hogy nálunk kevesen ismerik fel a problémát.
Az elhúzódó koronavírus-járvány, és annak a kezelési módja megalapozta, majd a kormány- és koalíciós válság tovább mélyítette a bizonytalanságot. Mindezt tetézi, hogy növekedett az infláció, áremelkedések vannak.
Az Európai Unió 27 tagállama közül Szlovéniában a legmagasabb – 15 százalék – a krónikus depresszióban szenvedők aránya, miközben Romániában ez az arány csupán egy százalék.
A koronavírus-járvány kitörése óta megkétszereződött a magukat magányosnak érzők száma az Európai Unióban; Romániában és Magyarországon az átlagnál kisebb mértékben növekedett ez a szám – derült ki az Európai Bizottság felméréséből.
A munkaszüneti napokkal, hosszú lazítással járó ünnepek lejártak, és az alkalmazottak nagy része hétfőn újra munkába állt. A visszatérés nem kimondottan kellemes, ezért nem meglepő, hogy a „téli vakáció” utáni első munkanapot az év egyik leglehangolóbb napjaként tartják számon.