A Fehér Ház csütörtökön nyilvánossá tette az Egyesült Államok 2021. augusztusában tragikus körülmények között lezajlott afganisztáni kivonulása körülményeiről szóló jelentés összefoglalóját, amely Donald Trump korábbi elnök kormányzatát teszi felelőssé.
<
Még egy évvel hatalomra kerülésük után is Afganisztánban a tálibok súlyosan és folyamatosan megsértik a nők jogait – hívta fel a figyelmet vasárnapi sajtóközleményében az Európai Unió Külügyi Szolgálata.
Éveken keresztül bujkált Afganisztán zord hegyvidékén a vasárnap Kabulban likvidált Ajmán az-Zaváhíri, az al-Káida terrorszervezet vezetője, akit a főváros egyik elegáns, kifejezetten biztonságosnak számító negyedében lőttek ki az amerikaiak.
Amerikai dróntámadás végzett Ajmán az-Zaváhírivel, az al-Kaida terrorhálózat vezetőjével Afganisztánban – jelentette be hétfő este Joe Biden amerikai elnök.
Erős, 6,1-es magnitúdójú földrengést jelentettek szerdára virradóra az Afganisztán keleti részén lévő Paktika tartományból, a Bahtar afgán hírügynökség közlése szerint legalább 280-an meghaltak, és 500-nál többen megsérültek.
Maszkban jelentek meg a kamerák előtt az afganisztáni Tolonews hírportál férfi munkatársai vasárnap, tiltakozva a tálibok nők elfátyolozásáról szóló rendelete miatt.
Donald Trump és Joe Biden amerikai elnök döntésének az amerikai csapatok teljes kivonásáról kulcsszerepe volt abban, hogy Afganisztán 2021 nyarán összeomlott.
Az afganisztáni tálibok vezetése rendelettel betiltotta a nyakkendőviseletet az ország oktatási intézményeiben a diákok és tanárok számára – közölte vasárnap a közel-keleti kérdésekkel foglalkozó MEMRI amerikai médiakutató intézet.
Tovább csökkent Joe Biden amerikai elnök népszerűsége az Egyesült Államokban – derül ki a The Washington Post amerikai napilap és az ABC News amerikai tévécsatorna közösközvélemény-kutatásának vasárnap közzétett eredményeiből.
Az afganisztáni tálibok rejtélyes „legfőbb vezetője”, Hibatullah Ahundzada molla 2016-ban történt megválasztása óta először jelent meg a nyilvánosság előtt a hét végén – közölte vasárnap a tálib kormány.
Az Európai Unió tagországainak a következő öt évben akár 40 ezernél is több afgán menekültet kellene befogadniuk – közölte Ylva Johansson uniós belügyi biztos Brüsszelben csütörtökön.
Tízből hét holland szerint feltételekhez kötve ugyan, de be kell fogadni a tálib uralom elől menekülő afgánokat, a megkérdezettek 17 százaléka azonban teljes mértékben ellenzi ezt.
Az afgán női ifjúsági labdarúgó-válogatott 26 tagja kért menedékjogot Portugáliában, miután a tálib hatalomátvétel miatt elhagyták hazájukat.
Klaus Iohannis az ENSZ Közgyűlésén az afganisztáni helyzet kapcsán úgy nyilatkozott: a legsürgetőbb feladat azoknak az afgánoknak a biztonságos kimentése, akik el akarják hagyni az országot.
Újabb tömeges illegális migrációs hullámmal fenyeget az afganisztáni helyzet, azonban az európai uniós tagállamok külügyminiszterei a jelek szerint ennek még mindig nem mérték fel a veszélyét megfelelően.
Benyújtotta lemondását csütörtökön Sigrid Kaag holland külügyminiszter, miután a holland parlament alsóháza támogatta a bizalmatlansági indítványt, amelyet az Afganisztánból történő evakuálás kaotikus folyamata miatt kezdeményeztek ellene.
Noha az elmúlt évekhez hasonlóan júliusban is a szíriai állampolgárok tették ki az Európai Unióban menedéket kérők többségét, rendkívül megemelkedett az afgánok által beadott, menedékjog iránti kérelmek száma.
Kemény kritikákkal szembesült mind a republikánusok, mind a demokraták részéről Antony Blinken amerikai külügyminiszter.