Viszályt szított. A parlament akár fel is függeszthetné a tisztségéből Johannist
Fotó: Gálna Zoltán
Klaus Johannis államfő magyarellenes kirohanásával egyértelműen megsértette az alkotmányt – jelentette ki a Krónikának Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
2020. május 02., 16:012020. május 02., 16:01
2020. május 02., 17:422020. május 02., 17:42
„Egyértelműen az államfői hatásköröket rögzítő alkotmányos kitételek megsértésének minősül Johannis szerdai beszéde. Az elnök alkotmányos feladatköre az, hogy egyeztessen az államhatalom szervei és a társadalom között, illetve a társadalmi szereplők és a politikai pártok között, nem pedig az, hogy gyűlöletet szítson és uszítson. Ez ugyanis nem csupán az alkotmánynak, hanem az érvényben levő törvényeknek is ellentmond.
– jelentette ki lapunknak Puskás.
Kérdésünkre, hogy van-e valamilyen lehetőség arra, hogy ezért felelősségre vonják, elmondta: van lehetőség, ha volna merészség a PSD-ben, mivel ők rendelkeznek olyan erővel, hogy alkotmánybírósághoz forduljanak, kérve, hogy az állapítsa meg: az elnök túllépte alkotmányos hatáskörét, illetve ezen túlmenően uszított és viszályt akart kelteni a társadalom különböző rétegei, illetve az országban élő különböző nemzetiségek között. Puskás szerint az alkotmánybíróság ebben az esetben igazat is adna a PSD-nek.
Azon kérdésünkre, milyen következménye lenne, ha ez valóban bekövetkezne, elmondta: akkor a parlament felfüggeszthetné a tisztségéből Johannist, és népszavazást írnának ki a leváltásáról.
Mint ismeretes, Johannis szerdán azzal kapcsolatban mondott televíziós beszédet, hogy a bukaresti parlament alsóháza április 23-án hallgatólagosan elfogadta Székelyföld területi autonómiájának a törvénytervezetét, amelyet két RMDSZ-es képviselő, Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt nyújtott be tavaly decemberben és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki. Johannis kijelentette: a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) „azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Magyarul köszöntve a PSD elnökét feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor cserébe a megegyezésért?
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
1 hozzászólás