Viszályt szított. A parlament akár fel is függeszthetné a tisztségéből Johannist
Fotó: Gálna Zoltán
Klaus Johannis államfő magyarellenes kirohanásával egyértelműen megsértette az alkotmányt – jelentette ki a Krónikának Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
2020. május 02., 16:012020. május 02., 16:01
2020. május 02., 17:422020. május 02., 17:42
„Egyértelműen az államfői hatásköröket rögzítő alkotmányos kitételek megsértésének minősül Johannis szerdai beszéde. Az elnök alkotmányos feladatköre az, hogy egyeztessen az államhatalom szervei és a társadalom között, illetve a társadalmi szereplők és a politikai pártok között, nem pedig az, hogy gyűlöletet szítson és uszítson. Ez ugyanis nem csupán az alkotmánynak, hanem az érvényben levő törvényeknek is ellentmond.
– jelentette ki lapunknak Puskás.
Kérdésünkre, hogy van-e valamilyen lehetőség arra, hogy ezért felelősségre vonják, elmondta: van lehetőség, ha volna merészség a PSD-ben, mivel ők rendelkeznek olyan erővel, hogy alkotmánybírósághoz forduljanak, kérve, hogy az állapítsa meg: az elnök túllépte alkotmányos hatáskörét, illetve ezen túlmenően uszított és viszályt akart kelteni a társadalom különböző rétegei, illetve az országban élő különböző nemzetiségek között. Puskás szerint az alkotmánybíróság ebben az esetben igazat is adna a PSD-nek.
Azon kérdésünkre, milyen következménye lenne, ha ez valóban bekövetkezne, elmondta: akkor a parlament felfüggeszthetné a tisztségéből Johannist, és népszavazást írnának ki a leváltásáról.
Mint ismeretes, Johannis szerdán azzal kapcsolatban mondott televíziós beszédet, hogy a bukaresti parlament alsóháza április 23-án hallgatólagosan elfogadta Székelyföld területi autonómiájának a törvénytervezetét, amelyet két RMDSZ-es képviselő, Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt nyújtott be tavaly decemberben és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki. Johannis kijelentette: a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) „azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Magyarul köszöntve a PSD elnökét feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor cserébe a megegyezésért?
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
1 hozzászólás