Fotó: Gov.ro
Akár 2000 súlyos, intenzív terápiás kezelést igénylő koronavírus-fertőzött is lehet a járvány agresszív negyedik hullámában – figyelmeztetett kedden Florin Cîţu miniszterelnök, aki az ágyak számának növelését ígéri.
2021. szeptember 21., 18:532021. szeptember 21., 18:53
2021. szeptember 21., 19:172021. szeptember 21., 19:17
Egyre súlyosabb a koronavírus-járvány negyedik hulláma Romániában, olyannyira, hogy Florin Cîţu miniszterelnök már arról beszélt: akár 2000 intenzív terápiás ágyra is szükség lehet a súlyos fertőzöttek számára. A kormányfő a járványadatok újabb drasztikus megugrása, illetve az intenzív terápiás ágyak elégtelen száma miatt kedden Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter és Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár részvételével vésztanácskozást hívott össze a megyei kormánymegbízottakkal, a tisztiorvosi szolgálatok vezetőivel, a kórházmenedzserekkel, az intenzív és sürgősségi osztályok vezetőivel, valamint a katasztrófavédelem megyei illetékeseivel.
Közben a járványhelyzet is a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egyenlőség és Szolidaritás Pártja (USR-PLUS) közötti konfliktus témájává vált. Florin Cîţu bejelentette: vizsgálatot kér arról, hogyan készült fel az USR-PLUS kormányból való kilépéséig a pártszövetség által irányított egészségügyi tárca a negyedik hullámra. „Nem normális, és valakinek felelnie kell, hogy nem állunk készen a negyedik hullámra, holott egész nyáron erről volt szó” – jelentette ki Cîţu.
A kormányfő azt állította, még a harmadik hullám végén azt kérte, hogy a kórházakban ne építsék le a koronavírus-fertőzöttek számára kialakított intenzív terápiás ágyakat, ezért most arra kíváncsi, betartották-e a minisztériumban az utasítását. A kormányfő sérelmezte, hogy Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter kinevezésekor az országban mindössze 600 intenzív terápiás kórházi ágy állt rendelkezésre a koronavírus betegek ápolására, annak ellenére, hogy korábban azt kérte: az ágyak száma maradjon 1600. Cîţu elmondta, a következő időszakban országosan 1600-ra növelik a COVID-betegek kezelésére fenntartott intenzív terápiás kórházi ágyak számát, ugyanakkor tárgyalni fog az egészségügyi hatóságokkal és a kórházak vezetőivel a megnövelt számú ágyakhoz szükséges orvosi személyzet biztosításáról is.
A miniszterelnök egyúttal elutasította egy újabb lezárás lehetőségét, mondván: az korábban sem segített semmit. Szerinte az egyetlen megoldás a járvány leküzdésére az oltás, a gazdaságot pedig nyitva kell tartani – ennek egyik eszköze a vendéglátóhelyeken és rendezvényeken megkövetelt zöldigazolvány. Egyébként az egészségügyi minisztérium közölte: mostantól országszerte a tisztiorvosi szolgálatok 180 munkatársa ellenőrzi majd napi rendszerességgel, hogy minden kórházban rendelkezésre állnak-e a szükséges intenzív ágyak, és azokat rendeltetés szerint használjak-e.
Készülnek a harmadik oltásra
A krónikus betegek mellett a tervek szerint azok is az elsők között kaphatják majd meg a koronavírus elleni harmadik oltást, akik olyan munkakört végeznek, amelyben jelentős mértékben fennáll a megfertőződés veszélye. Ilyenek az egészségügyi dolgozók vagy a tanárok – jelentette be kedden Valeriu Gheorghiță, az oltási kampány koordinátora. A katonaorvos azt is elmondta, a járványhelyzet miatt azt tervezik, hogy a lehető leghamarabb elkezdhessék beadni az oltásokat.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!