Fotó: Presidency.ro
Több mint hetven volt képviselő vagy szenátor próbálja alkotmányossági kifogással visszaszerezni a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából.
2022. február 11., 12:302022. február 11., 12:30
A taláros testület jövő héten tárgyalja az exhonatyák kéréseit, arról kell dönteniük, hogy alkotmányos volt vagy sem a volt képviselők és szenátorok különleges nyugdíjának a megszüntetése.
Előbbi összeg – mint ismeretes – azoknak jár, akik csak egy mandátumot töltöttek ki, akik viszont legalább tripláztak, azoknak csaknem 15 000 lejes speciális juttatása volt.
Több száz honatya követeli vissza peres úton különleges nyugdíját. Adrian Năstase, Petre Roman, Gabriel Oprea, Petre Daea, Teodor Meleșcanu vagy Vasile Blaga csak néhány név a listán.
Hivatalos tájékoztatás szerint amúgy 2021 februárjában, amikor a parlament megszavazta, hogy a honatyák ne részesüljenek különleges nyugdíjban, összesen 827 exképviselő és -szenátor volt a speciális juttatás haszonélvezője, emellett pedig kapta az öregségi nyugdíjat is.
Ügyük azt követően került az alkotmánybíróság asztalára, hogy korábban már többek között az Arad, Beszterce-Naszód, Kolozs, Ialomiţa, Ilfov, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes megyei bíróságokon megpróbálták visszaperelni elvett „jussukat”. Sok honatyának ugyanakkor még folyamatban van a pere.
Romániában jelen pillanatban összesen 9680 személy részesül különleges nyugdíjban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész – derül ki az Állami Nyugdíjpénztár év végi összesítéséből.
Az Adevărul.ro emlékeztet, az alkotmánybíróság tagjai között két volt honatya is van, aki korábban különleges nyugdíjat kapott.
Erkölcstelennek és megalázónak tartják a nyugdíjasszervezetek a különleges nyugdíjak 20 százalékos emelését, tekintve, hogy a járulékalapú nyugdíjak csak 10 százalékkal nőttek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
Cáfolják az egykori Ponta-kormány miniszterei Victor Ponta volt kormányfő azon állítását, hogy 2014-ben az ő utasítására árasztottak el romániai falvakat a dunai árhullám idején, hogy ezzel meg lehessen menteni Belgrádot az árvíz pusztításától.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
Pengeváltáshoz vezetett Marcel Ciolacu jelenlegi és Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök között, hogy előbbi Ponta elnökválasztási versenyből való visszalépését követelte az árvízbotrány miatt.
Hivatalossá vált, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kihátrál saját pártelnöke, Elena Lasconi mögül, és Bukarest függetlenként induló főpolgármesterét – a párt korábbi elnökét – támogatja az államfőválasztáson.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
szóljon hozzá!