Fotó: Presidency.ro
Több mint hetven volt képviselő vagy szenátor próbálja alkotmányossági kifogással visszaszerezni a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából.
2022. február 11., 12:302022. február 11., 12:30
A taláros testület jövő héten tárgyalja az exhonatyák kéréseit, arról kell dönteniük, hogy alkotmányos volt vagy sem a volt képviselők és szenátorok különleges nyugdíjának a megszüntetése.
Előbbi összeg – mint ismeretes – azoknak jár, akik csak egy mandátumot töltöttek ki, akik viszont legalább tripláztak, azoknak csaknem 15 000 lejes speciális juttatása volt.
Több száz honatya követeli vissza peres úton különleges nyugdíját. Adrian Năstase, Petre Roman, Gabriel Oprea, Petre Daea, Teodor Meleșcanu vagy Vasile Blaga csak néhány név a listán.
Hivatalos tájékoztatás szerint amúgy 2021 februárjában, amikor a parlament megszavazta, hogy a honatyák ne részesüljenek különleges nyugdíjban, összesen 827 exképviselő és -szenátor volt a speciális juttatás haszonélvezője, emellett pedig kapta az öregségi nyugdíjat is.
Ügyük azt követően került az alkotmánybíróság asztalára, hogy korábban már többek között az Arad, Beszterce-Naszód, Kolozs, Ialomiţa, Ilfov, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes megyei bíróságokon megpróbálták visszaperelni elvett „jussukat”. Sok honatyának ugyanakkor még folyamatban van a pere.
Romániában jelen pillanatban összesen 9680 személy részesül különleges nyugdíjban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész – derül ki az Állami Nyugdíjpénztár év végi összesítéséből.
Az Adevărul.ro emlékeztet, az alkotmánybíróság tagjai között két volt honatya is van, aki korábban különleges nyugdíjat kapott.
Erkölcstelennek és megalázónak tartják a nyugdíjasszervezetek a különleges nyugdíjak 20 százalékos emelését, tekintve, hogy a járulékalapú nyugdíjak csak 10 százalékkal nőttek.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!