Egyre többen fordítanak hátat. Arra ösztönzik a diákokat, hogy járjanak iskolába (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Az elmúlt időszakban növekedett Romániában az iskolaelhagyás mértéke – derült ki friss adatokból. A jelenség megfékezésére az Országos Helyreállítási Terv keretében pályázhatnak a tanintézetek. Szakértők a Krónikának kifejtették, dicséretes a kezdeményezés, de az oktatás mélyreható reformjára is szükség van a hosszabb távú javuláshoz.
2022. április 30., 14:082022. április 30., 14:08
Súlyos problémának minősítette a korai iskolaelhagyást legutóbbi televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Kifejtette, 2020-ban az országban 15,6 százalékos volt a korai iskolaelhagyás mértéke, 0,3 százalékponttal növekedett egy év alatt, és aggódva várják a 2021-es adatokat, amikor a világjárvány hatására tovább súlyosbodott a helyzet.
A miniszter arra is kitért, hogy Romániában óriási a különbség a városi és a vidéki mutatók között, míg a városokban 5 százalék alatt van lemorzsolódás, a falvakon az átlag meghaladja a 25 százalékot. Tehát város és vidék között húsz százalékpontos a különbség, miközben az európai különbség 10–11 százalékpontos.
Sorin Cîmpeanu emlékeztetett, hogy
Első körben 1415 iskolával írtak alá finanszírozási szerződést, melyek legtöbb 200 ezer eurós támogatást kaphatnak, a projekt életbe léptetésére három év áll rendelkezésükre. A pénzből olyan tevékenységeket finanszírozhatnak a tanintézetek, melyek arra ösztönzik a diákokat, hogy járjanak iskolába, de a hátrányos helyzetű gyerekek támogatására is fordíthatnak összegeket. Integrált tevékenységeket támogat a program, egyéni vagy csoportos felzárkóztató órákat, kirándulásokat, táborokat szervezhetnek, vásárolhatnak informatikai eszközöket, tanfelszerelést, sporteszközöket, számítógépes programokat.
A miniszter szerint az első körben finanszírozott tanintézetek 80 százaléka vidéki, sok esetben kis létszámú iskolákról van szó, ami azt jelenti, hogy a 200 ezer euróból jelentős összegű támogatás jut egy diákra. A pályázatnak lesz egy második szakasza is, erre szeptemberre ígérik a kiírást.
A sepsikőröspataki Kálnoky Ludmilla Általános Iskola sikeresen pályázott első körben az Országos Helyreállítási Tervből az iskolaelhagyást megfékező programra. A településen jelentős számú roma közösség él, az Erdélystat kimutatása szerint 689 fő, ezért is fontos minden támogatás, ami az iskolában tartja a gyerekeket. A községben a Diakónia Keresztyén Alapítvány már 2014-ben elkezdte a délutáni oktatást.
Vancea Eszter iskolaigazgató lapunknak elmondta, tapasztalataik szerint akkor lehet kézzelfogható eredményeket elérni, ha az oktatást „megfűszerezik” más tevékenységekkel is, délután leginkább a játszva tanulásra helyezik a hangsúlyt. „Tartunk délután matematika, magyar és román felzárkóztató órákat, de ezek annyira nem vonzzák a gyerekeket, így a mostani pályázatban is odafigyeltünk, hogy legyenek sport- és szabadtéri tevékenységek, melyeken örömmel vesznek részt a diákok” – mondta az igazgató.
Az erőfeszítésekkel sem lehet minden gyereket az iskolában tartani, annak is örülnek, ha egy-két diák mégis marad. Vannak olyan gyerekek, akiket a programokkal behoztak, és azóta is rendszeresen járnak, ez hatalmas sikerélmény, de olyan is van, aki két-három alkalommal eljött, aztán mégis lemorzsolódott, részletezte az igazgató. Kifejtette, legtöbb esetben apróságokon múlik, hogy a gyerek bemegy, vagy sem az iskolába.
Sok esetben az otthoni minta, az ösztönzés hiányzik, a szülők nem tartják fontosnak az iskolát, ők is egyik napról a másikra tengődnek, segélyekből, alkalmi munkákból élnek. Reggel nem ébresztik a gyereket, hogy elmenjen iskolába, ha elaludt, akkor már nem is küldik. Vancea Eszter úgy látja, minden támogatás jól jön, ami vonzóvá teszi az iskolát.
Játszva tanulni. A szabadtéri tevékenységek is fontosak, amiken örömmel vesznek részt a gyerekek
Fotó: Rab Zoltán
Ferencz S. Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) szakmai alelnöke bátorítónak tartja, hogy az Országos Helyreállítási Tervben jelentős összeget szánnak a korai iskolaelhagyás megfékezésére. Lapunknak kifejtette, ez annál is inkább pozitívum, hogy a pénz egy részét az általános közoktatási problémák megoldására lehet fordítani. Hozzátette, ez önmagában még nem elegendő arra, hogy egy ilyen fontos társadalmi-nevelési kérdést rövid távon orvosolni lehessen, hiszen a helyzet településenként, tanintézetenként, sok esetben diákonként eltérő.
Éppen ezért arra is szükség lenne, hogy a jelenség hátterét alaposan és mélyrehatóan kivizsgálják, felmérjék, majd minél kevésbé központosított módszereket alkalmazzanak arra, hogy a kötelező oktatásban tartsák a gyerekeket. Emellett az élethosszig tartó tanulás kultúrájának kialakítására is szükség lenne.
Jelenleg egy iskolai nevelési tanácsadó közel ezer diákért felel, a sajátos nevelési igényű gyerekekre, a tanulási nehézségekkel küzdőkre, ezért a szociálisan hátrányos helyzetben levő diákok motiválására, pályaorientációjára nem jut elegendő idő. A szakértő rámutatott, sok elveszti a motivációt, a legtöbben a nyolcadik és kilencedik osztály közötti váltás időszakában maradnak ki az iskolából.
„Összességében pozitív ez a program, azt várjuk tőle, hogy a humánerőforrást számban és minőségben is fejlessze, hiszen a pedagógus-továbbképzés alulfinanszírozott Romániában, nem beszélve arról, hogy a tanárképzés teljes újragondolására is szükség lenne” – szögezte le Ferencz S. Alpár.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
szóljon hozzá!