A kormányzati tevékenység alárendelődött a koalíció pártjai közötti pozícióharcnak
Fotó: Gov.ro
Szinte minden kormányzati tevékenység alárendelődött a pártokon belüli és pártok közötti pozíció- és forrásharcnak, s ez eddig a politikai vicc kategóriájába sorolta a választási kampányban beharangozott reformforradalmat – így összegezte a Florin Cîţu vezette kormány első fél évét a Krónikának nyilatkozó szakértő.
2021. június 25., 14:042021. június 25., 14:04
A politikai elemző úgy véli, „égi áldásnak” bizonyult a koronavírus-járvány a tavaly december 23-án hivatalba lépett Cîţu-kormány számára. A pandémia leküzdésével kapcsolatos, a közvélemény és a média figyelmét teljesen lefoglaló lépések ugyanis elfedték azt a tehetetlenkedést, ami a kabinetet összességében. s az azt alkotó pártokat külön-külön is jellemzi. Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi- és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője szerint ebből fakad az a paradox helyzet, hogy a Florin Cîţu által vezetett jobbközép kabinet első fél évére visszatekintve ugyanaz nevezhető a legfontosabb eredménynek, ami egyben az egyik legnagyobb kudarc is.
„Az oltáskampányról van szó, amely kizárólag a Cîţu-kormány teljesítményét mutatja. Egészen ígéretesen indult, de siralmas eredményekhez vezetett. Miközben az oltási kapacitást viszonylag gyorsan sikerült elfogadható méretre növelni, az a tény, hogy az oltóanyagok éppen a meggyőzhetőség szempontjából legkritikusabb január–április időszakban nem álltak rendelkezésre elegendő mennyiségben, kudarccá változtatta a kampányt” – hangsúlyozta a Krónikának a szakértő.
Hozzátette: jelenleg szinte megvalósíthatatlannak tűnik Florin Cîţu ígérete a szeptemberre beoltott tízmillió személyről, ami ősszel előidézheti egy komolyabb negyedik hullám berobbanását.
Az elemző úgy véli, a tavalyi választások megtarthatósága érdekében „kreatívan könyvelt” halálesetek ügye világossá tette, hogy a Cîţu-kormány az ortodox húsvét és a nyári idegenforgalmi idény közelében szinte bármilyen körülmények között nyitni fog, ezért számára elengedhetetlen lett volna az oltási kampány február–március „felpörgetése”. De ezt az „eurokrácia” kudarcos oltási stratégiája keresztülhúzta és a megfelelési kényszer miatt a Cîţu-kormány képtelen volt külpolitikai ütemváltásra, EU- és önkritikus reflexióra – tette hozzá Pászkán Zsolt.
Fotó: Gov.ro
A nagybányai származású elemző a koalíció működésére vonatkozó kérdésünkre elmondta: beigazolódtak az előrejelzések, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR–PLUS) közötti politikai, gazdasági érdekellentétek komoly szakítópróbát jelentenek. „Az elmúlt fél év szinte minden kormányzati tevékenysége alárendelődött a pártokon belüli és pártok közötti pozíció- és forrásharcnak, s ez eddig gyakorlatilag a politikai vicc kategóriájába sorolta a választási kampányban beharangozott reformforradalmat. Úgy néz ki, a román kormánypártokon belüli, őszre várható tisztújításokig ezen a téren nem lehet a helyzet jobbulására számítani” – fogalmazott lapunknak Pászkán Zsolt.
„Úgy vág neki a PNL elnökválasztási kampányának, hogy nem rendelkezik párton belüli hátországgal, teljesen kiszolgáltatott az őt bábnak tartó erős embereknek – Klaus Iohannis, Emil Boc, Ilie Bolojan és más hasonlók. Nem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy irányt mutató, nem pedig utasításokat végrehajtó kormányfővé váljon” – állapította meg a hivatalban lévő román miniszterelnök aspirációiról lapunknak Pászkán Zsolt.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
szóljon hozzá!