A kormányzati tevékenység alárendelődött a koalíció pártjai közötti pozícióharcnak
Fotó: Gov.ro
Szinte minden kormányzati tevékenység alárendelődött a pártokon belüli és pártok közötti pozíció- és forrásharcnak, s ez eddig a politikai vicc kategóriájába sorolta a választási kampányban beharangozott reformforradalmat – így összegezte a Florin Cîţu vezette kormány első fél évét a Krónikának nyilatkozó szakértő.
2021. június 25., 14:042021. június 25., 14:04
A politikai elemző úgy véli, „égi áldásnak” bizonyult a koronavírus-járvány a tavaly december 23-án hivatalba lépett Cîţu-kormány számára. A pandémia leküzdésével kapcsolatos, a közvélemény és a média figyelmét teljesen lefoglaló lépések ugyanis elfedték azt a tehetetlenkedést, ami a kabinetet összességében. s az azt alkotó pártokat külön-külön is jellemzi. Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi- és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője szerint ebből fakad az a paradox helyzet, hogy a Florin Cîţu által vezetett jobbközép kabinet első fél évére visszatekintve ugyanaz nevezhető a legfontosabb eredménynek, ami egyben az egyik legnagyobb kudarc is.
„Az oltáskampányról van szó, amely kizárólag a Cîţu-kormány teljesítményét mutatja. Egészen ígéretesen indult, de siralmas eredményekhez vezetett. Miközben az oltási kapacitást viszonylag gyorsan sikerült elfogadható méretre növelni, az a tény, hogy az oltóanyagok éppen a meggyőzhetőség szempontjából legkritikusabb január–április időszakban nem álltak rendelkezésre elegendő mennyiségben, kudarccá változtatta a kampányt” – hangsúlyozta a Krónikának a szakértő.
Hozzátette: jelenleg szinte megvalósíthatatlannak tűnik Florin Cîţu ígérete a szeptemberre beoltott tízmillió személyről, ami ősszel előidézheti egy komolyabb negyedik hullám berobbanását.
Az elemző úgy véli, a tavalyi választások megtarthatósága érdekében „kreatívan könyvelt” halálesetek ügye világossá tette, hogy a Cîţu-kormány az ortodox húsvét és a nyári idegenforgalmi idény közelében szinte bármilyen körülmények között nyitni fog, ezért számára elengedhetetlen lett volna az oltási kampány február–március „felpörgetése”. De ezt az „eurokrácia” kudarcos oltási stratégiája keresztülhúzta és a megfelelési kényszer miatt a Cîţu-kormány képtelen volt külpolitikai ütemváltásra, EU- és önkritikus reflexióra – tette hozzá Pászkán Zsolt.
Fotó: Gov.ro
A nagybányai származású elemző a koalíció működésére vonatkozó kérdésünkre elmondta: beigazolódtak az előrejelzések, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR–PLUS) közötti politikai, gazdasági érdekellentétek komoly szakítópróbát jelentenek. „Az elmúlt fél év szinte minden kormányzati tevékenysége alárendelődött a pártokon belüli és pártok közötti pozíció- és forrásharcnak, s ez eddig gyakorlatilag a politikai vicc kategóriájába sorolta a választási kampányban beharangozott reformforradalmat. Úgy néz ki, a román kormánypártokon belüli, őszre várható tisztújításokig ezen a téren nem lehet a helyzet jobbulására számítani” – fogalmazott lapunknak Pászkán Zsolt.
„Úgy vág neki a PNL elnökválasztási kampányának, hogy nem rendelkezik párton belüli hátországgal, teljesen kiszolgáltatott az őt bábnak tartó erős embereknek – Klaus Iohannis, Emil Boc, Ilie Bolojan és más hasonlók. Nem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy irányt mutató, nem pedig utasításokat végrehajtó kormányfővé váljon” – állapította meg a hivatalban lévő román miniszterelnök aspirációiról lapunknak Pászkán Zsolt.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
szóljon hozzá!