Rászokás. Az utóbbi tíz évben Romániában több mint 15 százalékkal nőtt a dohányzók aránya
Fotó: Gecse Noémi
A 13 és 15 év közöttiek egyharmada, azaz több mint 220 ezer romániai gyerek legalább egyszer már rágyújtott, ami rendkívül nagy veszélyeket rejt magában a társadalomra nézve, ám a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint a hazai dohányzásellenes kampányok csupán „félénk ki lépések”. Az orvosok újfent hangsúlyozzák: az ízesített, illetve az elektromos cigaretták is rengeteg veszély hordoznak magukban.
2021. április 24., 17:342021. április 24., 17:34
Vészesen nő a dohányzó fiatalok száma – nemcsak nemzetközi szinten, Romániában is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikái szerint jelenleg a Föld lakosságának 1,1 milliárd lakója cigarettázik, és az előrejelzések alapján ez a szám 2025-ig 1,6 milliárdra emelkedhet. Corina Mărginean, a Maros megyei Stop fumat! (Megállj a dohányzásnak!) nevű központ szakorvosa szerint, bár az évek során számos megszorítással kell szembesülniük, a dohánygyártó cégek még mindig jobb és hatékonyabb reklámozási stratégiával rendelkeznek, mint azok a kormányprogramok vagy civil kezdeményezések, amelyeknek segítségével megpróbálják lebeszélni a fiatalokat a cigarettázásról. A marosvásárhelyi tüdőgyógyász szerint pénzügyileg szinte lehetetlen felvenni a versenyt a gyártókkal, akik mindent elkövetnek termékeik eladása érdekében.
Corina Mărginean úgy véli, nem véletlen, hogy a dohányzók csaknem 80 százaléka a gyengén vagy közepesen fejlett országokból származik, mint amilyen például Románia is. A szegénység és az iskolázatlanság egyenes arányban növeli a dohányzók számát. Az utóbbi tíz évben Romániában több mint 15 százalékkal nőtt a dohányzók aránya. „Mindez a 15 és 24 év közötti fiataloknak tulajdoníthatóan – magyarázta lapunknak Mărginean doktornő. –
Kérdésünkre, hogy miért fordulhat ez elő, hiszen az utóbbi években az iskolák is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fiatalok felvilágosítására, a marosvásárhelyi orvos félénk kis lépésekhez hasonlította a hazai dohányzásellenes kampányokat.
A helyzetet az sem árnyalja, hogy sok fiatal ízesített, úgymond light cigarettát szív, vallja Ábrám Zoltán orvosprofesszor, aki maga is a dohányzási szokások tanulmányozásával foglalkozik. „Egy picit térjünk vissza az időben – javasolta a marosvásárhelyi egyetemi tanár. A cigizés valamikor az 50-es években kezdett divatba jönni, és elterjedni. Szinte fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az orvostudomány kimutassa azt, amire sokáig csak gyanakodott: az 1980-as esztendők vége felé vált egyértelművé, hogy a cigarettázás tüdődaganatot okoz.
Fotó: Gecse Noémi
Ez szinte olyan, mint amikor valaki egy újabb gyököt ad egy kábítószerhez, mondván, hogy ez egészen más, és így már legális a forgalmazása és fogyasztása. Ez egy olyan cselezés, amellyel a gyártó időt próbál nyerni – fogalmazott a professzor.
Egy másik nagy gondot az elektronikus cigaretták térhódításában vél felfedezni. Azon túl, hogy még egy jó ideig újdonságnak számítanak, az áruk is kedvezőbb a hagyományos cigarettákénál, ami egy fiatal számára nem elhanyagolandó tényező. A WHO arra figyelmeztet, nincsenek meggyőző adatok arról, hogy az e-cigaretta bizonyíthatóan segítene a dohányzásról való leszokásban. Számos egyéb olyan hatékony és biztonságos terápiás lehetőség áll a nikotinfüggők rendelkezésére, amelyeknek nincsenek káros mellékhatásaik. Corina Mărginean ennél is markánsabban fogalmaz.
– hangsúlyozza a Stop fumat! központ vezetője.
Noha az elektronikus cigarettákat a gyártók úgy reklámozzák, mint a nikotinfogyasztás egyik legbiztonságosabb formáját, az orvostudomány egészen más véleményen van. Azt mindenki elismeri, hogy valamivel kevésbé kártékony a hagyományos cigarettáknál, mégis számos kockázatot rejtenek magukban.
Fotó: Pinti Attila
Az aránylag új termék egy olyan vegyületet tartalmaz, amely fagyálló hatással bír, és igen toxikus tud lenni az emberi szervezetre. A dietilén-glikol mellett más veszélyes anyagokat is tartalmaznak az e-cigik, például nitrózaminokat, amelyek rákos megbetegedésekhez vezethetnek. Ezekkel ugyan közvetlenül nem érintkezhet a használó, de ha megsérül vagy eltörik az eszköz, akkor kiszabadulhat a veszélyes anyag. Ugyanakkor tetramethylpyrazine is található bennük, amely hosszú távon agykárosodást okozhat. A WHO szerint az e-cigaretták használata növeli a különböző szív- és tüdőbetegségek kockázatát, különösen veszélyes a fejlődés alatt álló tinédzserek agyára, és károsíthatja a növekvő magzatot.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
szóljon hozzá!