Rászokás. Az utóbbi tíz évben Romániában több mint 15 százalékkal nőtt a dohányzók aránya
Fotó: Gecse Noémi
A 13 és 15 év közöttiek egyharmada, azaz több mint 220 ezer romániai gyerek legalább egyszer már rágyújtott, ami rendkívül nagy veszélyeket rejt magában a társadalomra nézve, ám a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint a hazai dohányzásellenes kampányok csupán „félénk ki lépések”. Az orvosok újfent hangsúlyozzák: az ízesített, illetve az elektromos cigaretták is rengeteg veszély hordoznak magukban.
2021. április 24., 17:342021. április 24., 17:34
Vészesen nő a dohányzó fiatalok száma – nemcsak nemzetközi szinten, Romániában is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikái szerint jelenleg a Föld lakosságának 1,1 milliárd lakója cigarettázik, és az előrejelzések alapján ez a szám 2025-ig 1,6 milliárdra emelkedhet. Corina Mărginean, a Maros megyei Stop fumat! (Megállj a dohányzásnak!) nevű központ szakorvosa szerint, bár az évek során számos megszorítással kell szembesülniük, a dohánygyártó cégek még mindig jobb és hatékonyabb reklámozási stratégiával rendelkeznek, mint azok a kormányprogramok vagy civil kezdeményezések, amelyeknek segítségével megpróbálják lebeszélni a fiatalokat a cigarettázásról. A marosvásárhelyi tüdőgyógyász szerint pénzügyileg szinte lehetetlen felvenni a versenyt a gyártókkal, akik mindent elkövetnek termékeik eladása érdekében.
Corina Mărginean úgy véli, nem véletlen, hogy a dohányzók csaknem 80 százaléka a gyengén vagy közepesen fejlett országokból származik, mint amilyen például Románia is. A szegénység és az iskolázatlanság egyenes arányban növeli a dohányzók számát. Az utóbbi tíz évben Romániában több mint 15 százalékkal nőtt a dohányzók aránya. „Mindez a 15 és 24 év közötti fiataloknak tulajdoníthatóan – magyarázta lapunknak Mărginean doktornő. –
Kérdésünkre, hogy miért fordulhat ez elő, hiszen az utóbbi években az iskolák is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fiatalok felvilágosítására, a marosvásárhelyi orvos félénk kis lépésekhez hasonlította a hazai dohányzásellenes kampányokat.
A helyzetet az sem árnyalja, hogy sok fiatal ízesített, úgymond light cigarettát szív, vallja Ábrám Zoltán orvosprofesszor, aki maga is a dohányzási szokások tanulmányozásával foglalkozik. „Egy picit térjünk vissza az időben – javasolta a marosvásárhelyi egyetemi tanár. A cigizés valamikor az 50-es években kezdett divatba jönni, és elterjedni. Szinte fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az orvostudomány kimutassa azt, amire sokáig csak gyanakodott: az 1980-as esztendők vége felé vált egyértelművé, hogy a cigarettázás tüdődaganatot okoz.
Fotó: Gecse Noémi
Ez szinte olyan, mint amikor valaki egy újabb gyököt ad egy kábítószerhez, mondván, hogy ez egészen más, és így már legális a forgalmazása és fogyasztása. Ez egy olyan cselezés, amellyel a gyártó időt próbál nyerni – fogalmazott a professzor.
Egy másik nagy gondot az elektronikus cigaretták térhódításában vél felfedezni. Azon túl, hogy még egy jó ideig újdonságnak számítanak, az áruk is kedvezőbb a hagyományos cigarettákénál, ami egy fiatal számára nem elhanyagolandó tényező. A WHO arra figyelmeztet, nincsenek meggyőző adatok arról, hogy az e-cigaretta bizonyíthatóan segítene a dohányzásról való leszokásban. Számos egyéb olyan hatékony és biztonságos terápiás lehetőség áll a nikotinfüggők rendelkezésére, amelyeknek nincsenek káros mellékhatásaik. Corina Mărginean ennél is markánsabban fogalmaz.
– hangsúlyozza a Stop fumat! központ vezetője.
Noha az elektronikus cigarettákat a gyártók úgy reklámozzák, mint a nikotinfogyasztás egyik legbiztonságosabb formáját, az orvostudomány egészen más véleményen van. Azt mindenki elismeri, hogy valamivel kevésbé kártékony a hagyományos cigarettáknál, mégis számos kockázatot rejtenek magukban.
Fotó: Pinti Attila
Az aránylag új termék egy olyan vegyületet tartalmaz, amely fagyálló hatással bír, és igen toxikus tud lenni az emberi szervezetre. A dietilén-glikol mellett más veszélyes anyagokat is tartalmaznak az e-cigik, például nitrózaminokat, amelyek rákos megbetegedésekhez vezethetnek. Ezekkel ugyan közvetlenül nem érintkezhet a használó, de ha megsérül vagy eltörik az eszköz, akkor kiszabadulhat a veszélyes anyag. Ugyanakkor tetramethylpyrazine is található bennük, amely hosszú távon agykárosodást okozhat. A WHO szerint az e-cigaretták használata növeli a különböző szív- és tüdőbetegségek kockázatát, különösen veszélyes a fejlődés alatt álló tinédzserek agyára, és károsíthatja a növekvő magzatot.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!